Novela volebního zákona má předejít chybám při sčítání hlasů

Sněmovna schválila novelu volebního zákona. Ta by měla zabránit chybám při sčítání hlasů. Pozměňovací návrhy, které snižovaly volební práh pro vstup politických stran i koalic do Sněmovny, poslanci nepodpořili.

(vos)

14.09.2018 14:10

Brno__volebn__urna_k_referendu_2016__4666_

Při kontrole výsledků voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2017 Nejvyšší správní soud odhalil chyby ve čtvrtině z devíti set přezkoumaných okrsků. Foto WmC

Sněmovna v pátek v závěrečném třetím čtení schválila vládní novelu volebního zákona, která reaguje na nedůslednost a malou pečlivost okrskových volebních komisí a zvyšující se chybovost sčítání hlasů. Pozměňovací návrhy Pirátů a KDU-ČSL, jež směřovaly ke snížení volební hranice pro vstup do Sněmovny z pěti na čtyři procenta, respektive zmírňovaly volební práh pro koalice, poslanci většinově nepodpořili.

Projde-li novela Senátem, budou se předsedové, místopředsedové a zapisovatelé volebních komisí povinně účastnit školení k zásadám hlasování. Voliči rovněž snadno zjistí, kdo v komisi zasedá, neboť zákon u každého jejího člena nařizuje uvést celé jméno, funkci a údaj, zda je delegován politickou stranou či hnutím anebo jmenován starostou.

Další změna se týká hlasovacích lístků. Ty budou s výjimkou voleb do zastupitelstev obcí nově jednostranné. Novela také ruší využívání jedné obálky při souběhu voleb a v neposlední řadě ukládá městům a obcím bezplatně poskytovat plochy pro vylepování volebních plakátů.

Hranice pro vstup do Sněmovny zůstává neměnná
Poslanci k návrhu zákona předložili celkem osm pozměňovacích návrhů, přijali ovšem pouze ten z pera místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Pikala (Piráti), který navrhl, aby se společně s volbami konala i místní a krajská referenda ve společné volební místnosti a za využití jedné urny. „Je to návrh, který jednak zvýší šanci na úspěšnost referend a za druhé sníží administrativní a finanční náročnost,“ vysvětlil Pikal.

Naopak neprošel návrh Marka Výborného (KDU-ČSL), jež chtěl snížit hranici pro vstup koalic do Sněmovny. Místo stávajících deseti procent pro dvě strany, respektive patnácti pro tři a dvaceti pro čtyři, Výborný navrhoval stanovit volební práh na sedm, devět a jedenáct procent.

Poslanecká sněmovna nepodpořila ani návrh Mikuláše Ferjenčíka (Piráti), který měl za cíl snížit volební hranici při sněmovních volbách z pěti na čtyři procenta. Poslanci se v diskusi většinově shodli, že předložené pozměňovací návrh jdou nad rámec původního záměru a jako takové je proto chtějí projednat samostatně.

Chyby při sčítání hlasů u voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2017 způsobily, že poslanecký mandát na středočeské kandidátce ODS nejprve získal Petr Bendl a teprve pro přezkoumání výsledků Nejvyšším správním soudem byl zvoleným poslancem prohlášen Bendlův spolustraník Martin Kupka. Členové komise totiž při sčítání přehlédli druhou stranu hlasovacích lístků a preferenční hlasy připočítávali i kandidátům, které voliči neoznačili.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.