Místo školy do ulic: tisíce českých středoškoláků požadovalo řešení změn klimatu
Jan Kašpárek, Josef PatočkaStředoškolská stávka za klima v Praze vyvrcholila asi dvoutisícovým pochodem centrem města. V Brně demonstrovalo sedm set lidí. Akce se konaly ve všech krajích. Organizátoři vyzývají politiky, aby přestali přehlížet klimatické změny.
Prahou prošly asi dva tisíce demonstrantů převážně z řad studentů středních škol v rámci páteční celosvětové Středoškolské stávky za klima, inspirované švédskou studentkou Gretou Thunbergovou. Protestující žádají okamžité řešení klimatických změn, ukončení užívání fosilních paliv a hospodárné nakládání s přírodními zdroji.
Organizátoři avizovali, že budou v akcích pokračovat, dokud neskončí liknavý přístup politické reprezentace, jež podle nich ignoruje závažnost situace. Akce se kromě Prahy konaly ve čtrnácti dalších městech ve všech krajích. Demonstrovalo se ale po celém světě.
„Máme dost politiků, kteří ignorují naši budoucnost. Změna klimatu nás ohrožuje. Chceme-li předejít ekologickému kolapsu, musíme začít okamžitě jednat. Zatímco politikům dochází výmluvy, nám dochází čas. Podle vědců musíme zásadně snížit emise skleníkových plynů během příštích pár let. K tomu se Česká republika mezi dalšími zeměmi zavázala v rámci Pařížské dohody,“ uvedli organizátoři před začátkem demonstrace na Malostranském náměstí.
To po osmé ranní zaplnily stovky lidí, a to převážně studentů středních škol. Souběžně se na nedalekém Klárově sešli i vysokoškoláci, kteří se následně připojili k průvodu. Řada lidí si přinesla transparenty či pikety s hesly, jimiž upozorňovali na akutní nutnost řešit ekologickou krizi, stejně jako na nepřijatelné upřednostňování ekonomického zisku před zdravím planety.
„Před třemi měsíci jsme byli tři, seděli jsme u jednoho stolu, chtěli stávkovat a báli se. Nevěděli jsme, jaké budou reakce ani jak zorganizovat stávku. A dnes, když se dívám na Malostranské náměstí, tak musím říci, že už se vůbec nebojíme. Když dokáže skupina dětí udělat tohle, představte si, co by dokázali politici udělat se změnami klimatu, kdyby opravdu chtěli,“ glosoval na místě početnost demonstrantů jeden z organizátorů středoškolské stávky, Petr Doubravský.
Dav, čítající spolu s vysokoškoláky a opozdilci na dva tisíce lidí, se po úvodních projevech dal spolu s policejním doprovodem do pohybu. Prošel kolem Úřadu vlády a následně i centrem města. Protestující po většinu doby halekali a skandovali hesla jako „Chceme změnu systému“, „Pařížská dohoda nebyla náhoda“ či „Má to smysl“. Průvod před polednem dorazil zpět na Malostranské náměstí, kde zazněly projevy studentů i hostů z řad expertů na změny klimatu.
Pirátská strana v reakci na protesty vyzvala vládu, aby se klimatickými změnami aktivně zabývala. Ve středu by se tak problém globálního oteplování i emisí skleníkových plynů měl projednávat ve Sněmovně. Organizátoři středoškolské stávky to uvítali.
Manifestační stávku inspirovalo jednání švédské studentky Grety Thurnbergové. Ta každý pátek místo školy protestovala před parlamentem proti liknavému přístupu ke snižování emisí skleníkových plynů. Akce 15. března byla prozatím pravděpodobně největší koordinovaným vystoupením mladého klimatického hnutí. Celosvětově se stávkovalo či demonstrovalo na zhruba na dvou tisících místech ve více než stovce zemí světa. Informace ze světa se ale teprve scházejí.
„Na co škola, klima volá,“ neslo se Brnem
V Brně se na náměstí Svobody sešlo sedm set středoškoláků a jejich podporovatelů. Z pódia jim podporu vyjádřil také ekolog a klimatolog Alexander Ač z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd. „Pokud politici říkají, že podporují řešení změn klimatu a přitom dál podporují investice do nové fosilní infrastruktury, další rozšiřování dolů a letišť, další těžbu uhlí a ropy, nelze je brát vážně. Proto doufám, že se tu nevidíme naposledy a těším se na příští pátky!“ uzavřel svůj projev do jásotu shromážděných studentů.
Za zvuků samba bubnů a s pokřiky jako „Na co škola, klima volá“, „Změnu systému místo změny klimatu“ či „Uhlí, ropa, plyn - patří do dějin“ následně prošel průvod městem. Po skončení druhého kola projevů se pak mnozí středoškoláci vydali na Fakultu sociálních studií Masarykovy univerzity, kde pro ně jejich starší kolegové připravili takzvaný „teach-in“ - volné pásmo vzdělávacích přednášek a debat na různá témata související se změnami klimatu.
Ze sociálních sítí se na plátnu promítají videa a fotografie tisícových demonstrací z celého světa. Zástupci hnutí Fridays for Future v úvodním příspěvku ohlásili, že ve stávkách hodlají pokračovat a vyzvali veřejnost, aby v protestech nepolevovala. „Je jasné, že jednoduché to nebude, musíme vydržet, držet při sobě a pokračovat, dokud politici našemu tlaku neustoupí a nezačnou s rychlým snižováním emisí,“ uvedla jedna z mluvčích hnutí Nikola Jurčáková.
Oficiální prohlášení k pokračování stávek má iniciativa přednést na tiskové konferenci v Praze. V atriu během odpoledne vystoupí mimo jiné politolog zabývající se energetikou Lukáš Lehotský, ekoložka Yvonna Gaillyová, či aktivisté z protiuhelného hnutí Limity jsme my.