Šest věcí, jež mohou Bidenovi ještě prohrát volby
Petr JedličkaKandidát demokratů jde do letošních prezidentských voleb v USA s lepšími čísly než Donald Trump. Má ale několik velkých slabin, které může jeho protivník využít. Proslulé problémy s vyjadřováním přitom nejsou tou nejvážnější.
Všichni zájemci o americkou politiku hovoří teď po víkendu o jediném: newyorské Timesy získaly konečně informace o daních Donalda Trumpa a zveřejnily je. Prezident označil vše za fake news, zjevně však nejásá. Zveřejněné dokumenty ukazují, že Trump odváděl jen zanedbatelnou příjmovou daň. Zároveň měl platit až marnotratné sumy za různé luxusní zboží a služby, například sedmdesát tisíc dolarů za kadeřníka.
Trumpův demokratický vyzyvatel Joe Biden nemohl doufat ve víc. Hlavním tématem v den první prezidentské debaty (29. září) nebude Trumpova nominace horlivé katoličky Amy Barrettové na Nejvyšší soud z minulého týdne — což je krok, u nějž i kritika přivádí Trumpovi zpět zběhlé konzervativce —, ale právě Trumpovy daně.
Biden navíc vedl už před tím jak celostátní průzkumy (minulý týden zase o šest až sedm procent), tak šetření v těch státech USA, které de facto rozhodují. Pro jeho i Trumpovu podporu platí v podstatě stále ta hodnocení, která jsme uvedli v poslední souhrnné zprávě.
Přesto působí i několik dalších faktorů, které mohou vychýlit volby v Bidenův neprospěch — několik faktorů, díky nimž může Trump nakonec ještě vyhrát. Zde jejich shrnutí do šesti celků. Působit mohou současně, anebo každý zvlášť.
Kognitivní problémy
Názor, že sedmasedmdesátiletému Bidenovi rapidně selhávají kognitivní funkce — konkrétně paměť, pozornost, schopnost se vyjadřovat, reakční pohotovost a emoční seberegulace —, je mezi kritiky bývalého viceprezidenta již tak rozšířen, že jej lze označit za jeden z hlavních prvků protibidenovské kampaně.
Vlákna na sociálních sítích a YouTube kanály plní už od loňska záznamy situací, v nichž Biden plete slova i fakta, zapomíná, co chtěl říci, nebo podrážděně poštěkává. Donald Trump používá pro Bidena zásadně kampaňovou přezdívku Slow Joe, respektive Sleepy Joe.
Ve skutečnosti je ale otázkou, jak moc je to s Bidenovou hlavou vážné. Jsou vystoupení, ve kterých Biden působí opotřebovaně. Většinou ovšem reaguje stále dobře. Vysoký věk je na něm samozřejmě znát. Slavných trapných momentů se ale opakuje v tematických videích asi dvacet pořád dokola. V primárkových debatách Biden většinou obstál. Slušná byla i jeho řeč na nominačním konventu.
Jisto je, že prezidentský kandidát demokratů si pletete často čiselné řády, zkratky či funkce — stávalo se mu to ostatně už i v mladším věku. Patrná je u něj též přeléčená koktavost. Ti, kdo se v USA zajímají o politiku, o tom vědí a z velké většiny to nevnímají diskvalifikačně — ovšem prozatím.
Prezidentská kampaň znamená velké zatížení a Bidenovy epizody se mohou začít řetězit. Jenom minulý týden si politik kupříkladu popletl miliony a statisíce zemřelých na covid, zkratku pro military a Michigan a senátora a viceprezidenta. Bude-li takovýchto situací přibývat, narativ o Bidenově „pokročilé demenci“ velice rychle posílí.