Nepřestaneme, dokud uhlí neskončí. Ekologové blokovali elektrárnu Chvaletice
Redakce DROsmačtyřicet hodin blokovali ochránci klimatu vjezdy do elektrárny Chvaletice. Požadovali co nejrychlejší odklon české energeticky od těžby a spalování uhlí. Akce občanské neposlušnosti se odehrála v rámci třetího ročníku Klimakempu.
Celý prodloužený víkend od pátečního do nedělního odpoledne blokovali lidé usilující o důslednější snižování emisí skleníkových plynů hnědouhelnou elektrárnu Chvaletice na Pardubicku. Aktivisté z celé České republiky ale i zahraničí protestovali proti laxnímu přístupu státu k ochraně klimatu a prodlužování provozu starých uhelných elektráren. Blokáda byla součástí akčních dnů proti uhlí, které vyhlásila iniciativa Limity jsme my v rámci letošního Klimakempu.
K občanské neposlušnosti vyzvala neformální iniciativa Občané za konec doby uhelné. Ta spolu s protestujícími požadovala, aby Česká republika zahájila postupné uzavírání přebytečných kapacit uhelných elektráren a co nejrychleji ukončila těžbu a spalování uhlí. Právě těžba a spalování uhlí jsou totiž ve zdejších podmínkách hlavními příčinami klimatické krize, jež se v české krajině projevuje mimo jiné nebývalým suchem, odumíráním lesů a škodami v zemědělství.
„Chvaletice měly být dávno zavřené, stejně jako Počerady a další staré uhelné elektrárny, jejichž produkci zbytečně vyvážíme do zahraničí. Český stát selhává ve své povinnosti chránit klima vhodné pro život a zdraví svých obyvatel a namísto toho chrání zisky uhlobaronů, jako je majitel Chvaletic Pavel Tykač,“ vysvětlila mluvčí iniciativy Občané za konec doby uhelné Marika Volfová. A dodala, že akci mezi jinými podpořil přední český klimatolog Michal Marek či odborník na biodiverzitu Pavel Kindlmann.
Do protestů se zapojili i místní
Protestům namířeným proti chvaletické elektrárně se dostalo podpory také od místních — včetně starosty nedalekých Veltrub Jiřího Hůly —, kteří se účastnili úvodní páteční demonstrace. Těm vadí především emise toxických látek, jimiž elektrárna znečišťuje své okolí. A zřejmě tak bude činit i nadále, neboť minulé pondělí pardubický krajský úřad udělil Chvaleticím výjimku, která má umožnit prodloužení provozu a vypouštět až trojnásobné povolené množství jedovaté rtuti.
„Elektrárna v Chvaleticích je zastaralá. Navíc ji vůbec nepotřebujeme, dvacet procent elektrické energie vyrobené v České republice se totiž vyváží do zahraničí. Kdyby byla chvaletická elektrárna odstavena, tak vyvezeme třeba jen patnáct procent,“ uvedl Hůla, pod jehož vedením Veltruby spolu s dalšími obcemi a ekologickými organizacemi podaly proti výjimce námitky a chystají se odvolat k ministerstvu životního prostředí, které má nyní v rukou konečné rozhodnutí.
Někteří místní obyvatelé přijížděli blokádu podpořit také během víkendu. Účastníkům vozili mimo jiné občerstvení. „Já jsem z Pardubic a když jsem se dozvěděla, že tihle mladí úžasní lidé tady takhle bojují, tak jsem se rozhodla, že alespoň trochu přispěji. Rychle jsem rychle upekla buchty, abych jim udělala radost,“ řekla paní Olina z blízkých Pardubic na videu zveřejněném hnutím Limity jsme my na sociálních sítích.
V průběhu noci ze soboty na neděli se v rámci protestů uskutečnila rovněž umělecká intervence skupiny Lunchmeat studio, která na chladící věže elektrárny výkonným laserem promítala nápisy jako „DOST UHLÍ“, „STOP COAL“ nebo údaje o emisích různých látek, jež zařízení vypouští do ovzduší. V neděli se po důkladném úklidu místa účastníci blokády společným pochodem vydali na vlak do blízkých Chvaletic.
„Protesty považujeme za úspěch. Je znát, že hnutí za klimatickou spravedlnost také u nás roste. Právě aktivita občanů zdola může věci měnit. V tlaku na politiky a úřady nesmíme polevovat, dokud i Česká republika nebude mít plán pro rychlý konec uhlí. V akcích nenásilné občanské neposlušnosti proto hodláme pokračovat až do doby, než i u nás uhlí definitivně skončí,“ shrnul Jan Polášek z iniciativy Občané za konec doby uhelné.
Severní energetická protestům nerozumí
„Elektrárna ve Chvaleticich aktuálně prochází rozsáhlou ekologizací za sedm miliard korun. Není nám tedy úplně jasné, proč aktivisté protestují právě tady," uvedla mluvčí uhelné společnosti Severní energetická Gabriela Sáričková Benešová. „Paní tisková mluvčí moc dobře ví, co nám vadí,“ reagoval Robert Hrdina z místní inicativy Zastavme elektrárnu Chvaletice s tím, že ani po rekonstrukci nebude elektrárna splňovat nové emisní limity. „Proto ostatně požádala o výjimku, aby ušetřila. A zplodiny budou filtrovat naše plíce,“ dodal.
Chvaletická elektrárna ovšem nevypouští jen toxické látky — jako je zmiňovaná rtuť —, představuje i třetí největší zdroj emisí oxidu uhličitého na území České republiky. Jen v loňském roce zvýšila meziročně uhlíkové emise o třiačtyřicet procent. „Je nám jasné, že o klimatické krizi a emisích uhlíku, které ji způsobují, se Tykačově firmě moc mluvit nechce. Neměla by co říct. Pokud chceme klimatickou krizi řešit dřív, než přeroste v katastrofu, musíme zatáhnout za záchrannou brzdu a skončit s těžbou a spalováním uhlí,“ uzavřela Marika Volfová.