Videa z amerických protestů: mlácení, smíření, boje i ticho, ukradený kůň
Petr JedličkaPři stávajících bouřích v USA vznikla i celá řada amatérských a poloamatérských videonáhrávek, které zachycují dění v celé jeho pestrosti. Zde několik zvláště zajímavých příkladů.
Celý svět sleduje už týden nepokoje a protesty v USA, které propukly v reakci na smrt George Floyda v Minnesotě zaviněnou chováním tamní policie. Jedním ze specifik letošních bouří je několik záznamů, které dokumentují poslední minuty Floydova života. Jiným je ovšem i množství videonahrávek všeho následného dění.
V době, kdy takřka každý účastník protestů nebo i rabování vlastní mobil s minikamerou, plní amatérské záznamy v podstatě neustále sociální sítě. Mnohé přitom nabízejí poněkud jiný úhel pohledu, než působivé záběry hořících budov, masových portestů či manévrů policie pořízené profesionálními televizními štáby. Zde několik příkladů.
Třídílná kompilace nejrůznějších záznamů — z nichž některé jsou i profesionální — zachycuje víkendové protesty v celé jejich rozmanitosti: od klasických průvodů až po vandalismus a nejrůznější formy násilí. Horní kompilát dobře vystihuje pestrost dění, spodní obsahuje ve střední části výmluvné pasáže z rabování.
Třetí záznam zachycuje minuty ticha, jež drží účastníci jednoho z minneapoliských protestů k uctění Floydovy památky. Pokleknutí se stalo v posledních letech symbolem hnutí Black Lives Matter upozorňujícího na hluboce zakořeněný rasismus v policejních řadách a jeho důsledky. Zdvižená pěst je tradičním symbolem solidarity a podpory, pokračujícího boje, respektive odporu.
Čtvrté video natočil jeho autor v neděli v Salt Lake City uprostřed ulice s převráceným policejním vozem. Nahrávka zachycuje dav proudící kolem příslušného místa, přičemž část účastníků protestu si přechodně vybíjí vztek právě na převráceném automobilu. Více než čtrnáctiminutový záznam z jednoho místa lze považovat za mikrodokument svého druhu — dobře znázorňuje, jak přesně k ničení aut a majetku při protestech dochází.
Pátá nahrávka je opět kompilací, tentokrát různých podob nepatřičného až brutálního chování policie při protestech. Policejní násilí je ještě častějším rysem současných bouří než tak mediálně vděčné zapalování budov a aut. Do pondělní půlnoci přišlo při protestech o život čtrnáct lidí, z toho dva policisté.
Šesté video zachycuje naopak jeden z případů, kdy policisté solidárně poklekají, aby vyjádřili pochopení pro důvody protestu. Scéna z Portlandu je přitom typičtější než dnes již virální video s šerifem z Flintu, které zobrazuje skutečně mimořádnou událost.
Sedmou důsledně amatérskou nahrávku pořídil autor u hromady cihel, která se před protesty náhle objevila uprostřed jedné z ulic Dallasu. Mezi účastníky protestů je dost rozšířena konspirační teorie, že odpůrci cílů protestů záměrně ponoukají horké hlavy mezi protestujícími podobnými metodami k vandalismu, aby později mohli diskreditovat celý protest.
Poslední záznam pořídil pak sám jeden z účastníků dění vlastním mobilem poté, co se mu v Atlantě při jedné z potyček podařilo ukrást policejního koně. Současné protesty v USA nemají jednu formu a protestující jeden modus chování. Spíše než kuriozity během protestů je tak smysluplnější soudit příčiny.