Začalo čtrnáct dní akcí za klima. Ekologičtí aktivisté přemalovali Lennonovu zeď
Josef PatočkaAktivisté z hnutí Extinction Rebellion na Den Země přemalovali Lennonovu zeď. Série aktivit, které apelují na rychlejší snižování emisí, vyvrcholí v pátek třetího května další studentskou stávkou.
Klimatická nouze. Takový jediný obří nápis najdou od 22. dubna Pražané i turisté na proslulé Lennonově zdi v centru města namísto běžné palety barevných graffiti. Vyvedla jej tam česká pobočka mezinárodního hnutí Extinction Rebellion a symbolicky tak na Den Země zahájila „čtrnáct dní akcí za klima“, k nimž vyzvali ochránci klimatu z hnutí Limity jsme my.
Protesty svolané na následující dva týdny mají upozornit na skutečnost, že Česká republika nedělá pro ochranu klimatu dost, a žádat rychlejší snižování emisí skleníkových plynů. Navazují na mezinárodní vlnu akcí na ochranu klimatu, k nimž po celém světě vyzývají právě Extinction Rebellion. Hnutí vzniklé vloni ve Velké Británii, minulý týden protestními akcemi zcela paralyzovalo dopravu v centru Londýna.
„Nadále necháváme průmysl provozovat celý arzenál špinavých uhelných elektráren jako Počerady, Chvaletice či Dětmarovice, jejichž produkce krmí především nesmyslné vývozy elektřiny do zahraničí. A ještě plánujeme rozšiřování těžby na dole Bílina, kde vláda prolomila limity. Česká politická reprezentace odmítá přistoupit na to, že uhlí musí skončit, a namísto podpory přechodu k čistým zdrojům energie nám říká, že se s hrozící klimatickou katastrofou máme ‚smířit‘,“ vysvětlují důvod k protestům Limity jsme my v měsíc starém prohlášení.
Ekologové upozorňují na skutečnost, že pokud bychom měli podle loňské zprávy IPCC zastavit nebezpečné oteplování pod hranicí 1,5 stupně Celsia, musely by státy OECD právě s těžbou a spalováním hnědého uhlí skončit už během následujících deseti let. Očekávají se proto také akce protestující proti konkrétním dolům a elektrárnám.
Zřejmě největší z nich se chystá v průběhu víkendu na trojmezí České republiky, Polska a Německa, nedaleko Liberce. Lidé ze všech tří států tam budou živým řetězem protestovat proti rozšiřování hnědouhelného dolu Turów patřícího německému energetickému molochu PGE. V hledáčku ochránců klimatu je ale také schvalování výjimky pro spornou elektrárnu Chvaletice finančníka Pavla Tykače na Pardubicku či zamýšlená privatizace nejšpinavější elektrárny u nás, Počerad, do rukou téhož uhlobarona.
Přemalováním Lennonovy zdi pak Pražané apelují na vedení hlavního města, aby vyhlásilo takzvaný „stav klimatické nouze“. Jde o symbolický krok, který již po celém světě podniklo několik stovek měst a obcí dohromady s více než čtyřiceti miliony obyvatel. Podle svých pražských obhájců by měl být spojen s konkrétním programem rychlého snižování emisí na území města — zejména s odpojením městských podniků a budov od uhelné elektřiny. V tlaku na politiky chtějí pokračovat také ve čtvrtek během jednání zastupitelstva.
„Lennonova zeď byla pro Čechy odjakživa symbolem vzdoru, a jako taková je tedy perfektním místem k vyjádření nespokojenosti s nečinností našich politiků a k vyzvání českého národa k boji za budoucnost pro nás i pro naše děti,“ uvedli čeští Extinction Rebellion na Twitteru.
Jarní plejáda klimatických akcí symbolicky vyvrcholí v pátek třetího května již druhou studentskou stávkou, k níž vyzývají středoškoláci z iniciativy Fridays for Future. „Naši politici a političky klimatickou krizi ignorují. Zavírají před ní oči a nedělají ani to, k čemu se zavázali v Pařížské dohodě. Rozhoduje se přitom o naší budoucnosti,“ vysvětlují mladí stávkující, proč znovu vyjdou do ulic.