Argument soukromým tryskáčem jen potvrzuje, že Leonardo DiCaprio má recht

Zuzana Vlasatá

I herec Leonardo DiCaprio se konečně dočkal zlaté sošky Oscara. Při jejím převzetí pronesl silný apel na ochranu klimatu. Kritici jej ale viní z povrchnosti, neboť lítá soukromým letadlem.

Opravdu spolehlivě v tomto světě platí jenom fyzikální zákony. Všechno ostatní je relativní. Můžete se dobře učit a tvrdě pracovat, přesto nemusíte být úspěšní a bohatí. Můžete dbát na svou životosprávu, přesto se nemusíte dožít požehnaného věku ve zdraví a spokojenosti. A tak podobně…

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

Je ale ještě jedno pravidlo — a není to fyzikální zákon —, které platí také naprosto spolehlivě. A to zní: kdo nic nedělá, nic nezkazí.

Leonardo DiCaprio něco dělá, tudíž má problém. Jednačtyřicetiletý hollywoodský herec se konečně dočkal svého prvního Oscara, a to za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Proměnil tak až svou šestou nominaci na zlatou sošku americké filmové akademie. Při přebírání ceny pronesl děkovnou řeč, o které se posléze hodně psalo.

Řekl: „Film Zmrtvýchvstání je o vztahu lidstva a přírody. Rok 2015 byl nejteplejším v zaznamenávané historii. S produkcí našeho filmu jsme se museli vypravit až na jižní cíp planety, abychom našli sníh pro naše natáčení.

Klimatické změny jsou skutečné a odehrávají se právě teď. Jedná se o nejnaléhavější hrozbu, které čelí všechny druhy na této Zemi. Musíme přestat zahálet a postavit se jí společně. Musíme podpořit světové lídry, kteří neslouží zájmům velkých znečišťovatelů, ale naopak hájí humanitu, domorodé kmeny či miliardy znevýhodněných lidí, kteří budou klimatickými změnami zasaženi nejvíce. Musíme to udělat pro děti našich dětí a pro všechny, jejichž hlasy byly zadupány politikou nenasytnosti. Neberme tuto planetu jako samozřejmost. Ani já neberu za samozřejmý tento večer.“

Po uplynutí několikahodinové doby hájení, kdy se o DiCapriově řeči psalo v superlativech — jednou je to vítěz, takže se nesluší na něj plivat hned —, se začali ozývat kritici a označili ji za pokryteckou: „Káže vodu, ale pije víno!“, „Mluví o záchraně planety, ale sám přitom lítá soukromým tryskáčem!“

Ocenili by kritici, kdyby se Leonardo DiCaprio schoval před světem radši do poustevny? Byl by tak pro ně autentičtější? Anebo by mu vyčetli něco jiného? Repro DR

Ano, Leonardo DiCaprio na udílení Oscarů přiletěl soukromým letadlem. Čekal snad někdo něco jiného? Měl v rámci omezování své uhlíkové stopy do Los Angeles dostopovat nebo přijet na kole? Mluvíme o Oscarech — akci, která se má k udržitelnosti asi tak jako asexuál k pornoherečce. Jde o pečlivě zrežírovaný blyštivý svět povrchnosti, marnosti a pomíjivost, kde se nepochybně schází množství vysloveně odpudivých prvků symbolizujících zvrácenost naší doby: od krvavých diamantů po haute couture róby vykoupené daňovými ráji. I představa, že se na takovou akci lze dopravit běžnou leteckou linkou je, s prominutím, naivní.

Ve smyslu přínosu pro veřejnost jsou Oscaři akcí bizarní, zbytečnou, ne-li zlou. Obyčejní smrtelníci se při sledování ceremonie mohou každoročně až rituálně přesvědčit o své vlastní ošklivosti, nedostatečnosti a zbytečnosti. Jediným opravdu užitečným přínosem Oscarů tak mohou být silná vystoupení s politickým a společenským stanoviskem. Letos tak kromě Leonarda DiCapria učinila také zpěvačka Lady Gaga s odkazem na téma sexuálního násilí či moderátor večera, černošský komik Chris Rock, se svou etudou o diskriminaci herců a hereček tmavé pleti v Hollywoodu.

Kritici, kteří nyní napadají Leonadra DiCapria z povrchnosti a pokrytectví, nejsou fér. S podobnou logikou by se mohli vysmívat účastníkům mezinárodních klimatických konferencí — ti létají za záchranou klimatu po celém planetě.

V globalizovaném světě mají problémy komplexní příčiny, a právě na ně DiCaprio ukazuje. Svou „oscarovou“ výzvu adresoval směrem k mocným, kteří mohou spolurozhodovat o velkých investicích, strategických rozhodnutích, zkrátka o chodu tohoto světa a osudech miliard lidí.

Vůbec naopak neapeloval na to, abychom my všichni vyměnili nešetrné spotřebiče za A+++, přesedlali z automobilů na kola, jedli lokálně a tak dále. Nijak nekomentoval individuální životní způsoby.

Proč se tedy ozývají hlasy, které jej za to zesměšňují a kritizují? Argument soukromým tryskáčem se hodí každému, koho DiCaprio a jemu podobní štvou už jenom tím, že něco dělají. Svými opakovanými projevy za práva přírody a utlačovaných i tím, že prostřednictvím své nadace rozdal od roku 1998 přes miliardu korun na projekty ochrany deštných lesů, oceánů či divokých zvířat, dává DiCaprio svým kritikům zakusit jejich vlastní pasivitu. A to je vždycky nepříjemná situace.

Obdobně štve ale i ty, kteří těží z jím napadaného statu quo. S podobnou se nakonec setkala například i představitelka Hermiony z příběhů Harryho Pottery, herečka Emma Watson, když se spojila s hnutím za práva žen. „Fuj, špinavá feministka,“ křičeli ti, jenž se bojí, že je jejich ženušky majznou pánví po hlavě a definitivně opustí rodné plotny.

Dobrý projev se pozná podle toho, že jedny velmi naštve a jiné velmi nadchne. Tleskají zpravidla kritici starých pořádků a nadávají jejich zastánci.

DiCaprio samozřejmě mohl učinit „statement“ také tím, že by se Oscarů vůbec neúčastnil. Mohl by například vzkázat, že symbolizují špínu globálního kapitalismu a pak se zavřít do poustevny a rozdat veškerý svůj majetek. Sice by pak prakticky eliminoval svou ekologickou stopu, ale připravil by se o možnosti působit na chod světa z unikátní pozice, v níž se nachází nyní. Že jde o pozici, při níž často střídá holky a lítá za prací a na mezinárodní konference letadlem? Opravdu jej chceme soudit?

  Diskuse
  March 2, 2016 v 13.58
  Kdo nic nedělá, nic nezkazí
  V případě změny klimatu to platí stoprocentně. Nezpůsobuje ji lidská pasivita, ale lidská činorodost.
  Já souhlasím, DiCaprio není tlučhuba, rok co rok dává velké peníze (a nejen peníze) na potřebné projekty.
  Respekt.
  ((( a navíc je to opravdu skvělý herec )))
  March 2, 2016 v 17.43
  Pochybuji, že "zastánce strých pořádků" DiCaprio opravdu štve
  Jistěže nejde, aby tak slavný herec létal běžnou linkou, "připravil by se o možnosti působit na chod světa z unikátní pozice, v níž se nyní nachází"

  Ti mocní, "kteří mohou spolurozhodovat o velkých investicích, strategických rozhodnutích, zkrátka o chodu tohoto světa a osudech miliard lidí." jsou ovšem ve stejné situaci jako DiCaprio. Jsou v unikátní pozici, o kterou se nemohou připravit, aby svou možnost ovlivňovat chod světa neztratili. Nemůžou rozhodovat způsobem, který by jejich pozici ohrozil.

  S DiCapriem v tom co říká, i v tom, co dělá, můžou souhlasit úplně všichni. Je to v systému, je potřeba radikální změna, ovšem taková, která se nedotkne mě.


  PM
  March 2, 2016 v 18.32
  Souhlasím pane Kubičko
  Tihle mocní, "kteří mohou........jsou mnohdy předvídavější a moudřejší, než většina podstatně méně mocných předvídavých a moudrých.
  A mají mezi sebou i také, kteří si jsou plně vědomi své bolestné neznalosti/neschopnosti bezpodmínečně nutné změny.
  Jejich pozice je stejně tak unikátní, jako tristní.
  Tak jako je svět hollywoodské kultury .........bych asi nejen já mínil.
  PK
  March 2, 2016 v 18.55
  Já teda osobně nechápu,
  proč by DiCaprio nemohl létat 1. třídou normální linky, jako každý obyčejný člověk ...
  JN
  March 2, 2016 v 20.22
  Papež František holky nestřídá
  a je znám svou skromností.

  Připravuje se tím tedy o možnost "působit na chod světa z unikátní pozice, v níž se nyní nachází"? Co myslíte, paní Vlasatá?
  ZV
  March 3, 2016 v 9.54
  Panu Nushartovi
  Ano, papež František se mi také líbí. A také se dost nalítá. A předpokládám, že ne běžnými linkami.
  IH
  March 3, 2016 v 9.55
  Vysoká a nízká očekávání
  Po přečtení článku jsem si vzpomněl na první (triumfální) cesty Václava Havla po světě a na zprvu opatrné pokusy odpůrců zasít semena pochyb a nenávisti. Kdyby letěl prezident do Ruska, to by ovšem bylo, s převládajícími západními větry asi, ekologické a levné, ale představte si, kolik nás musela stát jeho cesta do té Ameriky!
  Záleží tedy docela dost na tom, odkud kritika přichází. Zda spíše od uživatelů hromadné dopravy, které výstavba nových dálnic podle povahy rozesmutní, či rozlítí, od lidí, kteří jezdí po celém kontinentu na dovolenou autobusem a dál se nevypraví, nebo zda spíše od těch, kterým se pro enviromentální aktivisty líbí výraz ekoteroristi, jimž jsou auto a letadlo zcela samozřejmou potřebou a kteří z politiků preferují neomylně ty, kteří pracující nejzřetelněji na proměně zbytků panenské přírody na další antropogenní zóny. B je správně!
  Z výše uvedeného neplyne, že i v případě "nejekologičtějších celebrit" nemáme co do činění s lidmi poplatnými některým proudům a že angažmá ve věci poněkud divné by neshledali jako sebe ne dost hodné. To vědomí však nemá znamenat, že v reálné společnosti nemáme jejich hlas, volající v zájmu již známých a relevantních hodnot, vnímat se sympatiemi. Určitě uděláme lépe, když si odpustíme trochu toho alibistického cynismu.
  March 3, 2016 v 13.30
  Pane Horáku,
  s tím rozdělením, odkud kritika přichází, asi máte pravdu. Ovšem ta skupina, pro něž je "auto a letadlo samozřejmou potřebou" a kteří preferují politiky "pracující nejzřetelněji na proměně zbytků panenské přírody na další antropogenní zóny" to jsou přece právě ti, které by asi bylo potřeba přesvědčit. Paní Vlasatou DiCaprio o ničem přesvědčovat nemusel.
  IH
  March 3, 2016 v 13.56
  Pane Kubičko,
  samozřejmě, pohodlí a status jsou často oním "Rhodem, kde bychom měli všichni skákat".
  Záíroveň ovšem působí řada faktorů na to, že je málo následníků Gándhího. A i takoví nebudou dnes dost "teflonoví".
  Přesvědčování je těžká věc (a někdy je to vidět i v diskusích na DR...). Obamovi se např. nepodařilo přesvědčit spoustu spoluobčanů o tom, že není muslim. A zkusme přesvědčit o čemkoli třeba našeho prezidenta Zemana, nebo jeho předchůdce Klause. A takových je v malém vydání nepočítaných. Nekomplikujte nám náš svět. Nás žádná příroda, žádné globální oteplování ani žádná Sýrie nezajímají. My se vysmějeme idealismu v jakémkoliv provedení. Nic takového totiž nikdo neviděl. O peníze jde až na prvním místě a my si na to konečně zvykli.
  + Další komentáře