Barma se připravuje na prezidentskou volbu
Linn ThantBarma se po historických volbách chystá na další zlomový okamžik. Výběr prezidenta bude napínavý: oblíbená politička Su Ťij se musí vypořádat se stále mocnou armádou i s ústavou, která ji kandidaturu zakazuje.
V Barmě se odehrává velká změna. Po více než půl století, kdy Barmě vládla armáda, si nyní země zvolila vládu vlastní. Největší opoziční strana, Národní liga pro demokracii (NLD), již brzy sestaví nový kabinet. Pro Barmu je to historický mezník.
V pondělí parlament oznámil, že datum pro nominace na prezidentský úřad bylo přesunuto ze 17. března na 10. března. Vítězná NLD tedy 10. března jmenuje své dva prezidentské kandidáty a jednoho kandidáta na prezidenta jmenuje armáda. Z nich následně zvolí nového prezidenta parlamentní komory, v nichž má převahu právě NLD.
Oficiální předání prezidentských pravomocí se uskuteční v budově parlamentu dne 31. března. Prezident Thein Sein se ho nezúčastní, moc však předá v prezidentském sídle v Naypyidaw.
Nejvyšší vedení NLD chce v prezidentském úřadu Aun Schan Su Ťij. Snažilo se o tom vyjednávat s vrchním velitelem armády, generálem Min Aung Hlaingem, ale neuspělo. V úsilí o zvolení Su Ťij prezidentkou Barmy však bude pokračovat.
Článek 59-F barmské ústavy z roku 2008 Su Ťij zakazuje možnost zastávat prezidentský úřad, protože její dva synové jsou britskými občany. Ona sama již prohlásila, že bude stát nad prezidentem — že v nové vládě bude rozhodovat ona.
Podle vyjádření českého ministra zahraničních věcí na Twitteru Su Ťij jednoznačně prohlásila, že hodlá zemi vést bez ohledu na konkrétní podobu své funkce. Jisté ale je, že povede novou vládu.
Nový kabinet budou z třiceti až čtyřiceti procent tvořit členové NLD doplnění členy ostatních stran. Země má v současné době třicet šest ministerstev, NLD však jejich počet v rámci své vlády zredukuje.
NLD také dosadí své vlastní poslance na pozice ministrů pro čtrnáct barmských států a regionů. Tak to uvedl jeden z členů nejvyššího vedení NLD.
Podle ústavy z roku 2008 barmský prezident přímo odpovídá za jmenování ministrů z řad poslanců zvolených do národnostní komory parlamentu. Ten hlavní ministr nemusí pocházet z většinové strany v parlamentu daného státu nebo regionu.
Podle ústavy je dále dvacet pět procent křesel v parlamentních komorách vyhrazeno armádě a pod kontrolou armády rovněž zůstanou klíčová ministerstva obrany, vnitra a hranic.
Armáda také drží šest z 11 křesel v mocném Výboru národní obrany a bezpečnosti. Znamená to, že v otázkách bezpečnosti země má stále absolutní moc armáda.