Trumpův „deal století“ pro Izrael a Palestinu: co zatím víme

Petr Jedlička

Finalizaci velkého amerického plánu na urovnání vztahů mezi Izraelem a Palestinci provází četné úniky, které si často protiřečí; v mnohém se ale zároveň shodují. Co víme o návrhu už takřka s jistotou a co je naopak stále nejasné?

Má jít o novátorský pokus o mír a konsolidaci poměrů v regionu, o trik, který prospěje pouze Izraeli a zájmům USA, nebo o další nejasnou iniciativu typu setkání amerického prezidenta se severokorejským diktátorem — záleží na úhlu výkladu. Na každý pád jde ale o velké téma. Řeč je o novém komplexním návrhu na urovnání vztahů mezi Izraelem a Palestinci, který připravuje již dva roky tým amerických diplomatů, businessmanů a expertů pod vedením Trumpova zetě Jareda Kushnera.

Zveřejnění bylo už několikrát odsunuto, nyní však — po izraelských volbách a po politickém přežití Benjamina Netanjahua — údajně naposledy: návrh, který sám Trump nazývá „dealem století“, má být oficiálně představen po  konci ramadánu, tedy po 4. červnu.

V izraelských a z části též arabských médiích se nyní vede vzrušená debata o jeho obsahu, která proniká i do světa. Celá stojí však především na únicích z předlohy dokumentu a jednotlivých jednání, kterých jsou ovšem desítky a v mnohém se vzájemně popírají; v mnohém se ale současně také shodují.

Co tedy o návrhu víme už s jistotou a co je naopak stále nevyjasněné?

V týmu Jareda Kushnera (vpravo) působila i jeho žena Ivanka Trumpová. Při jednáních v arabských zemích dvojici zřejmě moc nepomohlo, že léta podporuje osadnické hnutí. Foto archiv CNJ

Jistoty a protimluvy

Jisté je zaprvé, že návrh chce zabíjet tři pomyslné mouchy jednou ranou: jednak má vycházet vstříc izraelské představě o optimálním uspořádání, jednak nabídnou citelný rychle dostupný benefit Palestincům a jednak podepřít regionální politiku USA. Izraelské představě má vyjít vstříc přičleněním velkých osadnických bloků na Západním břehu, jako jsou Kiryat Arba, Gush Etzion či Ma'ale Adumim, oficiálně k izraelskému území a zatím neupřesněnou garancí bezpečnostních záruk. Má také zakonzervovat všechna gesta, které vůči Izraeli učinila Trumpova administrativa, zejména uznání Jeruzaléma za hlavní město a uznání Gollanských výšin za součást Izraele.

Kompenzační benefit Palestincům má pak spočívat ve vyklizení té části menších osad, které jsou ilegální i podle izraelského práva, a ve vytvoření velkých průmyslových zón jak na Západním břehu, tak v Gaze. Spolufinancovat je  mají bohaté arabské státy z Perského zálivu. Palestincům se takto nabídnou vytoužené pracovní příležitosti a z hlediska zájmů USA vznikne zpevněná vazba mezi Palestinou a sunnitskými monarchiemi — další hráz proti oblastnímu vlivu Íránu.

Každou z těchto skutečností najdeme vždy hned v několika únicích a zároveň je už nepřímo potvrdil i sám Jared Kushner. Nový plán má podle něj začít — na rozdíl od předchozích „cest k míru“ — velkým viditelným posunem prospěšným pro všechny strany, nikoliv rozvrhem postupných kroků, který se vždycky přestane po čase dodržovat. Pro Palestince je takto třeba nejprve vybudovat ekonomickou základnu, směrem k Izraeli zase uznat pravdivost reálného stavu věcí, tvrdí Kushner.

Další jistotou, respektive záležitostí, na níž se shodují jednotlivé úniky i vyjádření, je rozdělení správy chrámového okrsku v Jeruzalémě s hlavními posvátnými místy abrahamovských náboženství. Izraeli má připadnou oficiálně území pod známými památkami, Palestincům faktický výkon správy. Řada úniků zároveň naznančuje, že onu správu budou Palestinci vykonávat v rámci vícenárodnostního tělesa se zastoupením dalších arabských zemí.

×
Diskuse
June 23, 2019 v 12.47
A jak to pokračuje
Kvůli opakování izraelských voleb -- http://bit.do/eV2s4 -- chtějí teď USA představovat nakonec jenom ekonomickou část plánu, a to v příštím týdnu na arabské dárcovské konferenci v Bahrajnu.

Jared Kushner dnes potvrdil, že osou plánu bude vytvoření 50miliardového rozvojového fondu, z něhož polovina půjde na vybudování hospodářské infrastruktury palestinských zón. Peníze mají být investovány postupně v průběhu deseti let.
AM
June 24, 2019 v 13.17
TEL AVIV JE HLAVNÍ MĚSTO IZRAELE
Nedávno na stránkách iDNES vyšel velmi zajímavý článek o stavebním boomu v Tel Avivu, o zvedání celého města (hlavně Jihu) o několik pater výš, že se počítá i s dostupnějším bydlením, o boji městských architektů o každý čtvereční metr zeleně atd.

https://www.idnes.cz/bydleni/architektura/tel-aviv-more-izrael-jeruzalem-zide-mrakodrap-vezaky-novostavby-bydleni-v-tel-avivu-drahe-bydleni-by.A190612_172251_architektura_web

Mám v Izraeli jediného přítele, občas mu při vhodné příležitosti napíšu, je z Tel Avivu, tak jsem mu napsal o článku, a při té příležitosti se zeptal, co soudí o Netanjahuově a Trumpově snaze, o jejich zatím ne příliš zjevném plánu atd.

Odpověď, která přišla, začínala větou v nadpisu, zvýrazněnou všemi dostupnými prostředky v editoru:
TEL AVIV JE HLAVNÍ MĚSTO IZRAELE.

Následoval obšírný a dlouhý popis všech možných krás Tel Avivu a přilehlých měst, opravdu procítěných, ten člověk to místo miluje.

Následovaly charakteristiky Trumpa, Kushnera a Netanjahua.
Nic, co by si mohli dát za rámeček.

Podle něj to vedou absolutně špatným směrem.
A nic dobrého z toho nevzejde.

A jeho názor na to, jak by to mělo být?

Dva státy, Izrael a Palestina, hlavní města Tel Aviv a Ramallah.
Jeruzalém město pod mezinárodní správou, která by jak Židům, tak muslimům, tak dalším, zajišťovala přístup k posvátným místům.
Západní břeh by měl být vyklizen a osady darovány Palestincům. Západní břeh a Gaza by měly mít volné pozemní spojení a Gaza musí být odblokována a stát se svobodným palestinským přístavem.
Židé i Palestinci by si měli uvědomit, že spravedlivější řešení se vzhledem k historické zátěži nedá najít a měli by na to přistoupit.

To prý je jediná možná budoucnost.

Uff.
Hodně intenzivní text, zatím to nejobsáhlejší a nejemotivnější, co mi napsal...

A já teď nevím............. jsem tak trochu stoupenec současného prezidenta a jeho jednostátní vize.............. ale tohle je hodně přesvědčivý dopis o dvoj-státním řešení.
JP
June 26, 2019 v 12.39
Máte opravdu vzácně uvážlivého a rozmyslného přítele, pane Morbicere. A tak mu do dalekého Izraele tímto posílám srdečný pozdrav. ;-)