V USA se množí protesty fotbalistů vkleče, po Trumpově odsudku jich ještě přibylo
Radek KubalaStovky hráčů amerického fotbalu protestují v posledních týdnech klekáním při hymně proti policejnímu násilí na Afroameričanech. Vyvolaly tím už i reakci Donalda Trumpa, jenž vyzval majitele klubů k jejich propuštění.
Čím dál častěji provází tento rok Národní fotbalovou ligu v USA (NFL) tiché protesty hráčů, kteří poklekají během tradičního poslechu americké hymny před zahájením utkání. Sportovci se tak demonstrativně vymezují proti pokračujícím projevům rasové nerovnosti v americké společnosti, zosobňované v posledních letech zejména neúměrně tvrdými zásahy policie ve čtvrtích osídlených převážně Afroameričany.
V minulém týdnu se přitom protesty ještě rozšířily poté, co prezident Donald Trump odsoudil v emotivním projevu klekající hráče vskutku nevybíravě:
„Určitě by se vám líbilo, kdyby vrcholní představitelé NFL řekli v případě, že někdo nebude respektovat naši vlajku: 'Ti parchanti nám nesmí na hřiště. Vyhoďte je,“ řekl Trump doslova před posluchači v alabamském městě Huntsville.
Právě na tyto slova zareagovalo poklekem předminulou neděli více než dvě stě hráčů včetně několika trenérů. Před dalším kolem pak Trump několikrát na Twitteru komentoval situaci v NFL a pravidelně vyzýval hráče, aby při hymně stáli, a činovníky klubů, aby proti rebelujícím svěřencům zakročili.
Marně. O posledním víkendu opět desítky hráčů vyjádřily při hymně svůj názor, a to i na Trumpův vztah k menšinám. Média zaujal nejvíce protest tří hráčů miamských Delfínů a kompletního týmu New Orleans Saints. Hráči se totiž při protestu také drželi za ruce, respektive byli zaklesnutí do sebe.
„Rozhodnutí pokleknout před hymnou, a pak společně vstát je ukázkou naší solidarity, jednoty a respektu ke všem lidem bez rozdílu,“ vysvětlil médiím zadák týmu New Orleans Saints Drew Brees. Médii proběhla i fotografie Marshawna Lynche, hvězdy oaklandských Jezdců, který na zápas dorazil v tričku s nápisem Všichni proti Trumpovi.
Reakce fanoušků a činovníků
Reakce americké veřejnosti na tiché protesty hráčů jsou podle agenturních komentátorů smíšené. Větší část fanoušků hráče podporuje, avšak nemalá část fanouškovské komunity nemá pro politické projevy hráčů pochopení.
Někteří dokonce přijali Trumpovu výzvu a rozhodli se zápasy bojkotovat. Sportovní komentátoři ale upozorňují, že se z hlediska klubů jedná jen o malý problém, neboť fotbalové zápasy se těší v USA tradičně ohromné návštěvnosti.
Po Trumpově projevu v Huntsville se navíc za hráče postavilo i vedení NFL a majitelé klubů. Nejvyšší komisař ligy Roger Goodell označil prezidentovy projevy vůči hráčům za zbytečnosti rozdělující společnost. Majitelé klubu New York Giants John Mara a Steve Tisch zase řekli, že jsou na své hráče hrdí, jelikož využívají své společenské postavení k prosazování pozitivních změn ve společnosti.
„Nic nespojuje lidi tak dobře jako sport a nic je nerozděluje víc než politika. Naši političtí představitelé by se měli učit od hráčů a jejich smyslu pro fair play, týmovost a vzájemnost při dosahování společných cílů,“ řekl CNN majitel klubu New England Patriots Robert Kraft.
Za hráče amerického fotbalu se veřejně postavily i největší hvězdy basketbalové NBA Lebron James a Kobe Bryant.
Historie tichých protestů
Agentury připomínají, že k symbolických politickým gestům se začali hráči amerického fotbalu a basketbalu uchylovat už v minulém roce. Dělo se tak právě v souvislosti s vyhrocenou situací okolo policejního násilí na minoritách a kampaní Black Lives Matters. Tiché protesty iniciují zejména afroameričtí sportovci, kteří tím ukazují svou solidaritu s oběťmi policejního násilí.
K vlastnímu pokleku při hymně se uchýlil poprvé zadák týmu San Francisco 49ers Colin Kaepernick při prvním zápase loňské sezóny. Během roku 2016 napodobilo jeho protest několik desítek různých sportovců nejen z amerického fotbalu. Ve srovnání s letošními tichými protesty se ovšem loni jednalo jen o jednotlivce.
Dějiny sportu v USA znají přitom i řadu jiných forem protestu. V listopadu 2014 například pětice hráčů St. Louis Rams při příchodu na hřiště zvedla ruce nad hlavu, aby upozornila na zastřelení neozbrojeného černošského mladíka na předměstí ve Fergusonu.
Ve stejném roce pak jeden z nejlepších basketbalistů světa Lebron James inicioval se svým tehdejším klubem Miami Heat symbolickou fotografii, na niž si se spoluhráči oblékl stejný typ mikiny, jakou měl na sobě sedmnáctiletý Trayvon Martin zastřelený na předměstí Miami.
V souvislosti se současným děním média připomínají i ikonickou fotografii z olympiády v Mexiku konané v roce 1968, na které američtí sprinteři Tommie Smith a John Carlos zvedli při předávání medailí ruce v pěst také na znamení odporu proti diskriminaci Afroameričanů.
Další informace:
Reuters Some NFL players kneel during U.S. anthem again despite Trump call for protest to end
ABC News NFL players kneel during anthem at London game
The New York Post NFL players kneel during national anthem at London game
CBS Sports Three Dolphins players kneel for anthem after President Trump insists all stand