Trumpův covid může v amerických volbách změnit všechno
Petr JedličkaPrezident USA oznámil nákazu koronavirem uprostřed nejintenzivnější fáze kampaně. Ohroženo je nyní nejen jeho zdraví, ale i připravená kampaň demokratů, prezidentské debaty a možná i celá Trumpova kandidatura.
V noci na pátek našeho času nastal v USA další ze zvratů, jež mají potenciál ovlivnit veškeré dění v zemi — letos mimochodem už několikátý. Americký prezident Donald Trump, který se aktuálně uchází o znovuzvolení, ohlásil, že byl i s manželkou pozitivně testován na covid-19. Následující dny bude prý trávit v karanténě v Bílém domě.
Prakticky, respektive fyzicky, může onemocnění prezidenta stejně tak nepoznamenat, jako úplně odrovnat. Lidé Trumpova typu sice neumírají kvůli přetíženosti zdravotního systému — o ně je postaráno vždy přednostně —, Donald Trump osobně je ovšem obézní čtyřiasedmdesátník s příšernou životosprávou, a tedy příslušník takřka nejrizikovější skupiny.
Také politicky může nemoc Trumpovi jak uškodit, tak i pomoci, jak se stalo na jaře britskému premiérovi Johnsonovi. Záleží, jak bude postupovat, jak s ní bude pracovat a jak s ní naloží protistrana.
Člověk zoufalý z Trumpova stylu a jeho jarního zanedbání koronakrize může spatřovat v prezidentově onemocnění zasloužený vývoj — Trump epidemii dlouho neřešil nad rámec uzavření hranic pro cestující z Číny a z Evropy, zlehčoval její závažnost srovnáváním se sezónní chřipkou a i po nástupu nejhoršího relativizoval ochranná opatření některých států či měst. Sám odmítal několik měsíců nosit roušku. A ještě před několika dny se posmíval v první prezidentské debatě Bidenovi, že nepořádá velké kampaňové mítinky a „nosí největší roušku, jakou kdy viděl“.
Jenomže Trump se může stejně tak dobře i rychle uzdravit a začít se prezentovat jako člověk, který je nyní nejlépe kvalifikován provést koronakrizí i všechny ostatní. „Společně to zvládneme,“ napsal do tweetu s oznámením své situace Američanům. „Zažil jsem to a opravdu to bylo jako chřipka,“ může tvrdit posléze. Trumpova selhání při zvládání covidové krize byla až doposud hlavním kampaňovým trumfem demokratů…
A půjdeme-li ve vážení možného ještě dále — Trump se dle všeho nakazil od své šéfporadkyně pro média Hope Hicksové při cestě na úterní debatu s Bidenem. Při debatě mohli přitom on nebo jeho žena nakazit ostatní. Mohl se covid dostat i do Bidenova týmu?
Trump i manželka nemají zatím dle lékařů žádné vážné symptomy. Prezident slíbil pokračovat ve svém programu distančně, jak jen to bude možné. Ve skutečnosti se ovšem nedá odhadnout, jak bude nemoc u něj postupovat. Ohrožen není tak pouze zvolený model protitrumpovské kampaně, ale i další prezidentské debaty a možná též celá Trumpova kandidatura. Jak by si Biden vedl proti daleko civilnějšímu Trumpovu viceprezidentovi Miku Pencovi, pokud by kandidoval v zastoupení nemocného Trumpa?
V posledním článku o faktorech, jež mohou Bidenovi ještě prohrát volby, jsem psal o fenoménu říjnového překvapení. Dost možná, že to aktuální nebude letos poslední.
Právě že kdyby byl Trump indisponován, přešla by jeho role na Pence. Zastupujícím prezidentem by se stal automaticky, zastupujícím kandidátem s velkou pravděpodobností -- musel by být potvrzen stranou. V takovém případě by se mohl zúčastnit i debat proti Bidenovi.
Z Bidenova týmu zatím žádná nákaza hlášena není, i sám Biden je negativní. Z Trumpova týmu je ale pozitivní také šéfmanažer kampaně Bill Stepien, jeho kampaňová šéfporadkyně Kellyanne Conwayová a tři významní republikánští politikové, kteří byli v posledních dnech s Trumpem ve styku.
Hotová panika navíc vládne dle reportérů v Bílém domě, kde se dost možná nakazila řada zaměstnanců provozu...
Trump sám se pokusil celou situaci zaspinovat na možnou nákazu od některého z "nadšených policistů či vojáků, kteří mu v posledních dnech děkovali obětím za vše, co pro ně udělal". V rozhovoru pro Fox uvedl, že se mu takováto obětí těžko odmítají.