Ekologové blokovali vchod do ČEZ. Žádali uzavření Počerad místo prodeje Tykačovi
Redakce DREkologické organizace upozorňují, že případné prodloužení životnosti nejšpinavější české uhelné elektrárny by znemožnilo snižovat emise skleníkových plynů.
Přibližně desítka lidí z hnutí Limity jsme my v pondělí ráno zablokovala vstup do sídla skupiny ČEZ v pražské Michli. Žádali uzavření nejšpinavější české uhelné elektrárny Počerady, kterou polostátní energetický gigant namísto toho plánuje prodat Severní energetické uhlobarona Pavla Tykače. Vstup do sídla ČEZ ochránci klimatu zablokovali pomocí rozměrné makety planety Země, která prostřednictvím transparentu říkala: „Zachraňte mě, zastavte uhlí - #StopPočerady“.
V případě prodeje elektrárny do rukou majitele Severní energetické by hrozilo prodloužení jejího provozu o řadu let, uvedli ekologové v tiskové zprávě. Hrozil by pak podle nich stejný scénář jako v případě elektrárny Chvaletice, kterou Tykač odkoupil od ČEZ před šesti lety — uzavřena měla být přitom už v roce 2016.
Hnědouhelná elektrárna Počerady, ležící na Mostecku, je z hlediska emisí oxidu uhličitého i toxických látek nejšpinavější elektrárnou v České republice. Patří rovněž ke třiceti vůbec nejhorším uhelným elektrárnám v Evropě. Po ní následují elektrárny Tušimice a Chvaletice. Právě emise skleníkových plynů jsou hlavní příčinou zhoršujících se projevů změn klimatu, které se v současnosti u nás projevují také devastujícím suchem.
„Tíživé dopady změn klimatu pozorujeme již i u nás,“ vysvětlila důvody ke konání akce členka hnutí Limity jsme my Klára Aubrechtová. „Trvající drastické sucho působí škody v zemědělství, zvyšuje už i ceny základních potravin. Celý svět se kvůli klimatické krizi potýká s extrémním počasím, které prohlubuje chudobu a nestabilitu. Pokud chceme dopady změn klimatu zmírnit, musíme začít elektrárny, jako jsou Počerady, zavírat a zahájit co nejrychlejší konec těžby a spalování uhlí,“ řekla.
Prodej elektrárny Počerady již dozorčí rada ČEZ jednou zamítla. Konkrétně v roce 2017, kdy neschválila prodej za deset miliard s tím, že by byl nevýhodný. Nyní přitom hrozí, že pokud ČEZ prodej nezastaví, dostane Tykač elektrárnu za pouhé dvě miliardy.
Hnutí Limity jsme my dlouhodobě usiluje o bezodkladný konec těžby a spalování uhlí v České republice. Právě spalování fosilních paliv totiž způsobuje rozvrat globálního klimatu, který již dnes ohrožuje životy milionů lidí a kvůli němuž v posledních měsících vycházejí do ulic statisíce protestujících po celém světě.
Ekologové upozorňují na loňskou zprávu Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC), podle níž je třeba pro zachování oteplení pod bezpečnou hranicí 1,5 stupně Celsia snížit emise skleníkových plynů o celou polovinu do roku 2030. „Nejbohatší státy světa — tedy i Česká republika — by proto měly se spalováním uhlí skončit nejpozději právě během nejbližších deseti let,” upozorňuje Aubrechtová.
„Společnosti jako ČEZ namísto toho těžbu uhlí ještě navyšují a otálejí se zavíráním špinavých elektráren. Proto musíme jednat my a žádat bezodkladný konec uhlí,” dodává. „Je to projevení názoru. Samozřejmě to reflektujeme, také naše snaha je omezovat veškeré emise CO2, ale samozřejmě se lišíme v tom čase,“ komentoval pro ČTK akci mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Uvedl také, že ekologové s vedením společnosti nemluvili. O uzavření elektrárny přitom společnost i českou vládu žádala řada osobností od vědců až po lékaře již před dvěma lety, kdy se kontroverzní prodej řešil poprvé.
Uzavření elektrárny namísto jejího prodeje ekologické organizace žádají dlouhodobě. „Prodej je časovaná bomba, dlouhodobý provoz velké a plýtvavé uhelné elektrárny Počerady by rozmetal energetickou strategii státu i šance naplňovat v České republice Pařížskou klimatickou dohodu,“ varuje programový ředitel Hnutí DUHA Jiří Koželouh.
Upozorňuje také, že stát by si měl dávat pozor na to, s kým obchoduje: „Pavel Tykač by rozhodně neměl dostat do rukou tak velkou elektrárnu na strategickém pozemku a kontrolu nad v budoucnu jediným dostupným uhlím. Opakovaně ukazuje, že zájmy státu a občanů, ochrana zdraví či klimatu jsou mu naprosto ukradené,“ řekl ředitel Hnutí Duha.