Trumpova vláda se může zdát mocná, ale silácká gesta maskují strach
Naomi KleinováVlády se ve Spojených státech ujaly korporace, které už dlouhou dobu stát řídily prostřednictvím korumpování obou dvou hlavních stran. Není to ovšem projev jejich síly, mnohem spíše to prozrazuje jejich strach. Z nás, z lidí.
Zkusme se podívat na to, co se právě odehrává ve Washingtonu DC, z nadhledu. Lidé, kteří již dnes vlastní ohromující většinu světového bohatství (podle posledních počtů disponuje pouhých osm mužů stejným majetkem jako chudší polovina lidstva), si chtějí urvat ještě víc.
Klíčové postavy Trumpovy vlády jsou nejen lidé neuvěřitelně bohatí — jsou to rovněž lidé, kteří svého bohatství dosáhli vědomým poškozováním těch nejzranitelnějších obyvatel na Zemi i jí samé. Zdá se dokonce, že to pařilo k nutným předpokladům pro získání jejich nových funkcí.
A že je mi to panečku sbírka. Trumpův nominant na post ministra financí je bankéř, proslulý podvodník Steve Mnuchin, jehož podvodná „hypoteční mašinérie“ připravila desetitisíce lidí o střechu nad hlavou. Hned vedle podvodných hypoték najdeme podvodnické jídlo — na nového ministra práce Trump nominoval Andrewa Puzdera. Jako ředitel impéria fast-foodových řetězců Hardee‘s vyplácel svým zaměstnancům nedůstojné, vykořisťovatelské mzdy. Množství žalob jeho firmu obviňuje rovněž z okrádání zaměstnanců neplacenými přesčasy.
A přejdeme-li od podvodného jídla k podvodné vědě, seznámíme se s Trumpovým nominantem pro ministerstvo zahraničí, Rexem Tillersonem. Když byl ještě výkonným ředitelem Exxonu, jeho společnost financovala a šířila pseudovědecké lži o změnách klimatu a v zákulisí urputně lobbovala proti jakémukoli smysluplnému snižování emisí.
Nemalou měrou tak přispěl k tomu, že jsme po desetiletí namísto léčby závislosti na fosilních palivech klimatickou krizi jen zhoršovali. Kvůli rozhodnutím, která vznikala i nemalou vinou Exxonu, přicházejí obrovská množství lidí po celém světě v důsledku bouří, rostoucí mořské hladiny, vln sucha a vedra o své domovy, ba dokonce často i o své životy.
Celé oblasti, které jsou dnes domovem milionů lidí, zmizí dříve nebo později pod hladinou moři. A jak to bývá, nejhůře poškozeni jsou ti nejchudší z nás; jejich barva kůže je převážně hnědá či černá.
Ukradené domovy, ukradené mzdy, ukradené kultury a země. Byznys výsostně amorální a nanejvýš výnosný.
Není divu, že rok od roku je čím dál víc lidí čím dál víc naštvaných. Proto se také tahle tlupa ředitelů a miliardářů oprávněně začínala strachovat, že by se její večírek mohl chýlit ke konci. Dostali strach.
Podle mě jsou úplně v klidu, je to jejich třída, která zcela evidentně vítězí.
Jen se jim už nechce platit ani ty drobné na charitu.
Protestní hnutí jsou málo radikální.
V článku třeba píšete, že hodnota těžařských firem se odvíjí od JEJICH vytěžitelných zásob.
Jejich?
Vždyť ropa i uhlí vznikala v průběhu milionů let přírodními procesy, tak jaképak jejich do prkýnka dubového. Zásoby ropy jsou stejně tak moje nebo paní Hájkové jako "jejich". Anebo nepatří nikomu.
Dovedeno do důsledků, proč si já vlastně nenechám někde na Wall Streetu zaregistrovat vzduch jako svůj majetek??? A každý člověk a každá živá bytost mi od teď bude platit za to, že dýchá.
A na dřevo!
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, proč toto považujeme za zcela absurdní, ale že si někdo přivlastňuje ropu nebo uhlí nám připadá normální?
VŽDYŤ JE TO TO SAMÉ.
Sama přece máte v enviromentální tématice velký přehled a musíte vědět, že už zbývá jen jedna naděje - zázrak.
(a poslední Chlapeček ukázal, že to s vysokou pravděpodobností bude škaredé a nepochopitelně radikální a rychlé, ne nepodobné hroutícímu se domečku z karet)
-----------------------
No,
na druhou stranu ten váš článek chápu...