Volební právo v karanténě: Lze jej omezit a jaká se nabízejí řešení?
Jan KašpárekVláda ustoupila kritice a slíbila, že se pokusí najít řešení, jak zajistit volební účast i osobám v nařízené karanténě, které podle platných zákonů volit nesmějí. Opozice hovoří o zavedení korespondenční volby, i ta má ovšem svá rizika.
Stále nekončící pandemie koronaviru SARS-CoV-2 komplikuje nadcházející volby do krajských zastupitelstev a Senátu. Platné volební zákony totiž říkají, že se jich lidé v nařízené karanténě nesmějí zúčastnit. Vláda Andreje Babiše (ANO), respektive ministerstvo vnitra, nicméně po vlně kritiky ze strany opozice slíbilo přijít s plánem, jak účast těchto osob ve volbách zajistit. Řešení problému ovšem nebude snadné. Neobejde se bez novelizace právní úpravy, přičemž času pro její schválení se téměř nedostává.
„Ať uděláme cokoli, tak to bude muset znamenat změnu volebního zákona,“ shrnul ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že případnou úpravu může Parlament schválit ve zkráceném legislativním procesu, její podoba ovšem není zdaleka na stole.
Přípravou vicepremiér pověřil pracovní skupinu při rezortu vnitra krátce poté, co se stal terčem kritiky jak opozice, tak některých ústavních právníků, kteří namítali, že tisíce lidí nelze zbavit volebního práva jen proto, že mohli přijít do kontaktu s nemocným.
Opozici ovšem ani vznik pracovní skupiny příliš neuspokojil. A Senát, kde je vládní kolice politického hnutí ANO a ČSSD v menšině, konstatoval, že Babišův kabinet se měl problematikou omezení volebního práva v důsledku pandemie zabývat již mnohem dříve, nikoliv jen pár měsíců před volbami.
Současně odmítl i možnost, že by se volby mohly v případě nepříznivého epidemiologického vývoje odložit. Předseda senátní ústavní komise Jiří Dienstbier (ČSSD) poznamenal, že takový postup je podmíněn nejen schválením příslušného zákona, ale také vyhlášením nouzového stavu.
Je legitimní omezit volební právo kvůli pandemii?
V minulém týdnu mělo nařízenou karanténu kolem tří a půl tisíce lidí, což je zhruba pětkrát méně, než kolik se jich muselo uchýlit do izolace v době, kdy pandemie koronaviru v České republice kulminovala. Ačkoli se nejedná o vysoká čísla, zejména v senátních volbách, které se tradičně potýkají s nízkou účastí, může rozhodovat každý jeden hlas.
Například před dvěma lety Jitka Chalánková (nestr.) postoupila na Prostějovsku do druhého kola o pět hlasů a o úspěchu Vladislava Vilímce (ODS) rozhodlo v týchž volbách na Domažlicku šest voličů.