Několik dobrých zpráv. Volby z pohledu sociálního demokrata

Filip Outrata

Výsledek krajských voleb a pravděpodobný výsledek voleb senátních posouvá sociální demokracii žádoucím směrem — umožňuje jí vládnout, trestá ji za korupční aféry a vytváří pro ni potřebnou konkurenci nalevo.

Jak dopadly právě skončené krajské volby (a první kolo voleb senátních) z pohledu sociální demokracie? Bylo by zajímavé rozvíjet úvahu, zda to pro ČSSD je úspěch nebo ne. Vítězství ve většině krajů, ale zisk o mnoho nižší než před čtyřmi lety; v jednom kraji (Liberecko) vyložený propad, v jiných druhé místo v pořadí; to vše v době, kdy se vládní koalice potýká s obrovskými problémy a důvěra ve vládu je na historickém minimu. Důležité ale spíše je, v čem může volební výsledek posunout sociální demokracii dál. A z této perspektivy je to výsledek velmi dobrý.

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

Sociální demokracie dostane i nadále možnost vládnout ve většině krajů. Bude se ale muset více ohlížet na koaliční partnery, a díky rozhodnutí voličů to nemůže být ODS: prostá aritmetika ve většině krajů vylučuje možnost velké koalice. Nutnost volit mezi dvěma alternativami — KDU-ČSL nebo KSČM — může vyrovnáváním se se dvěma dosti odlišnými partnery přispět k tříbení programu a zároveň uchová koaliční potenciál i pro budoucí parlamentní volby.

Jednoznačným pozitivem je i propad na Ústecku, kde se díky výsledku ČSSD i ODS zřejmě definitivně uzavírá možnost opakování korupčního kartelu, jehož plody v podobě zatčení náměstka hejtmanky Koudy sociální demokracie již sklízí a další zřejmě sklízet bude. Podobně, a ještě výrazněji, neuspěla ČSSD i na Liberecku. Volby řekly směrem k ČSSD (i ODS) jasně, že tam, kde je místní stranická reprezentace nejvíce spojena s korupcí a podnikatelským, bezskrupulózním přístupem k vládnutí, zaplatí za to vysokou cenu. V tomto smyslu je prohra sociální demokracie a naopak úspěch místních koalic „protikorupčního protestu“ šancí pro očistu a nové vykročení.

V komentářích bezprostředně po volbách už zaznělo, že tento výsledek je de facto legitimizací KSČM a jejím „vpuštěním do salónu“ české politiky. Je otázka, zda to není přehnané hodnocení, v každém případě výsledek voleb je dalším krokem k velmi potřebnému budoucímu připuštění komunistů do hry i na rovině vládní spolupráce. To bude mít pozitivní vliv nejen na KSČM, která bude muset překročit svůj stín strany protestu, ale i na samotnou ČSSD. Konkurence v podobě silné a vládnutí schopné levicové strany může být pro sociální demokracii potřebnou motivací k tomu, aby nezahnívala v pohodlné roli jediné demokratické levice u nás.

Z pohledu vnitrostranického pnutí v ČSSD je výsledek voleb také pozitivní, nebo přinejmenším stávající situaci nezhoršuje: úspěch si může připsat jak Bohuslav Sobotka (neočekávané vítězství ve Středních Čechách, navzdory mediálně nejpropíranější kauze našich polistopadových dějin), tak i jihomoravský vítěz Michal Hašek, mocenská rovnováha mezi nimi se nevychýlí výrazně ve prospěch jednoho z nich. Pravděpodobný dobrý výsledek druhého kola senátních voleb ještě více posílí pozici vedení strany. Třešničkou na dortu by mohlo být vítězství sociálnědemokratického kandidáta, či spíše kandidátky, v jednom z pražských obvodů, což by se vlastně rovnalo malé revoluci s obrovským symbolickým významem.

Pozitivní je v každém případě posílení lidovců a naopak slabý výsledek TOP 09. Pokud tento trend bude pokračovat, potenciál tvrdé neoliberální politiky à la Jaromír Drábek se výrazně sníží. Dá se očekávat, že tak jako v těchto volbách propadly nové (či zánovní) projekty typu Paroubkovy a Zemanovy vzdorostrany, nebudou už voliči ani ve volbách sněmovních opakovat stejnou chybu a nepodpoří podobná uskupení, jejichž hlavním reálným přínosem je oslabení sociální demokracie.

Dobrou zprávou je jednoznačně také nečekaně slabý výsledek DSSS, dokonce i na Ústecku, stejně jako Suverenity Jany Bobošíkové nebo Svobodných. Nemusíme se v dohledné budoucnosti zřejmě bát výrazného vzestupu krajní pravice, i když „dělníci“ pravděpodobně pomalu budou posilovat dál. Čeští a moravští voliči zkrátka prokázali značnou míru pragmatismu a své protestní hlasy směřovali ke straně, u níž je největší pravděpodobnost, že na krajské úrovni něco zmůže ve prospěch sociálně citlivější politiky. To je zřejmě nejhlasitější dobrá zpráva těchto „rudooranžových“ podzimních voleb.

  Diskuse
  October 15, 2012 v 10.47
  To vítězství socdem kandidátů v Praze by bylo super, ale já bych si lebedil, kdyby v Praze 8 vyhrál Dolejš. To by byla bomba, v baště pravice senátor za komunisty!
  October 15, 2012 v 12.12
  Díky za pečlivý a realistický přehled voleb ze sociálně demokratického hlediska.

  Mám taky radost, že se neuplatnila DSSS, Svobodní a Suverenita. Komunisty beru jako reálnou politickou sílu. Je třeba podporovat jejich dobrý potenciál. Doufám, tím, že se vtáhnou do politiky, že se oslabí rizika s nimi spojená. Když nás společně těší neúspěch Bobošíkové, můžeme taky oživit politickou paměť a vzpomenout si, že byla r. 2008 kandidátkou KSČM do prezidentské funkce.
  FO
  October 15, 2012 v 14.47
  Pokud jde o šance Jiřího Dolejše na Praze 8, zajímavé je stanovisko prof. Martina Potůčka, těsně třetího, před druhým kolem. Stojí za to je ocitovat v úplnosti:

  Pokud jde o druhé kolo voleb do Senátu ve volebním obvodu Praha 8, mohu říci, že na společných veřejných diskusích kandidátů s občany před prvním kolem senátních voleb nebyla stanoviska Jiřího Dolejše vzdálená mým. Názory Daniely Filipiové jsem – stejně tak jako přítomní občané – neměl možnost poznat, protože se, ač byla zvána tak jako všichni ostatní kandidáti, na tyto diskuse nedostavila. Zároveň mi není neznámo, že její dosavadní účast na hlasováních v minulém období v Senátu byla jen třetinová, takže si kladu otázku, zda dokáže odpovědně reprezentovat zájmy občanů, které v Senátu zastupuje.
  FO
  October 15, 2012 v 21.0
  Aktuální dovětěk k předešlému, nové vyjádření prof. Potůčka:

  V návaznosti na svoje první vyjádření k druhému kolu senátních voleb ze dne 14. 10. konstatuji, že jde o moje osobní vyjádření, vycházející z mých zkušeností z vedení volební kampaně v mém volebním obvodu. Jako nestraník nemám právo a nemohu mluvit jménem žádné z politických stran, s jejichž podporou jsem se těchto voleb zúčastnil.

  Prof. Martin Potůček, nestraník, kandidát koalice ČSSD, KDU-ČSL a SZ ve volbách do Senátu ve volebním obvodu 23.
  October 15, 2012 v 22.35
  Řeč voličské veřejnosti
  Ta třetina občanů, která šla volit, zná své strany a ví koho chce a koho nechce. Je to patrné nejen na tom, které strany ve kterých krajích uspěly a které neuspěly, ale je to patrné i na preferenčních hlasech. Vypadá to, jako by občané četli Referendum, Umlaufoviny. e-republiku a další občanská kritická média anebo jako by byli sami schopni číst mezi řádky naše velká média, kde je sice leccos, ale takhle jasnou politickou mapu nám nikdy nepředložila. Myslím, že to není špatná zpráva.
  October 16, 2012 v 7.9
  K Martinu Šimsovi
  K tomuto dobrému pocitu, že u nás tedy 35% voličů ví co che a umí číst mezi řádky bych přidal ale jeden pocit nepříjemný. Že ač se tady opájíme neúspěchem Zemana, Paroubka či Babiše, tak předpokládám, že právě tyto persony dostanou dost hlasů od těch voličů co teď nebyly volit ale ke sněmovním volbám přijdou. Já nevím, ale průzkumy neprůzkumy, volby krajské nekrajské, sněmovních se pořád bojím. Můj laický názor. Hodně pravicových voličů nešlo volit, mám je i kolem sebe. Teď se lekli, jak by to mohlo dopadnout a ke sněmovním přijdou. To jsme na účasti dnešních 37 + řekněme dalších 5 - 10 těch pravicových = 47. No a kdyby ke sněmovním přišlo alespoň 55 - 60, tak těch zbylých 8 - 13 procent, to jsou právě ti, co číst mezi řádky neumí, ale přece jen jde volit. A ti můžou napáchat škody, až to nebude hezké. To může být ten Babiš a Zeman. Možná pát bodíků navíc pro KDU, ČSSD a pro KSČM. Ale celkem to prostě podle mě může přivodit i téměř stejný výsledek jako letošní volby.

  Navíc očekávám nyní doražení 2 penzijního pilíře, kluci dostanou od Kelnerů kufříčky a budou za vodou na 2 generace a pak se odporoučí dobrovolně stejně jako Topolánkovci do pádu vlády. Pak tam postaví nějakou obdobu Fisherovi vlády, rok nebude o ODS v médiích ani vidu ani slechu a rozjede se totální inkviziční hon na ČSSD. A za dva roky uvidíme. No snad to vidím moc černě ;-)
  v této větě: "Možná pát bodíků navíc pro KDU, ČSSD a pro KSČM. Ale celkem to prostě podle mě může přivodit i téměř stejný výsledek jako letošní volby." mělo být stejně jako poslední sněmovní volby.

  Plus opět omluva za pravopis ;-)

  October 16, 2012 v 7.20
  Ještě ten Zeman
  KSČM dostala dost truc hlasů. Do prezidentské volby ale půjdou truc hlasy Zemanovi. A pokud uspěje, tak to zvedne i preference SPOZ.

  Té prezidenstké se děsím, jestli bude v druhém kole Zeman s Fisherem, dám tam snad roztrhlej lístek. Pro mě Fisher nevolitelnej a Zeman by teoreticky byl, ale podle mě to rozmlátí ČSSD napadrť. No ikdyž by to možná mohlo iniciovat tu novou levicovou stranu, co o ní píše Tomáš Scheibal. A tu bych uvítal.
  PM
  October 16, 2012 v 10.36
  A co takhle, doufám trochu paranoidně
  Je i možné, že jsme opět vstoupili do stejného, pouze rudě obarveného toku.
  Česká pravice upustila od dosud velmi funkčního fíglu porcování ODS na voličtvu stravitelné, ba chutné porce, a nabídla lidu k příštím volbám velmi zrudlou mapu vlasti.
  Perioda nastávajícího sociálního propadu jí tak musí přijít k duhu.
  October 16, 2012 v 22.38
  Jan Keller
  komentuje volby o poznání střízlivěji:

  "výsledek nevypovídá ani tak o síle levice jako spíše o rozkladu pravice. ... ... Levice by ... neměla oslavy přehánět. Mělo by pro ni být varováním, že konec asociálním reformám nebyla schopna učinit ona. Pokud budou reformy odpískány, pak díky dezerci voličů pravice."
  (http://www.pravo.cz/p242a06d.php)

  + Další komentáře