Nechoď, Rasťo, s pány na led
Lukáš JelínekRastislav Maďar nechtěl dál nést odpovědnost za chaotická opatření vlády a rezignoval. Babišův náhlý odklon od doporučení epidemiologů se mu nemusí vyplatit, způsobí-li jeho ohledy na ekonomické zájmy prudší eskalaci nákazy.
Kdo s čím zachází, s tím také schází. Spolupráce s Andrejem Babišem je zkrátka riskantní. Nikdy nevíte, zda si vás bude hýčkat jako partnera, nebo zda vás vysaje a odhodí. Své o tom ví řada jeho kolegů z byznysu, ale i stále početnější zástup politiků — Petr Vokřál, Jiří Zlatuška, Martin Stropnický, Martin Komárek, Antonín Prachař, Dan Ťok, Adriana Krnáčová, Petr Stuchlík…
Pozice Rastislava Maďara, předního epidemiologa a odborníka na cestovní medicínu, byla jiná. Nešel tahat trn z paty Babišovi ani jeho vládě, ale celé zemi. Přesto udělal zkušenost jako mnozí před ním — a raději to sám zabalil. Ostudu si neudělal, to spíš vláda. Maďar se totiž těší mimořádnému renomé doma i za hranicemi.
Těžko říct, zda mohl na jaře pomoc odmítnout. Navíc člověk jeho naturelu, který rád veřejně předvádí své schopnosti a vítá i mediální příležitosti, neváhá jít s pány na led. Sotva si představit, že by se zdráhal stanout v čele pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví pro řízené uvolňování karantény. Odvedl tam každopádně kus práce. Zpočátku byl přitom vnímán coby liberál, který naučí zemi znovu dýchat, a skončil jako konzervativec, který varuje před příliš ležérním přístupem.
Poslední kapkou ale bylo, že Babiš s ministrem zdravotnictví Vojtěchem hodili na Maďara zodpovědnost za změť chaotických opatření připravených na září, mezi nimiž vynikalo opětovné nošení roušek ve školách, restauracích či u kadeřníka. Nenese však faktickou zodpovědnost ministr, každý den svolávající tiskovku a každý den na ní říkající něco jiného?
Babiš rouškovou tragikomedii vysvětluje tak, že se střetly názory Maďara (nasadit) s názory šéfů klinické skupiny prof. Černého a laboratorní skupiny doc. Hajducha (nenasazovat). Jak to bylo ve skutečnosti, nám může být šumafuk. Podstatné je, co stojí černé na bílém a co říká ministr do kamer. Nikdo přitom nezpochybní, že Adam Vojtěch otočil poté, co nad přísností opatření vyjádřil pochybnosti Babiš.
Premiér k tomu pro MF Dnes 23.8. s bezelstnou upřímností řekl: „Už to není jako za první vlny, kdy jsme udělali vše, co epidemiologové řekli. Při rozvolňování jsme si pak dovolili mít jiné názory, koukat na to víc z ekonomického pohledu, a tak je to i dneska.“
Zároveň uvedl jména lékařů, se kterými on osobně věci konzultuje — onkologa Jana Žaloudíka (senátor za ČSSD) a kardioložku Věru Adámkovou (poslankyně za ANO). Vedle průmyslníků si u něj podávají dveře i nespokojení muzikáloví producenti jako Oldřich Lichtenberg nebo Sagvan Tofi či fotbaloví bafuňáři typu Jaroslava Tvrdíka.
Proti gustu žádný dišputát. Přesto se Babišovi může odklon od epidemiologů vymstít. Stačí aby se k nárůstu infikovaných covidem-19 přidal nárůst hospitalizovaných s vážnějším průběhem. K tomu může dojít s podzimním ochlazením a všeobecným pokašláváním, posmrkáváním a pochrchláváním v tramvajích a autobusech, o sportovních a kulturních sroceních ani nemluvě.
Nebo snad máme věřit tomu, že Česká republika je světovou výjimkou a koronavirus v ní je neagresivní, ba bezmála přátelský?
Když máme za předsedu vlády hokynáře, slušelo by se mít aspoň těžkou váhu s náležitou autoritou v křesle ministra zdravotnictví. Vojtěch dobře vypadá, mluví a zpívá, nadto je prý slušný a poctivý, to ale v krizových časech nestačí. Ministr by neměl být jen pošťák mezi experty a premiérem. Avšak Vojtěch odříká tu, co mu nachystají odborníci, tu, co po něm chce Babiš. Není divu, že jej premiér nechce odvolat. S takovým paňácou musí být slast manipulovat.
Rastislav Maďar tohle snášet nechtěl a šel. Týmy specialistů se sloučily a podléhají hlavní hygieničce Jarmile Rážové, která na venek rozdává úsměvy, ale za dveřmi podle insiderů tak pevná v kramflecích rovněž není. Kromě toho koaliční ČSSD Babišovo rozvolňovací nadšení nesdílí. Sama raději bude v kampani před podzimními volbami rozdávat dezinfekce.
Zatímco však politici musí s Babišovou kolísavou přízní počítat, v případě epidemiologů lze mít obavy, kdo ještě bude ochotný krýt vládě pro příště záda.
#BečvaNevyšumí
Téma otravy řeky Bečvy, jedné z největších ekologických katastrof v českých dějinách, při níž zahynulo na osmdesát tisíc ryb, je jednou z nejdůležitějších investigací Deníku Referendum. Reportéři Jakub Patočka a Zuzana Vlasatá případ sledují od počátku a přinesli v něm řadu nových zjištění. Nyní pokrývají soudní proces se svévolně obviněnou firmou Energoaqua a zpracovávají poznatky, které během něj vycházejí najevo. Podpořte naši další práci!
Připomeňme si ovšem, jakým nehorázným způsobem tady jeden rozmazlený levičácký zpovykanec (vydávající se navíc za velkého “antisystémového disidenta”) napadl ty, kteří s agentem Burešem odmítali kolaborovat od začátku korona krize:
https://denikreferendum.cz/clanek/31024-proc-vznikl-stinovy-tym-koronerv-vzajmu-velkeho-byznysu