„Čínský model praská jako bublina“ — proti epidemii i svobodou slova
Olga LomováLidé v Číně chápou jako zásadní pomoc v boji s epidemií svobodu slova, vznikla petice upomínající na památku lékaře Li Wen-lianga, který jako první na hrozbu upozornil, byl za to však úřady potrestán, a 6. února zemřel.
Smrtící epidemie v Čínské lidové republice a neschopnost úřadů problém řešit včas a transparentně vyvolává stále větší nespokojenost mezi čínskými občany. Předmětem kritiky je snaha epidemii v počátcích jejího šíření zamlčet a perzekuce lékařů, kteří na ni jako první upozornili.
Skupina převážně vysokoškolsky vzdělaných občanů zveřejnila petici, v níž žádají čínský parlament, jehož zasedání by mělo proběhnout v březnu, aby se zasadil o dodržování občanských práv formálně zaručených Ústavou ČLR. Jako první krok k naplňování Ústavy požaduje svobodu slova.
Lékař, který na virus upozornil jako první, byl potrestán, nakazil se a zemřel
S katastrofálním průběhem epidemie nového koronaviru s centrem ve Wu-chanu se v Číně znovu po letech naplno otevírá debata o občanských svobodách formálně zaručených Ústavou. Stále slyšitelnější požadavek nebránit svobodě slova akcelerovala smrt wuchanského lékaře Li Wen-lianga, který již v prosinci zpozoroval příznaky indikující infekční onemocnění podobné SARSu známého v Číně z předchozí doby a prostřednictví sociální platformy weibo na to upozornil své kolegy lékaře.
Místo toho, aby jeho upozornění vedlo k okamžitým preventivním opatřením a informování zdravotnického personálu, byl Li předvolán na policii, kde byl vyslýchán, obviněn z šíření poplašných zpráv. Byl přinucen podepsat přiznání a dostal důtku s varováním, že pokud bude podobnou činnost opakovat, čeká ho další přísnější postih.
Téměř o měsíc později, kdy se nemoc již rozšířila do katastrofických rozměrů, úřady oficiálně vyhlásily propuknutí epidemie. Do dnešního dne zemřelo více než devět set lidí, mezi nimi 6. února také Li Wen-liang, který jako jeden z prvních na epidemii upozornil. Nemoc paralyzuje čínské hospodářství, šíří se do zahraničí a Čína se ocitá v izolaci od světa.
A jinak - nad textem petice si člověk vzpomene na Čapkovu Bílou nemoc. I ten čínský doktor Galén je už mrtvý.
Jde o vzorec myšlení obvyklý nejen pro totalitní režimy - tento vzorec je patrný například i v reakcích na klimatickou změnu. Srovnání "epidemie" a "klimatické změny" by však nebylo zcela korektní. ("Jsem-li paranoidní, jde výhradně o charakteristiku mého myšlení a netýká se to tedy vůbec toho, zda jsem sledován":-)