Klausovi „vědci“ proti ochraně klimatu: namísto odbornosti lobbistické vazby
Jan KašpárekMediálním prostorem se mihly zprávy o „Evropské klimatické deklaraci“, v níž pět set údajných odborníků popírá potřebu zastavit emise skleníkových plynů. Text přitom ignoruje vědecké poznatky a stojí za ním lidé navázaní na fosilní průmysl.
Pět set osob označujících sama sebe za odborníky zaslalo generálnímu tajemníkovi OSN Antoniu Guterresovi text takzvané Evropské klimatické deklarace s titulem Klimatická nouze neexistuje. V textu odmítají potřebnost opatření na ochranu klimatu a ke snížení emisí skleníkových plynů.
Proti materiálu, který bez kontextu převzala řada médií, se obratem vymezili odborníci napříč vědními disciplínami. Doložili, že deklarace zkresluje fakta a postrádá odbornost. Rychle také začalo vycházet najevo, že autoři jsou napojení v řadě případů na fosilní průmysl i jím sponzorované konzervativní think-tanky.
„Modely klimatu, na nichž jsou založeny katastrofické vize, předvídají mnohem větší oteplení, než jaké odpovídá realitě. Vliv skleníkových plynů na oteplování je nadsazován a klimatická změna nezpůsobuje extrémní výkyvy počasí. Neexistují žádné statistické důkazy o tom, že by globální oteplování zesilovalo hurikány, záplavy, sucha a další katastrofy,“ uvádí text, o němž referoval nejdůkladněji časopis Reflex spadající pod Czech News Center miliardáře a uhlobarona Daniela Křetínského, a to komentářem s titulkem „Tohle Gretu nepotěší: ‚Žádná klimatická nouze neexistuje,‘ říkají vědci“.
Podle konsensu mezi klimatology ale vědci nic takového neříkají. Deklaraci, z níž dělá Křetínského Reflex událost, spíše než klimatologové podepsaly rozmanité osoby disponující titulem, jejichž hlavním společným rysem je napojení na fosilní průmysl a lobbistické struktury usilující o potlačení snah regulovat emise skleníkových plynů. Zřejmě první kritickou analýzu dokumentu provedla šestice expertů pro portál Climate Feedback již začátkem října.
Akademici vyvrátili postupně všechny body obsažené v Deklaraci. Její text argumentuje například tím, že se „klima měnilo po celou dobu existence Země, přičemž zahrnovalo chladné i teplejší fáze“. To ale klimatologie nijak nepopírá: pouze poukazuje na to, že klimatická změna vlivem nebývalého množství skleníkových plynů dosáhla extrémních rozměrů a směřuje nejen ke značnému oteplení planety, ale také vyššímu výskytu extrémních jevů.