Myanmar po převratu: vzniká klasická junta, protestů ale přibývá
Petr JedličkaMoc od pondělního puče přebírá jedenáctičlenné těleso v čele s generálem Mun Aun Hlainem. Zablokován byl Facebook. V ulicích hlídkují vojáci. Přesto se ve městech množí projevy nesouhlasu od zdravotníků, studenů a už i řadových Barmánců.
Barmská armáda, jež v pondělí provedla státní převrat, postupně konsoliduje moc. Přes svá média v týdnu oznámila vznik klasické jedenáctičlenné junty, do jejíhož čela se postavil generál Mun Aun Hlain. Oficiálně slibuje „vyšetřit nesrovnalosti“ z loňských parlamentních voleb, „držet se ústavy“ a výhledově zorganizovat nové volby. Většina pozorovatelů se však obává, že si chce ponechat kontrolu nad státem natrvalo.
Ve dnech těsně po převratu panoval v ulicích barmských měst relativní klid. Junta zablokovala v zemi mimořádně populární Facebook i jeho odnože. Důležitá místa hlídali vojáci.
S postupujícím týdnem ale začalo přibývat různých projevů nesouhlasu. První protesty se objevily v nemocnicích. Zdravotníci z více něž sedmdesáti z nich vstoupili do částečné nebo i úplné stávky.
Další akce se pak konaly před školami či univerzitami. Stávku ohlásila také Všebarmanská federace studentských odborů, která vyzvala státní zaměstnance, aby následovali jejího příkladu.
Svoje protestní setkání si zorganizovalo dále sedmdesát poslanců loni zvoleného parlamentu — toho, jehož ustavující zasedání pondělní převrat znemožnil.
Srocení protestujících z řad obyčejných Barmánců jsou zatím malá. S každým přibývajícím dnem jich ovšem přibývá. „Co zaujalo každého, kdo sleduje dění, jsou noční anonymní protesty. Lidé vycházejí v rouškách před své domy (…) či na balkony, bijí do pánví a hrnců a zpívají revoluční písně,“ hlásil do čtvrtečního vysílání BBC Jonathan Head, jihoasijský zpravodaj stanice.
Francouzská média, jež mají v oblasti hustší síť spolupracovníků, připomínají, že junta nepoužila až do pátku k potlačení protestů sílu. Z jistého pohledu totiž není její pozice tak silná, jak se může zdát.
„Junta halí provedený puč do závoje záchrany demokracie. Tvrdí, že loňské volby provázely vážná podezření na podvody a civilní vláda je odmítala řešit. Zásah byl tak podle ní nevyhnutelný (…) Přirozeně tedy nechce vypadat, jako ten brutální, ten, kdo trestá jakékoliv projevy odporu silou (…) Nyní je otázkou, jak se vypořádá se vznikajícím dilematem — její image pro vnější svět versus hrozba opozice, která postupně sílí,“ vysvětloval ve čtvrtečním vysílání France 24 Douglas Herbert, komentátor specializovaný na mezinárodní dění.
Chystají se procesy
S přibývajícími dny od převratu se začínají rovněž víc ozývat nižší funkcionáři Národní ligy pro demokracii (NLD), strany známé exdisidentky Aun Schan Su Ťij, jež loňské volby vyhrála. Vesměs apelují na vytrvání ve vzdoru, a to nenásilnými protesty a cestou občanské neposlušnosti.
Vlastní vedení NLD bylo při převratu zadrženo, a to včetně barmského prezidenta Win Myina a právě Su Ťij, de facto premiérky. Zprávy o situaci jeho jednotlivých členů se různí, vůči všem jsou ale postupně vznášeny různé žaloby (podvratná činnost, zanedbání covidové situace apod.). Junta je míní zjevně soudit.
Některé kanceláře NLD byly v posledních dnech vyrabovány. Vojáci zabavili stranické dokumenty a počítačové disky.
Symbolem protestů a nesouhlasu s převratem se stala mezitím červená stužka odkazující na tradiční barvy NLD. Často se objevuje také původně skautský pozdrav se třemi zdviženými prsty, tzv. Three Finger Salute, který byl před několika lety zpopularizován tvůrci filmové série Hunger Games jako výraz respektu a zároveň vzdoru. Příslušné gesto si osvojili už loni účastníci velkých protestů v blízkém Thajsku.
Co čekat v dalších dnech
Nová vojenská správa hned v úterý uvedla, že přijatá omezení budou platit do neděle 7. února. Pak mají být vyhodnocena, a následně se bude rozhodovat o dalším postupu.
Zpravodajové velkých agentur hlásí, že lidé obcházejí blokaci Facebooku přesunem na jiné sociální sítě. Přes milion Barmánců si také stáhlo v aktuálním týdnu aplikaci Bridgefy, využívanou při loňských protestech v Hongkongu.
Ze zahraniční mezitím přicházejí stále další odsudky. Až do pátku je však nedoprovázela žádná převratná konkrétní opatření.
Čína a Rusko v týdnu zablokovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN odsuzující puč. I tyto země ale podpořily ve čtvrtek jinou rezoluci, která vyzývá armádu k „nepoužívání násilí, plnému respektu k lidským právům, základním svobodám a vládě práva“. Jak připomíná BBC, diplomatičtí zpravodajové mluví v této souvislosti o „vzácné ukázce mezinárodní jednoty“.
„Uděláme vše, co můžeme, abychom zmobilizovali všechny důležité aktéry a mezinárodní společenství, vytvořili dostatečný tlak na Barmu, a zajistili tak, že tento převrat neuspěje,“ uvedl také pro Washington Post v nezvykle silném vyjádření António Guterres, současný generální tajemník OSN.
Otázka Číny
Největší zájem pozorovatelů mimo vlastní Barmu poutá v současnosti otázka čínské pozice. Čína je povšechně vnímána jako spojenec junty a místy se soudí, že převrat byl s ní domluven. Čínský ministr zahraničí Wang I se ostatně setkal se strůjci aktuálního puče minulý měsíc osobně.
Předpřevratová vláda Aun Schan Su Ťij byla nicméně Číně dost otevřená. Zapojila se i do programu Nové Hedvábné stezky a objevovaly se názory, že čínští investoři ohrožují ekonomickou moc barmské armády. Ruští analytikové dokonce obviňovali Čínu z vojenské podpory barmských povstaleckých skupin působících u vzájemné hranice.
V prvních vyjádřeních po převratu se Čína držela na každý pád ohebné pozice. „Jako přátelská sousední země si přejeme, aby všechny strany v Barmě vyřešily své neshody a byla zachována politická a sociální stabilita,“ uvedl na středeční tiskové konferenci Wang Wen-pin, mluvčí čínského ministerstva zahraničí.
Další informace:
- BBC News Myanmar coup: Teachers join growing protests against military
- The Irrawady NLD Patron U Win Htein Arrested for Sedition After Condemning Coup
- The Irrawady Myanmar Military Will Respect Constitution, Commander-in-Chief Says
- France 24 Peaceful protests spark in Myanmar after military coup despite junta pressures, fresh arrests
- Vedomosti.ru Генералы Мьянмы против Пекина
- BBC News Myanmar coup: military blocks Facebook for sake of 'stability'
- The Guardian Myanmar coup: health workers at 70 hospitals join civil disobedience campaign