Vláda Babiše, Kalouska a Němcové, nebo vláda sociální demokracie?
Jiří DienstbierRedakce Deníku Referendum zveřejňuje otevřený dopis Jiřího Dienstbiera voličům a voličkám. Jejich hlas podle něj rozhodne o tom, zda po volbách vznikne opět pravicová vláda, byť v rekonstruované podobě, anebo vláda sociálních demokratů.
Vážené voličky a voliči, občané České republiky,
a zvláště Vy, kteří stále ještě váháte, zda volit ČSSD!
Do předčasných voleb zbývá pouhých pár hodin. Nedovolte, aby se opakovala situace z roku 2010, kdy sice Česká strana sociálně demokratická zvítězila, ale k moci se nakonec znovu dostala pravicová vláda.
Právě v tuto chvíli stojí za to si znovu připomenout, že při posledních volbách v roce 2010 se objevily nové strany - Věci veřejné pana Víta Bárty a TOP 09 pana Miroslava Kalouska, které voličům slibovaly, že jejich vlády jakoby mávnutím kouzelného proutku vyřeší všechny problémy naší země. Svorně ostře mobilizovaly proti tradičním politickým stranám, tzv. dinosaurům, které jsou údajně na vymření.
Všichni víme, jak to dopadlo. VV a TOP 09 následně vytvořily s ODS vládu, která svou nekompetentností a zkorumpovaností způsobila naší zemi obrovské hmotné i morální škody. Vládu, která narušila základní funkce státu, jeho schopnost asistovat při řešení hospodářské krize, pomáhat nezaměstnaným najít práci, podporovat rodiny s dětmi, chránit důchodce a všechny potřebné před chudobou, zajišťovat dostupné a kvalitní zdravotnictví a školství, zastavit všude bující korupci a rozkrádání veřejného majetku. Vládu, která prohloubila při všech škrtech zadlužení státu o téměř bilión korun. Jak se to mohlo stát?
V roce 2010 si mnozí voliči příslib velké změny hlásané novými stranami neověřili pečlivějším přemýšlením o proveditelnosti jejich předvolebních slibů a schopnostech lídrů, kteří stáli v jejich čele. Očekávání velké změny se volbou těchto stran nenaplnilo.
Takže ti, kteří je v roce 2010 volili, dnes jen rozmnožují řady zklamaných nevoličů, kteří ztratili zbytky víry, že lze volbami něčeho pozitivního dosáhnout. U jiných naopak hluboká frustrace jen posílila nutkání experimentovat s dalšími a dalšími politickými novotvary, letos ještě dovedněji marketingově našminkovanými do masek politických mesiášů.
Podobně jako Věci veřejné v roce 2010 stává se letos mezi novými politickými subjekty štikou hnutí ANO. Jeho reprezentantem je čelný byznysmen, který hlásá, že stát je třeba řídit jako firmu. Každý, kdo je zaměstnancem nějaké firmy, měl by konfrontovat tuto představu se svými osobními zkušenostmi.
Jinými slovy, nakolik je spokojen s firmou, ve které je zaměstnán. Zda byl její majetek nabyt poctivým způsobem, tzn. zda nepochází z nějaké formy divoké privatizace či tunelování. Zda firma prosperuje, zda poctivě odvádí daně, zda své zaměstnance spravedlivě odměňuje, zda jim poskytuje férové pracovní podmínky.
A pak by si měl položit otázku: Chci, aby náš stát byl řízen jako tato „má“ firma? Anebo ještě obecnější otázku: Je vůbec možné klást rovnítko mezi demokratickým řízením státu a autoritativním řízením firmy? Není tu stát spíše od toho, aby zajišťoval podmínky a pravidla, aby se firmy chovaly společensky odpovědně?
Aby stát přispíval k prosperitě firem podporou veřejných a soukromých investic, aby dohlížel na to, že firmy poctivě odvádějí daně na financování kvalitních veřejných služeb (školství, zdravotnictví, dopravy, fungování pracovních úřadů, soudů a policie), že dodržují zákoník práce?
Vážené voličky, vážení voliči, když se pozorněji zamyslíte, tak zjistíte, že takový stát vám pan Babiš nenabízí. Naopak, nabízí vám stát nefunkční, skomírající, zbaven práva soukromým firmám do pravidel jejich byznysu mluvit. Stát přehlížející, že si mnohé firmy pomáhají k prosperitě daňovými úniky, snižováním mezd, nezdůvodněným propouštěním nebo zhoršováním pracovních podmínek svých zaměstnanců.
Pan Babiš tu nabízí pod heslem firemního řízení státu stejné pojetí státu uplatňované za Topolánkovy a Nečasovy vlády. Stát zprivatizovaný, stát rezignující na poskytování kvalitních veřejných služeb. Takto může sotva pan Babiš naplnit i svůj další volební tahák - zkrotit korupci.
Jak říká, „vše je pouze o penězích“ a stát a politické strany by podle toho měly být řízeny především soukromými penězi velkého byznysu, jak ostatně předvádí volební kampaní svého hnutí. Jsou to ale hlavně soukromé peníze velkého byznysu, které korumpují politiku.
ČSSD neslibuje na rozdíl od politických novotvarů pánů Andreje Babiše, Tomio Okamury a dalších mesiášů modré z nebe. Chce především radikálně skoncovat s politikou předchozích pravicových vlád, která sloužila jen hrstce privilegovaných a prohlubovala nerovnosti mezi lidmi. Chce obnovou základních funkcí státu a posílením demokracie aktivizovat veškerý společenský potenciál k povznesení kvality života nás všech.
ČSSD neslibuje, že se to podaří ze dne na den. Obnova základních funkcí demokratického státu je základním předpokladem, abychom se takovým směrem mohli vydat. ČSSD je nejstarší českou politickou stranou, která nikdy v rozhodujících momentech našich dějin nezklamala. Je to zkušená a předvídatelná strana. Je součástí celoevropské rodiny sociálních demokratů, kteří vybudovali nejlepší evropské státy schopné skloubit prosperitu a sociální spravedlnost a posilovat víru v demokracii.
To ČSSD v zásadě prokázala i v našich polistopadových dějinách. V roce 1998 přebírala zemi v krizi způsobené politikou předchozích vlád, v roce 2006 ji předávala pravicovým vládám se sedmiprocentním hospodářským růstem a s všeobecně rostoucí životní úrovní. V tomto díle nemohla pokračovat, neboť již o třetí volební vítězství za sebou přišla dílem některými vlastními chybami, dílem pseudoaférou vyvolanou panem Kubicem. Dnes po dvou pravicových vládách naše země opět churaví a sociální demokracie nabízí osvědčené recepty na její rekonvalescenci.
Vážení občané České republiky, chtěl bych Vás požádat, abyste důsledně promysleli možné důsledky našeho společného rozhodnutí v nadcházejících volbách! V základních obrysech se rozhoduje, jestli tu bude opět pravicová vláda na podobném půdorysu jako v minulém volebním období nebo vláda vedená sociální demokracií.
Nevolte hnutí ANO pana Babiše ani jiné „spasitele“, kteří mají být pojistkou pro sestavení pravicové vlády s TOP 09 pana Kalouska a ODS paní Němcové, případně cestou k dalšímu rozkladu státu. Přijďte k předčasným volbám a podpořte ČSSD, stranu, která má jistě daleko k dokonalosti, nabízí však realistický program obnovy základních funkcí spravedlivého státu.
Pouze vaše silná podpora ve volbách umožní sociální demokracii sestavit stabilní vládu. Vládu, která počítá s každým, kdo chce svým talentem a úsilím přispět k tomu, aby se věci v této zemi zase hnuly vpřed.
Jiří Dienstbier, senátor za ČSSD
Dospěl jsem k názoru, že je třeba - přes všechny oprávněné (i neoprávněné) výhrady - volit ČSSD. A to i s jejími Škromachy a Hulínskými.
Nečekejme ale spásu - na to správně upozorňuje pan Trávníček.
Havel tu "zavedl" blbou náladu. A jde mj. o to ji neprodlužovat.
Mluvit jsem v posledních dnech s několika staršími lidmi. Bylo mi smutno z jejich hlouposti, z jejich tupých měšťáckých žvástů, z jejich apolitického moralizování, z jejich sobectví. Bylo mi z toho na zvracení.
(Omlouvám se, že nepíšu urovnaný a moudrý text - a že nemám lepší radu, než tu, kterou jsem právě vyslovil...)
I v kalných vodách lze lovit a ulovit, co je ku prospěchu. Dovedností šíbrů politického marketingu je, že si připadáme, jako bychom plavali v kalných vodách. V této zahnívající zátoce se nám sugeruje dojem, že máme volit některou z mnoha možností! Ale jsou jen dvě: plácat se v tom, v čem se plácáme – anebo volit změnu. Jedinou možnou změnu, kterou vidím, lze očekávat od ČSSD. Škoda, že tahle strana sama nám to dost zřetelně nepřipomíná. – Jistotu to sice nedává, jen nabízí naději.
Jakou naději? Naději, že nejen volení, ale také voliči nezapomenou, že politika musí být sociální: smysluplná z pohledu "societas".
A i u lidovců je to hodně nepravděpodobné. Jelikož ani šance "zemanovců" nejsou nijak skvělé, hrozí staronová vláda pseudopravice (Kalousek, Němcová, Babiš), zejména pak v případě, že se žádná z malých stran nepřehoupne přes pětiprocentní hranici.
Obávám se, že politická inteligence českých voličů a voliček pokračuje ve strmém poklesu. Nic alespoň nenasvědčuje opaku. -- A to vyhovuje zhovadilé české novinářské klace. Na ně to ale nelze svádět. Dělají svou lokajskou práci = hrabou se v hnoji, kteří předtím sami rozházeli.....
Nezapomínejme, že "politika" jako oddaný sluha vojensko-průmyslového komplexu (Eisenhowerův termín) staví mj. právě na špatných lidských vlastnostech: láska ke konsumu, pohodlnost, lenost, bezmyšlenkovitost, náladovost. To pak v symbióze s nevzdělaností resp. pohrdáním vzděláním tvoří solidní elektorát.
(To mimochodem moc dobře ví i člověk inteligence tak průměrné jako Karel Schwarzenberg. A umí se tomu připodobnit - čímž prokazuje selský rozum. Více patrně v české politice momentálně nelze očekávat.)
Slovy pana Zilzera: Mluvit jsem také v posledních dnech s několika NEJEN staršími lidmi. Bylo mi smutno z jejich hlouposti, z jejich tupých měšťáckých žvástů, z jejich apolitického moralizování, z jejich sobectví. Bylo mi z toho na zvracení.
Zejména pak z jejich neutuchajícího paranoidního antikomunismu, který jim brání jen pomyslet na volbu někoho jiného než pravice, a to i té dnes nejvíc zkorumpované... Hloupost lidská je nekonečná a média mocná.
Myslím, že odchodem Kalouska a spol. se lidovci zas tak moc nezměnili jak se nám někteří jejich voliči snaží nabulíkovat. Pořád zůstává primitivní antikomunismus a nadřazování zájmu církve katolické nad zájmy většiny obyvatel ČR.
Pane Krušino, uvažujte o tom...
Heslo "Prosadíme silný stát a silnou vládu" mi ježí vlasy hrůzou. Co takhle "Žádnou moc vládě, všechnu moc občanům?" Ale to by nesměl být v čele Sobotka, že.
Zejména slabost "levicové" inteligence je do očí bijící. Ondřej Slačálek už dříve upozornil na to, že nelze přebírat jazyk neoliberalismu (či jak se to k čertu jmenuje) a že se levice nehne z místa, dokud nezačne mluvit vlastním jazykem, tedy, jednodušeji řečeno, nazývat věci pravým jménem.
Teď se o to pokouší Václav Bělohradský, ale................
Budu ho volit s hrdostí...
P. S. A před celým národem (doufám) se ukázalo, co jsou Okamura a Babiš zač. Klobouk dolů před Moravcem.
Oni jsou hloupí nejen ti voliči co volí opakovaně strany co jim škodí, ale i všichni novináři a redaktoři podporující tyhle zločince, protože podkopávají budoucnost hlavně svým dětem.
Nejenže většinu času debaty věnoval nesmyslným nedůležitým otázkám k II. pilíři, ale v klidu třeba nechá lhát Němcovou o nízké nezaměstnanosti, prý 7,5 procenta. Aby ne, když změnili metodiku a skutečná nezaměstnanost podle staré metodiky je 10 %, tedy nejvyšší v historii ČR http://www.financninoviny.cz/zpravy/mira-nezamestnanosti-je-podle-stare-metodiky-nejvys-v-historii-cr/899325
Mně ale přijde, že se snad na tyhle debaty nikdo nijak moc nepřipravuje, aby mohl pohotově reagovat a argumentovat. Vždyť kde je lepší příležitost než v celostátně sledovaném pořadu. Jen se navzájem překřikují, Moravec nenechá nikoho domluvit. Když někdy koukám na německé politické debaty, máme sakra co dohánět.
Chtějí změnu. A tou změnou nemyslí změnu vlády z ODS na ČSSD, ale věří v někoho nového, kdo bude zem řídit lépe, než to dokázaly tyto dvě seskupení.
Babiš jim to slíbil. Varování, proč to nesplní a že jeho volbou ti lidé budou dávat hlas defacto Kalouskovi a Němcové, se k nim nedoneslo. Proč?
To je na pořádnou analýzu. Proč selhala naprosto levicová předvolební kampaň? Kdo je za to zodpovědný? Kampaň jistě nechystali zadarmo dobrovolníci. Někdo najal PR agentury, rozhodl o vedení kampaně, schválil itinerář. Kdo tedy ponese zodpovědnost za to, že se levice naprosto nedokázala vůči Babišovi vymezit, že nedokázala přesvědčit jeho voliče o tom, jak bude jejich volba chybná?
Na závěr ještě k panu Šimečkovi. Ano, lidí chtějí změnu systému. Je chybou ČSSD, že se nesnaží tento systém změnit a pokud ano, tak to nijak nedává najevo. A i takhle přispívá k Babišovu triumfu.
Ti z nejpříčetnějších nespokojených střední vrstvy sice podnikatele v segmentu politika nevolí. Volí však příkladně zelené. Tedy stranu která dodnes pohlíží na kapitalismus antikomunistickým prismem. Stranu která sice nabízí neoliberalismu zcela oportuní - oproti evropskému zelenismu výrazně odlišný - obsah politického angažmá, ale zaplaťpánbu není levicová.
Volím pravici - byla návnada pochuti...... jak tak koukám.
Není to ale jen otázka "hlouposti" a nevzdělanosti. Je to projev nezájmu o politiku, nezájmu o to, co vlastně politika je. Tato země sdílí ale v tomto ohledu osud většiny evropských moderních států - politika se, podobně jako podnikání, stala záležitostí manažerů. Oligarchické tendence tu byly už dávno (cf. Robert Michels, který to popsal ve své knize, která vyšla česky pod názvem "Strany a vůdcové"). Dnes jsou ale sofistikované, a manipulace je díky moderním technologiím daleko propracovanější. Což je daleko větší zvěrstvo než jen nějaké to odposlouchávání (ostatně k tomu doporučuji kadému podívat se na projekt Echelone, který vznikl už ve 40.letech).
A večer se dozvíme, zda tato země připustila Babiše. Bude zajímavé sledovat, jak na to zareagují naši žurnalisté.
-- Babiš contra Zeman?!
Zítra se ukáže podle kterého klíče bude nové panstvo alimentovat dobré hlídače.
Tyto volby byly obrovskou (a zřejmě nadlouho poslední) šancí na vybřednutí ČR z politické krize. Tato šance byla nevolbou ČSSD mnoha lidmi promarněna!
Patrně tomu napomohl i fakt, že na hradě sedí M. Zeman, který sestavil svou "vládu odborníků" a byl použit médii na zdiskreditování socialistů. Zopakoval se i kvůli tomu scénář předešlých voleb.
Nejlepší varianta ze všech těch špatných, které jedině se nabízejí, by byla aby Babiš šel do vlády. Jedině to ho může odrovnat (s ním ale i ČSSD, která však stejně již nemá budoucnost - Zeman ji prostřednictvím Haškovců defacto zničil).
Protože zůstane-li Babiš v opozici, příští volby jednoznačně vyhrává on a ČR se tím dostane na trajektorii Berlusconiho Itálie. Což znamená ztrátu nejmíň dalších 8-10 let.
Zbývá se jen modlit aby se aspoň jakš takš dařilo EU, když u nás již byla nyní šance definitivně promarněna.
Byla by to vlastně koaliční smlouva II dobrá tak akorát k tomu, že by si Babiš prosadil co chtěl a ČSSD se propadla na dno preferencí podobně jako ODS.
Předpokládám, že lidé od Babiše očekávají to, co má v programu. A to jsou jen velice obecné cíle, ke kterým se dá dojít různými způsoby. Kromě přímých daní by tedy měla být s s voliči Babiše shoda. Tím že ale nebude ve vládě, mohla by ČSSD zabránit prosazování jeho skutečných úmyslů a zájmů.
Pokud by pak vznikly spory o podporu ČSSD předložených zákonů ze strany Babiše, mohly by se tím před voliči vyjevit jeho skutečné úmysly. Lze také docela dobře předpokládat, že ne úplně všichni poslanci za ANO budou s Babišem ve všem loajální. U těchto narychlo vzniklých stran je to ostatně přeci obvyklé.
Možná si je Babiš těchto rizik vědom a už dnes obrací ze svého původního předvolebního vyjádření, že nepůjde do vlády. BABIŠ VE VLÁDĚ JE OBROVSKÁ HROZBA! Nejen pro ČSSD, ale hlavně pro tenhle už tak rozložený a rozkradený stát.
Nebude-li Babiš ve vládě a bude menšinovou ČSSD držet "pod krkem" z opozice, jemu to pomůže a Sobotkovu ČSSD to zničí protože bude mít problém cokoliv prosadit. V dalších volbách bude jen bezvýznamnou stranou.
Ale k destrukci ČSSD podle mne dojde tak jako tak. Nevidím teď nic co by ji mohlo zachránit v současné podobě.
Snad by ji mohla paradoxně zachránit totální "zemanizace" pod Haškovým vedením. Ale, obávám se, že to už by nebyla ČSSD, o které zde hovoříme, ale JINÁ strana. Tj. především strana bez vztahu k environmentalismu, tedy jakási soft verze ODS.
Vaše představa, že mainstreamový volič bude sledovat dění v parlamentu tak jako to děláte Vy, je myslím lichá. To je pod rozlišovací schopnost 80-90% voličů. Nezapomeňte, že většina z nich získává "informace" o politice z Blesku a Aha.
A sociální demokracie ve skutenosti nemám co nabídnout resp. to, co oni, může nabídnout kdokoli.
Jedinou výhodou soc.dem. je, že to je "zavedená firma" - a to je zároveň v očích mladé generace, která se domnívá, že svět je třeba teprve vynalézt, jejím největším handicapem. Upadne-li ČSSD do pozice středně velké strany, nebude to vlastně žádná škoda.
A "komunisté"?! Nudný pragmatický spolek zpohodlnělých funkcionářů promísený řadou idealistů. Od těšch také nelze nic čekat - nanejvýš - podobně jako u soc.dem. - že budou trochu "brzdit".
... ...
Po volbách bude jistě chvíli veselo, na scéně noví klauni, a - kjdo ví - třeba i pár talentů. Bude legrační pozorovat nové poslance (např. Babišovy), kteří nepočítali s tím, že ve Sněmovně budou - a teď jim to voliči přisoudili. - Trochu to kazí stárnoucí mudrlanti typu Václava Moravce. Už by ho měli vykopnout. Ať to dělá někdo intelignetní, třeba Veselovský.
Howgh
Třetí eventualitu nějak nevidím. Vy ano?
Důležité je, aby vláda kroky a zákony medializovala a ne jak je to zvykem dosud, vypouštět jen polopravdy. Skoro si myslím, že by mohla menšinová vláda systém přijímání zákonů ozdravit a zprůhlednit.
Zilzer: Vůbec nemyslím, že idea socdem. je překonaná. Spíš lidé nevědí pořádně co to je a hloupě skočí pro řešení svých problémů po první straně s nejsilnější kampaní a nejbohatší nabídkou občerstvení na shromážděních.
Kdyby mladá generace chtěla vynalézat, volila by aspoň Piráty, ale oni volili obávám se hlavně senilního agenta 009 a Babiše v domnění, že mají už nakradeno dost a už s tím přestanou. IQ tykve...
Další stranou, která ve volbách patrně uspěje, aniž by se musela příliš snažit, jsou komunisté. ...
http://www.kulturni-noviny.cz/nezavisle-vydavatelske-a-medialni-druzstvo/archiv/online/2013/42-2013/hemzeni-spasitelu
Jinak souhlasím s p. Švehlou, nemyslím si ale že jde o iq, spíš o čas, který lidi věnují nějaké té politice... Volba jako statusová záležitost...
Náhodou jsem mluvil s mladými lidmi (v Praze), kteří volili Okamuru. A dovedli to i vcelku rozumně odůvodnit. (Mj. ve smyslu: ty staré partaje už dostaly dost šancí.) Můžeme se nad tím pousmát, a myslet si o Kanimurovi, co chceme, ale i to je možno hodnotit jako pokus, jako hledání.
S tou soc.dem to také myslím spíše dlouhodobě "historicky" (viz Berlin 1918, Vídeň 1934 atd.). Je ovšem možné, že dojde k jakési modernizaci, "obrodě" - ale: povede to ke zpevnění elektorátu? Je tento směr to, co budou chtít nové generace voličů odchované mediální hydrou, internetovou krátkodechostí, úpadkem prestiže učitele, "zhnusením" nad politikou, směřujícím (legitimně!) k hedonistickému pojímání života, ... ?
Ani naše generace už nezažila válku, a možná se někteří z nás naučili (zpětně) to ocenit, nevím.
A nejde o IQ, zdravý rozum je důležitější, schopnost rozlišovat dobré a špatné, omezovat se ve vlastní sobeckosti atd.
Osobně mám za to, že se společnosti budou muset vrátit k socdem ideálům ať chtějí nebo ne. Člověk je tvor sociální a sociální státy prosperují daleko nejlépe a spokojeněji se v nich žije. Je jen otázkou času kdy to začne docházet snad i lidem tady.
Mě zaráží když mluvím s lidmi, jak vůbec nemají potuchy jaké by měly být funkce státu nebo proč se nám žije stále hůře přesto, že produktivita práce neustále roste. Odpovědi na tyhle otázky a problémy jsou pak prakticky bez výjimky v duchu neoliberální propagandy štíhlého státu a snižování daní. Nelze se pak asi divit jak ČSSD dopadla.
Ale kdyby škodil socdem, on potápí (a na léta) celou levici!
Opoziční smlouva II se blíží.
Mimocodem - dnes se koná akce na podporu Bohuslava Sobotky:
"Komunita -- Odmítáme pokus o odstavení Bohuslava Sobotky přáteli Miloše Zemana. Chceme silnou a moderní ČSSD, chceme Bohuslava Sobotku."
Sraz je na Pohořelci v půl páté - https://www.facebook.com/sobotku.ne.haska
Přijďte !