Třeboňská „rebelie“
Filip ŠimečekStudenti třeboňského gymnázia se v Jihočeském kraji rozhodli vyvolat stávkovou pohotovost. Co tomu předcházelo? Jmenování komunistů do čela krajského resortu školství.
Studenti třeboňského gymnázia se v Jihočeském kraji rozhodli vyvolat stávkovou pohotovost. Co tomu předcházelo? Nic více ani nic méně, než jmenování komunistů do čela krajského resortu školství. Když se kauza pandurů a gripenů zametala pod koberec, studenti mlčeli. Když poslanci odhlasovali miliardové církevní restituce z našich kapes, mlčeli také. Mlčeli i tehdy, když ministr vnitra vyštípal policejního prezidenta, který dle mínění politických špiček dělal svou práci příliš důkladně.
Náhle se média předhánějí v paralelách se studentskou stávkou podobnou té v roce 1989. Vzhledem k masivní mediální hysterii těsně po krajských volbách je rovněž zajímavé sledovat, že její účinek neměl až tak široký rozsah.
Pojďme se podívat na celou událost blíže. Není těžké zjistit, kdo stojí za organizováním petiční akce či jaké persony dominují v čele stávkového výboru. Není třeba tady rozebírat konkrétní osoby — stačí zmínit to podstatné — většina z nich patří mezi vyznavače tzv. laciného antikomunismu, který je už dlouhodobě jednou z mála trumfových karet české pravice a který stojí za tragickým zplošťováním moderní historie na zjednodušené schéma boje dobra se zlem. Ostatně stačí si přečíst prohlášení studentů k plánované demonstraci.
Shrňme si dva nejrozšířenější pohledy na demokracii u nás, byť v jiných zemích se těší popularitě i další alternativní přístupy. Na jedné straně stojí poněkud zkreslené pojetí Václava Klause, k němuž s největší pravděpodobností budou inklinovat výše zmínění studenti. Toto pojetí odmítá legitimitu nikým nevolené občanské společnosti a za legitimizační prvek společnosti považuje výhradně volby. A právě klausovský pohled na demokracii bývá nerozlučně spjat s antikomunistickou rétorikou. Na straně druhé je havlovský koncept, který naopak s občanskou společností počítá a považuje ji za nezbytnou součást demokracie. Klade větší důraz na iniciativu zdola a nepopírá existenci společnosti jako takové.
Osobně nejsem žádným zastáncem instituce voleb. Považuji ji za pouhou formalitu, která se skutečnými demokratickými procesy nemá moc společného a v současnosti je využívána spíše jako nástroj k udržení statutu quo. Co je však zajímavé, studenti proti této - z pohledu klausovského diskursu legitimně zvolené vládě — protestují. Ba co víc — svým jednáním se stávají přímo ukázkovým příkladem subjektu občanské společnosti, který sice nemá mandát, ale přesto se snaží ovlivnit politické procesy. Jak by se ideoví vůdci třeboňských studentů vyrovnali s tímto argumentem? A aby toho nebylo málo, včera přizval hejtman Zimola zástupce studentů k jednání, kde jim nabídl větší účast na věcech veřejných. O tomto se třeba aktivistům ProAltu či Skutečné demokracie teď! ani nezdálo.
Domnívám se, že než protestovat proti výměně jedné skupiny politiků jinou, by mohli studenti spíše zamířit k jádru věci a zeptat se svých rodičů a prarodičů, proč vlastně ty komunisty volili. Možná by si přitom i všimli, že současná — dle oficiálních měřítek — pravicová vláda pěkně po „komunisticku“ zvedla daně.
(http://www.gymtrebon.cz/a-831-diskuze-s-valecnym-veteranem-z-afghanistanu.html)
Válečný veterán asi studentům – i kdyby o tom věděl – sotva bude vyprávět něco o tom, co mi nedávno napsal kamarád:
„ Na mnoha veřejných místech v Kábulu dnes visí portréty Nadžíba a mnoho lidí o něm hovoří s uznáním. Bývalí komunisté jsou stále početní a významní mezi tzv. modernisty. Navíc jsou, nejen jako řadoví příslušníci početně zastoupení v afgánské tajné službě !? Prezident Karzáí je údajně těžký narkoman. Ani se mu nedivím. „
„ K Afghánistánu vyšly nedávno dvě skvělé práce. Rodric Braithwaite, bývalý britský velvyslanec v Moskvě: “Afgánci“. Je objektivní, postoje Moskvy chápe a některé brání. Nemusí už říkat to, co musel jako velvyslanec. Jonathan Steel dlouholetý korespondent Guardiau „Ghosts of Afganistan“. „
"...Můj první kontakt s politikou byl ve čtyřech letech, když jsem v roce 1998 sledoval v televizi volební studio. Jediné, co mě ale zajímalo, byl vývoj grafů. Nějaké hlubší poznání mohlo být někdy ve dvanácti. V době nástupu Jiřího Paroubka jsem se začal politice opravdu věnovat. ..."
http://budejovice.idnes.cz/rozhovor-s-dominikem-horejsim-dey-/budejovice-zpravy.aspx?c=A121115_102818_budejovice-zpravy_jkr
- Jedná se tu snad o pátou kolonu moravských revanšistů, kteří se nesmířili s odtržením historických území Moravy (Slavonicko) Antonínem Novotným v roce 1960? Pokud je tomu tak, doufejme, že se to obejde bez zbytečného krveprolití.
Pokud se autor pohoršuje nad aktivitami studentů, mohl bych se podobně pohoršovat nad tím, že někdo nerespektuje výsledky demokratických voleb a dovoluje si protestovat proti nynější vládě.
Studenti zkrátka řeší to, co je jim blízké (v čem by jim měl být blýzký policejní prezident nebo Pandury?)
A nedivím se, že se ozvou, když po 23 letech mají školství ovládat opět komunisté. Osobně by mi bylo také nedobře při představě, že se má škola dostane pod vliv příslušnice strany, která reprezentuje stranu, která tu 40 let mrvila nejen to školství. Nejde zároveň o stranu mladých idealistů, ale starých kádrů.
Je zajímavé, jak jedné straně mnozí zdůrazňují, že demokracie je i o občanské společnosti, nejen o volbách 1x za 4 roky, a na druhé straně je na levici pozdvižení, když se někdo (kdo zatím ani volit nemohl) ozve - tedy proti levici (proti pravici se to smí, volby nevolby).
Zároveň myslím, že jde-li o konkrétní 1 post, nelze mluvit o nevyhnutelné determinaci obsazení tohoto postu volbami - je to hejtmanovi, koaliční dohodě atd. Dokážu si představit, že zvolím stranu, ale přesto budu protestovat proti konkrétnímu exponentovi na určité místo, budu-li jej považovat za nevhodného.
Nechť autor dopřeje studentům právo se ozvat, byť "antikomunisticky". I antikomunista má právo na názor. Doba umlčování názorů už tu byla.
Na druhou stranu střední škola by mohla vést studenty k základním občanským dovednostem - jako např. vést diskusi i s lidmi jiných názorů a dělat závěry vlastní hlavou.
Využít diskuse ze staronovým hejtmanem či třeba i s novou radní mohli jako školu demokracie. Ona ta zítřejší připomínka dne studentstva má více rozměrů a nikdo na ní nemá monopol ...
Ano v tomto věku jsou to děti, ale petici inicioval jejich kantor a ten už by v širší souvislosti měl chápat, ale evidentně jsme zaostalí pokud učitelé nejnadanějších žáků nevidí dál než za státní hranice a hlouběji do minulosti než 40 let.
Dnes jsem viděl titulek opravdu velkým písmem že už to ČSSD s Komunisty přehání.
Pane Dolejši, ještě pár antikomunistických kampaní a asi se k Vám přidám do strany. Ne že by mi nevadili některá oslepnutí před realitou Mladých komunistů i těch starších, ale vypadá to že brzy to bude méně hloupé než oslepnutí pravice.
Máte vážně pocit, že větou "...že než protestovat proti výměně jedné skupiny politiků jinou, by mohli studenti spíše zamířit k jádru věci a zeptat se svých rodičů a prarodičů, proč vlastně ty komunisty volili" autor studenty poručníkuje, pohoršuje se nad nimi nebo jim upírá právo vyjádřit se?
Jelikož už nejste ve "věku blízkém mladistvému", mohl byste se už možná pomalu zmoci na trochu více a neposkakovat tady pořád jako rozdurděný chlapeček na pískovišti, co říkáte?