Říct věci tak, jak jsou

Greta Thunbergová

Projev švédské studentky a aktivistky za záchranu planety Grety Thunbergové přednesený na klimasummitu v New Yorku: pokud nás podrazíte, nikdy vám to neodpustíme. A nedovolíme vám se z toho vykroutit.

Tohle celé je špatně. Vůbec bych tady neměla být. Měla bych být ve škole na druhé straně oceánu. A vy všichni tu ode mě čekáte, že vám přinesu naději? Jak se opovažujete!

Unikátní výběr informací ze světa, které v češtině nenajdete nikde jinde. Podpořte Deník Referendum!
×

Svými prázdnými řečmi jste mě připravili o sny a o dětství. A to ještě patřím k těm šťastnějším. Lidé dnes trpí. Umírají. Kolabují celé ekosystémy. Stojíme na počátku masového vymírání. A vše, co dokážete, je mluvit o penězích a vyprávět pohádky o nekonečném ekonomickém růstu. Jak se opovažujete!

Přes třicet let mluví věda průzračně jasnou řečí. Jak se opovažujete odvracet od ní zrak, přijet sem a tvrdit, že děláte dost, když potřebná politická opatření a řešení zdaleka nejsou v dohledu. Při dnešní úrovni emisí, vypustíme do atmosféry zbývající CO2, které si podle vědců ještě můžeme dovolit vypustit, za pouhého osm a půl roku.

Říkáte, že nás „slyšíte“ a že vnímáte naléhavost problému. Ale bez ohledu na to, jak zoufalá a vzteklá jsem, vám to vůbec nevěřím. Protože pokud byste situaci plně rozuměli, a přesto odmítali konat, museli byste být zlem. A tomu se mi nechce věřit.

A vy všichni tu ode mě čekáte, že vám přinesu naději? Jak se opovažujete! Repro DR

Oblíbená idea snížit emise o padesát procent v příštích deseti letech nám dává pouze padesátiprocentní šanci zůstat pod oteplením planety o 1,5 stupně Celsia, nad nímž hrozí vážné riziko řetězové reakce nijak už neovlivnitelné lidmi.

Možná, že padesát procent je přijatelných pro vás. A to v těch číslech nejsou zahrnuty možné skokové změny, urychlující se zpětné vazby, další oteplování skryté v toxickém znečištění ovzduší či aspekty spravedlnosti a rovnoprávnosti. Také se spoléháte na to, že má generace a generace mých dětí vypumpuje z atmosféry miliardy tun CO2 technologiemi, které sotva existují. Takže vašich padesát procent není přijatelných pro nás, kteří máme žít s jejich důsledky.

Máme-li mít sedmašedesátiprocentní šanci zůstat pod 1,5 stupněm nárůstu globálních teplot, což je nejlepší šance, kterou Mezivládní panel pro klimatické změny vůbec nabízí, zbývalo světu 420 gigatun oxidu uhličitého, která jsme ještě mohli vypustit do atmosféry. To bylo v lednu 2018. Dnes už je to pouze 350 gigatun.

Jak se opovažujete předstírat, že to půjde zvládnout ve stylu „business as usual“ a nějakými technickými opatřeními? Při dnešní míře emisí celý zbývající limit bude pryč za méně než osm a půl roku.

Řešení a plány v souladu s těmito čísly tady ale dnes nikdo nenabídne. Protože zatím nejste dost dospělí, abyste dokázali říct věci tak, jak jsou.

Podrazili jste nás. Ale mladí lidé začínají vaši zradu chápat. Jsou na vás upřeny oči všech budoucích generací. A pokud se rozhodnete nás podrazit, říkám vám, nikdy vám to neodpustíme. Nedovolíme vám se z toho vykroutit. Teď a tady děláme jasnou čáru. Svět se probouzí. A změny přicházejí. Ať už se vám to líbí, nebo ne.

Projev Grety Thunbergové na klimasummitu OSN přeložil JAKUB PATOČKA.

  Diskuse
  JP
  September 24, 2019 v 11.26
  "Nejste dost dospělí..."
  Je skutečně něco naprosto zvráceného na tomto světě, když svým věkem stále ještě mladé děvče musí vedoucím lídrům této planety stavět před oči jejich (enviromentální) dětinskost.
  September 25, 2019 v 9.15
  V zajímavém komentáři https://www.seznamzpravy.cz/clanek/komentar-jak-mame-zmenit-zpusob-zivota-co-greta-v-osn-nerekla-79458?dop-ab-variant=19&seq-no=3&source=hp se píše:"Český filozof Milan Machovec (1925–2003) na sklonku života hodně uvažoval o tom, jak odvrátit hrozící zánik. Lidstvo zřejmě nelze zachránit srze jeho vlastní vůli, protože k záchraně života na planetě prostě člověk není ani geneticky naplánován (vyvíjel se v statisících letech, kdy ekologické hrozby neexistovaly), ani „vychovatelný“, napsal. Bojovat s hrozbami globální smrti je podle něj samo o sobě málo: jde o duchovní a kulturní hodnoty, v jejichž jménu se takový boj vede, a bez mravní obrody je vše marné."
  PM
  September 25, 2019 v 12.8
  Kdo nezná řešení má mlčet
  "jenom pobuřuje mládež a nezná řešení" ... řekla paní Merkel, která to řešení zná.......... mj. jezdit po dálnici 300km/h......bych opětovně opentlil zamyšlení nad potenciálem lidského rozumu.
  JP
  September 25, 2019 v 12.36
  Kdo zná řešení - a kdo je k nim ochoten
  Merkelová zcela nedávno řekla také ještě jednu věc: že "politika je to, co je možné vykonat". Čili to známé pojetí politiky jako "umění možného".

  Na straně jedná je nutno přiznat: ona má skutečně pravdu. Bylo by nespravedlivým tvrdit, že německá politika nedělá vůbec nic pro životní prostředí. A zcela upřímně řečeno: po celých desetiletích kdy jsem musel sledovat jak mnohdy až vysloveně cynicky se německá vládní politika vyjadřovala o ekologických tématech, jsem nyní značně překvapen tím, že jak se zdá ta současná (Merkelové) politika se opravdu konečně rozhoupala k tomu, něco závažného na ochranu klimatu podniknout. Výstup z uhelné energetiky je závazně přijat, podporuje a subvencuje se ekologická energetika. Zpřísňují se emisní normy; v dopravě se usiluje o kompletní přechod na elektroautomobily.

  Merkelová tedy opravdu dělá to co může; ale zároveň je naprosto zřetelně vidět, jak nakonec je jenom ve vleku věcí, jak může procesy jenom určitým způsobem ovlivňovat, ale ne skutečně řídit.

  Ta "politika možného" v situaci, kdy vlastně jenom "nemožné" ještě dokáže uchránit lidstvo před zánikem nebo přinejmenším před kolapsem, je fakticky vyhlášením vlastní rezignace. Vlastní rezignace především vůči mechanismům kapitalismu, zisku, trhu. A - stejně tak před mechanismy liberální demokracie. Ta ekologická opatření by totiž bylo možno zavést daleko rychleji, v mnohých ohledech víceméně okamžitě - jenže ono by to něco stálo. A ono by to bolelo. A stálo a bolelo (běžného konzumenta) tolik, že je to právě politicky neúnosné. To jest - politik který by to zavedl by byl okamžitě smeten. Svým samotným "demokratickým" lidem, který odmítá vzdát se svého konzumu, svého blahobytu.

  Tak právě tohle je ten zásadní problém s "politikou jako s uměním možného".
  Paní Hájková, tu geneticky danou neschopnost současného člověka postavit se čelem ekologické krizi svého času ještě pregnantněji a drastičtěji vyjádřil jeden německý vědec (snad antropolog): "Současný člověk je stále ještě vybaven poplašným systémem neandrtálce!"

  Ten neandrtálec - ten byl samozřejmě plně naprogramován na to, aby reagoval (útěkem nebo bojem) na bezprostředně přítomné nebezpečí. Na útok nepřátelské tlupy, na setkání se šavlozubým tygrem. Ale - jakmile to bezprostřední nebezpečí bylo pryč, okamžitě ho vypustil z hlavy.

  Ono to svým způsobem bylo objektivně nutné; kdyby musel neustále myslet na všechna ta smrtelná nebezpečí kterými byl neustále obklopen, stal by se z něj případ pro psychiatra. On tedy už v zájmu vlastní duševní integrity musel ze svého vědomí vytěsnit všechno, co nepředstavovalo aktuálně přítomnou hrozbu.

  To co pro něj bylo - relativně - optimální strategií přežití, to samé je teď ovšem pro nás aktuální hrozbou našeho kolektivního vyhynutí. My si daleko více lámeme hlavu s tím, jestli nás nezačne bolet zub, než s tím, jestli se za pár desetiletí celá planeta stane neobyvatelnou.
  JN
  September 25, 2019 v 13.3
  Kdo zná řešení - a kdo je k nim ochoten (panu Poláčkovi)
  Je to jednoduché, pane Poláčku.

  Jestliže demokratický politik, který by zavedl rozumná ekologická opatření na záchranu lidstva před jeho zánikem, by byl okamžitě smeten samotným svým "demokratickým" lidem, pak abychom taková rozumná ekologická opatření na záchranu lidstva mohli vůbec realizovat, je nutné smést demokracii (tam, kde ještě vládne). Demokracie sama totiž realizaci těch opatření zcela zjevně překáží.

  Zopakujme si to ještě jednou: Naším úkolem je odstranit demokracii, abychom mohli zachránit Zemi.
  PK
  September 25, 2019 v 13.12
  Pane Petrásku
  Jsme tady zvyklí na ledacos, ale i tady bývá zvykem, že když někdo přijde s tak brizantním tvrzením, že uvede zdroj.
  Děkuji.
  PM
  September 25, 2019 v 14.30
  Žádné brizantní tvrzení pane Kolaříku, ale
  pouze šlusfolgerung mé šnapsidee:
  Gerdu lze vnímat i takto:
  Upřímnost Gerdy nahradila včerejší upřímnost Václava Klause. Ten býval používán elitami na významných sešlostech (Davos ap) k prezentaci ideologie neoliberálního pojetí tržní ekonomiky (od lidského vlivu odlehčený deregulovaný trh zajišťující růst růstu masového konzumu, kdy příroda je tomu přirozeným nástrojem).
  Tato ideologie dnes kolabuje a stejné elity ve stejných kuloárech hledají věrozvěsta nové strategie. Václav byl zapuzen (truchlí odstrčen na penzi), a jeho místo zaujala Gerda - sladká školačka, která umí znejištěným občanům číst levity, sálající upřímným přáním po záchraně jak kolabující ekologie tak i po revizi neoliberální ideologie, Zbývá otázka jakou nápravu lze očekávat od společenskopolitické garnitury, která umí pouze obsluhu včerejší politiky autistů typu Václav, Andrej, Donald,....... a i Angela, pro kterou je nadále politickým tabu fakt, že na kolabujících německých dálnicích je i dnes možné jezdit 300km/h.
  Požadavky Gerdy označila: "Aus meiner Sicht nicht ausreichend" ....... má pravdu, jakákoliv omezení nejsou ausreichend a škodí ekonomice.....bych dodal.
  PK
  September 25, 2019 v 14.59
  Takže lež jako věž. Ten celý váš blábol je naprosto irelevantní a z cesty, a ani ta poslední věta není pravda.
  Kancléřka řekla něco úplně jiného, a vy to dobře víte.

  Bolševici zas..ní. Lžou, jenom otevřou hubu.
  Už toho mám fakt dost.
  September 25, 2019 v 16.44
  Kdo umí dobře německy, ať si to přeloží:
  "Bundeskanzlerin Angela Merkel hat sich kritisch zu der Rede der Umweltaktivistin Greta Thunberg vor den Vereinten Nationen geäußert. Thunberg habe eine „aufrüttelnde“ Rede zum Klimaschutz gehalten, „in der aus meiner Sicht nicht ausreichend zum Ausdruck kam, in welcher Weise Technologie, Innovation gerade im Energiebereich, aber auch im Energieeinsparbereich uns Möglichkeiten eröffnet, die Ziele zu erreichen“, sagte Merkel am Dienstag in New York."
  https://www.tagesspiegel.de/politik/innovationen-bei-klimaschutz-wichtig-merkel-kritisiert-thunberg-rede/25052046.html

  Já moc dobře neumím, ale zřejmě to má být upozornění, že nestačí rozčilovat se, ale je třeba myslet technologicky a inovativně.
  + Další komentáře