Vnitro chce zavést korespondenční hlasování. Proběhnout může již za dva roky
Jan GruberMinistr vnitra Jan Hamáček navrhuje zavést možnost korespondenčního hlasování ze zahraničí, zkrátit konání voleb ze dvou jen na jeden den nebo zcela zrušit doručování volebních lístků do poštovních schránek.
Korespondenční hlasování ze zahraničí, konání voleb jen v jeden den a zrušení doručování volebních lístků do poštovních schránek. Tyto a další novinky plánuje zavést ministerstvo vnitra v čele s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD). Návrh zákona o správě voleb, který rezort v minulých dnech předložil do mezirezortního připomínkového řízení, v neposlední řadě počítá i s elektronizací volebního procesu, zrušením místní příslušnosti u vydávání voličských průkazů nebo pilotním ověřování strojového sčítání hlasů.
„Naším cílem je především změnit základní koncepci soustavy volebních zákonů a pokud možno sjednotit úpravu. To znamená oddělit od úpravy volebních systémů úpravu správy voleb a té věnovat jeden obecný předpis společný pro všechny druhy voleb. Zákon proto vytvoří obecná pravidla parlamentních, prezidentských, krajských, komunálních a evropských voleb,“ shrnulo ministerstvo v důvodové zprávě s tím, že předložená novela ale nezasáhne do volebních systémů.
Ačkoli Hamáčkův úřad považuje kodifikaci celého volebního práva, jež je roztříštěno v několika zákonech, neboť ty vznikaly postupně, jak se rozšiřovala množina přímo volených orgánů, do jednoho předpisu za žádoucí, upozorňuje, že v minulosti již podobné pokusy selhaly a žádná z připravených verzí se nedočkala ani postoupení do legislativního procesu. Volební právo totiž zahrnuje dvě odlišné roviny — administrativní a politickou.
„Je nasnadě, že volební kodex, který by zahrnoval obě úrovně, je materií v běžných horizontech volebních období Poslanecké sněmovny v zásadě neprosaditelnou. Otevření všech částí volebního práva by znamenalo otevření diskusí, jež by ustrnuly v dohadech o volebních klauzulích, přepočítacích koeficientech a metodách alternativního hlasování na úkor svižného řešení méně zapeklitých partií administrativní části volebního práva,“ vysvětlil rezort vnitra.
Jediný účel tohoto návrhu je ušetřit za tisk listin (teď každý dostane do schránky a ještě jich musí být dost ve volební místnosti). To ale neomlouvá pokus ministerstva udělat z voleb formální akt bez skutečné možnosti výběru.
Protože pokud by platil ten druhý případ, pak je už naprosto jedno jedno volič tu volební listinu dostane až do domu, anebo ji spatří až ve volební místnosti; tak jako tak víceméně mechanicky odevzdá hlas "té jedině správné", totiž své vlastní partaji.