Naši furianti stěhují ambasádu
Zdeněk JehličkaČeská republika přesune navzdory svým dosavadním prohlášením a závazkům své velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Podle Zdeňka Jehličky se tím dostává do izolace a buduje si image podporovatelů okupace.
Sociální demokracie v čele s Janem Hamáčkem opět slavnostně podlehla prezidentu Zemanovi, když se po schůzce na Hradě 12. září její předseda a designovaný ministr zahraniční podpisem zavázal k dlouhodobému prezidentovu „záměru přemístit velvyslanectví ČR do Jeruzaléma“. Přemístění ambasády má následovat po otevření Českého domu v Jeruzalémě a společně s Hamáčkem prohlášení podepsali i premiér Babiš, předseda Sněmovny Vondráček a ministr obrany Metnar (všichni za ANO).
V případě uskutečnění tohoto záměru, a není důvod v tomto zpochybňovat snaživost napříč politickými stranami, se Česká republika zařadí někam za Guatemalu, ale ještě před Paraguay, která své dřívější rozhodnutí revokovala a přesunuje svou ambasádu zpět tam, kam dle mezinárodního práva patří, tedy do Tel Avivu. Prostřednictvím svých zástupců se tak Česká republika může znova utvrdit v tom, že je v podstatě užitečným idiotem Izraele a jeho trojským koněm do Evropy.
Česká republika tak přesune ambasádu navzdory izraelské okupaci Východního Jeruzaléma, mezinárodnímu právu a vůli světového společenství. Přesun se uskuteční proti našim závazkům a dosavadním prohlášením, ale zcela v souladu s přáním Netanjahuaovy vlády a jeho snahou rozdrobit evropskou politiku tlakem na země V4.
Podle izraelské novinářky Gili Cohenové se Netanjahu snaží přesvědčit státy Visegradské čtyřky, aby své ambasády přesunuly do Jeruzaléma. Polsku měl přislíbit toleranci ostudného zákona, který chtěl zakázat sousloví „polský vyhlazovací tábor“. Je proto jen otázkou, zda avizované rozšíření „bezpečnostní spolupráce“ Izraele s Českou republikou neznamená jednu z forem pozitivní motivace a jistého odškodnění spojeného s plánovaným přesunem velvyslanectví.
V následujícím období se tak můžeme připravit na orwellovská tvrzení o ambasádě v západní části města, která bude přemístěna „v souladu s mezinárodním právem“, jak se nám snaží namluvit signatáři prohlášení z Hradu.
Babišův Agrofert ambasádu stěhovat nebude, jde o dlouhodobý zájem Miloše Zemana, který se potkává s konstantně proizraelskou českou politikou.
Nechápu jak s tím souvisí Mnichov, kromě toho, že tu bydlím.
Ano, mohu si myslet, že Babiš zobchoduje kdeco a kdekoho, článek byl však namířen spíše na sociální demokraty, kteří se, alespoň verbálně, stále ohánějí solidaritou a spravedlností.
Kritici Izraele bývají příliš často odpůrci Izraele. Co naplat, že jim nevadí třeba bohoslužba v synagoze. Podobně, když se pro ni potřebných deset mužů nenajde...
Židé musí být schopnější než jejich okolí, ale ne vždy mohou být lepší. Podobně Izrael. Pohrdnout vhodnou příležitostí dosáhnout židovského prospěchu může být jediný opravdu neospravedlnitelný luxus.
Zasvěcené články o (negativních) proměnách v Izraeli uvítám. Kritickou pozornost věnovanou problematice palestinské společnosti a politiky neméně.