Senátní volby 2024: ANO posílí, ale na průlomový výsledek nedosáhne
Vojtěch PetrůSenátní volby jsou vždy specifické, ale jen zřídka se do nich promítne zásadní politický zlom. Ani letošní rok nebude výjimkou.
Tradiční předvolební analýza situace před senátními volbami v DR zohledňuje specifika situace v jednotlivých senátních obvodech i celkový vývoj politické atmosféry v zemi. Tu letos poznamenává fakt, že se stát potýká s katastrofickými povodněmi.
Právě to nahrává schopnějším hejtmanům, kteří mohli předvést své schopnosti, a naopak poškodilo to opozici, která nemůže v posledním týdnu před volbami mobilizovat v měřítku, v jakém měla původně v úmyslu. Výsledek krajských voleb tedy dost možná nebude tak dramatickým odmítnutím vládních stran, jakým by mohl být za normálních okolností.
To se promítne i do atmosféry před druhým kolem senátních voleb — určitý výkyv proti vládním kandidátům lze čekat, ale nijak zásadní. Vzhledem k velmi specifickému složení voličů, kteří chodí k druhému kolu senátních voleb, tak většinu mandátů opět vcelku pohodlně získají kandidáti spojení s vládní většinou.
Senátní obvod č. 2 — SOKOLOV
Na Sokolovsku bude po šesti letech senátního působení obhajovat mandát Miroslav Balatka (za STAN). Zastupitel Sokolova i Karlovarského kraje v roce 2018 ve druhém kole porazil Renatu Oulehlovou (ANO). Letos bude usilovat o další mandát, opět jako nestranický nominant hnutí STAN — a navíc s podporou Pirátů a KDU-ČSL. Jeho hlavní soupeřkou bude patrně i letos nominantka Babišova hnutí: někdejší hejtmanka Karlovarského kraje a nynější poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO).
Do zdánlivě jasného duelu nicméně může zasáhnout i nynější první místostarosta Sokolova a karlovarský krajský zastupitel Jan Picka (Volba pro kraj), který se o senátorský mandát ucházel již v roce 2018, tehdy ještě jako kandidát ČSSD, skončil však v prvním kole na třetím, nepostupovém místě.
Zcela bez šancí není ani starosta městečka Horní Slavkov Alexandr Terek, který je kandidátem uskupení Místní hnutí za nezávislý rozvoj obcí a měst, jednoho z komunálních subjektů, které se v severočeské politice postupně etablovaly s přibývajícími skandály a diskreditací zavedených celostátních stran.
Pokud se nestane nic mimořádného, měl by souboj ve druhém kole probíhat mezi obhajujícím senátorem Balatkou a bývalou hejtmankou Mračkovou Vildumetzovou, která bude nepochybně náročnější soupeřkou než před šesti lety Renata Oulehlová.
Prognóza DR — 2. kolo: Miroslav Balatka (za STAN) X Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Vítězka: Mračková Vildumetzová
Senátní obvod č. 5 — CHOMUTOV
Na Chomutovsku obhajuje mandát senátor, ředitel zoologické zahrady a safari parku ve východočeském Dvoře Králové nad Labem a bývalý letitý ředitel Zooparku Chomutov Přemysl Rabas (za Senátor 21). V minulosti byl dlouho spojený se Stranou zelených, za niž byl ve volebním období 2006 až 2010 poslancem, letos ale stejně jako před šesti lety kandiduje jako nestraník za liberální hnutí Senátor 21 — a s podporou Pirátů, Zelených a Liberálně ekologické strany.
Rabas se senátorem snažil stát na Chomutovsku už v roce 2012, vyšlo mu to ale až v roce 2018, kdy ve druhém kole se ziskem necelých 63 procent hlasů jednoznačně porazil Martinu Chodackou (za ANO). Letos budou jeho hlavními soupeři bývalý starosta Kadaně a současný náměstek hejtmana Ústeckého kraje Jiří Kulhánek (ODS), kandidující s podporou všech stran koalice SPOLU, starosta Klášterce nad Ohří Štefan Drozd (STAN) a dlouholetý zastupitel Chomutova a Ústeckého kraje Jaroslav Komínek (KSČM), kandidující s podporou stran koalice STAČILO! a SOCDEM.
Favoritem senátních voleb na Chomutovsku je i letos Přemysl Rabas, který před šesti lety poměrně suverénně zvítězil. Méně jasné však je, s kým by se mohl setkat ve druhém kole: Chomutovsko je totiž jedním z obvodů, kde hnutí ANO nepostavilo svého kandidáta a štěpná linie tu tak povede jinudy než mezi vládou a hlavní opoziční stranou.
Nejlepší předpoklady vyplnit mezeru po kandidátovi ANO tu zřejmě mají komunisté. Má-li někde v letošních volbách KSČM nejblíže k návratu do horní parlamentní komory, je to právě na Chomutovsku. I v případě Komínkova postupu do druhého kola by ale bylo spíše překvapením, pokud by ho stávající senátor suverénně neporazil.
Prognóza DR — 2. kolo: Přemysl Rabas (za SEN 21) X Jaroslav Komínek (KSČM). Vítěz: Rabas
Senátní obvod č. 8 — ROKYCANY
V osmém senátním obvodu, zahrnujícím okres Rokycany a přiléhajícím k západočeské metropoli Plzni, bude mandát obhajovat stávající senátor a dlouholetý starosta obce Vejprnice Pavel Karpíšek (ODS), který pro svou kandidaturu získal širokou podporu jak své domovské ODS, tak TOP 09, monarchistů ze strany Koruna česká, lokálního hnutí Občané patrioti a vcelku nepochopitelně také SOCDEM.
Karpíška vyzývají první náměstek hejtmana Plzeňského kraje Petr Vanka (ANO), starosta Rokycan Tomáš Rada jako nezávislý s podporou KDU-ČSL, lokálního hnutí PRO PLZEŇ a zcela marginální Agrární demokratické strany, starosta obce Břasy a místostarosta České obce sokolské Miroslav Kroc (za STAN) a za SPD s Trikolorou úředník Jaromír Pěnkava (SPD).
Pavel Karpíšek (ODS), Petr Vanka (ANO) i Tomáš Rada (nezávislý) jsou třemi nejsilnějšími kandidáty, z nichž jistě vzejde vítězná dvojice pro druhé kolo. Nejtěžší pozici mezi nimi bude mít rokycanský starosta Rada, neboť protivládní tábor opanuje náměstek plzeňského hejtmana Vanka z hnutí ANO, ale mezi kandidáty současné vládní koalice vznikne přetlak: zřejmou výhodu ovšem bude mít stávající senátor Karpíšek.
Prognóza DR — 2. kolo: Pavel Karpíšek (ODS) X Petr Vanka (ANO). Vítěz: Karpíšek (ODS)
Senátní obvod č. 11 — DOMAŽLICE
Jeden ze „šumavských“ senátních obvodů zahrnuje hned dvě okresní města, Domažlice a Klatovy. Letos bude vybírat ze seznamu hned devíti zájemců o senátorské křeslo. Mandát tu obhajuje Vladislav Vilímec (ODS), a to s podporou monarchistů. Opět se utká s Janem Látkou (dříve ČSSD, nyní ANO), bývalým domažlickým starostou, poslancem a v letech 2012 až 2018 senátorem, kterého před šesti lety ve druhém kole porazil.
Jejich soupeři budou mimo jiné současný starosta Domažlic Stanislav Antoš (KDU-ČSL), který má podporu regionálního hnutí PRO PLZEŇ i Agrární demokratické strany, starosta městečka Bělá nad Radbuzou a radní Plzeňského kraje pro kulturu Libor Picka (STAN) a advokát Ivan Maštálka (KSČM).
Přítomnost na poměry senátních voleb poměrně velkého množství podobných, vzájemně si konkurujících kandidátů činí letošní střet na Domažlicku a Klatovsku nepřehledným. Favority se však zdají být, podobně jako před šesti lety, Vladislav Vilímec (ODS) a Jan Látka (ANO), reprezentující základní střet mezi vládou a opozicí.
Látka jakožto bývalý politik ČSSD, někdejší senátor a především dlouholetý lokální politik s Domažlickem silně spjatý má potenciál oslovit i širší voličstvo, než jen kmenové podporovatele svého domovského hnutí ANO, kde po odchodu z chřadnoucí sociální demokracie zakotvil. Již před šesti lety skončil souboj mezi oběma kandidáty ve druhém kole těsně, když Vilímec zvítězil o 930 hlasů.
Podobně těsný souboj lze v případě takovéto konstelace ve druhém kole čekat i letos. A je dosti možné, že Látka v tomto charakterem spíše levicovém, postsudetském regionu může po šestileté přestávce na svůj přerušený mandát navázat, neboť kandiduje z výhodnějšího opozičního postavení.
Prognóza DR — 2. kolo: Vladislav Vilímec (ODS) X Jan Látka (ANO). Vítěz: Látka
Senátní obvod č. 14 — ČESKÉ BUDĚJOVICE
V Českých Budějovicích a blízkém okolí, které tvoří čtrnáctý senátní obvod, nastane po zářijových volbách změna. Stávající nezávislý senátor Ladislav Faktor, hudebník a zakladatel soukromého jihočeského Radia Faktor (dnes pod značkou Hitrádio), zasedající jako nestraník v klubu ODS a TOP 09, totiž svůj mandát po šesti letech již obhajovat nebude.
Ambici ho nahradit má nakonec šest kandidátů. Zřejmě největší šance má dlouholetý lokální politik Juraj Thoma, někdejší primátor Českých Budějovic za ODS, s níž se později rozešel kvůli sporům s místním vlivným stranickým bossem Martinem Kubou a jeho „patronem“ kmotrem Pavlem Dlouhým. Thoma pak založil vlastní hnutí Občané pro Budějovice (HOPB), jemuž dodnes předsedá.
Ve volebním období 2010 až 2014 Thoma vedl jihočeskou metropoli podruhé, tentokrát již jako nominant svého lokálního hnutí HOPB, které komunální volby 2010 vyhrálo. V současnosti je opozičním zastupitelem vůči vládní koalici vedené ODS. Do Senátu kandiduje i s podporou hnutí STAN, s nímž HOPB dlouhodobě spolupracuje: šlo by pro něj o zadostiučinění, neboť HOPB již v minulosti senátora měla, a to dramatika Jiřího Šestáka, jehož však v roce 2018 ve druhém kole porazil právě současný senátor Faktor.
Thomovými letošními konkurenty budou předseda Českého paralympijského výboru a majitel firmy vyrábějící invalidní vozíky Zbyněk Sýkora (ODS) s podporou celé koalice SPOLU, bývalý ředitel českobudějovického letiště Ladislav Ondřich (za ANO) či bývalý dlouholetý předseda komunistů Vojtěch Filip (KSČM).
Ve druhém kole lze brát za hotovou věc účast bývalého primátora Juraje Thomy (HOPB/STAN), který je mezi kandidáty zdaleka nejvýraznější osobností. Kdo s ním bude ve druhém kole, lze jen těžko odhadovat.
Prognóza DR — 2. kolo: Juraj Thoma (HOPB) X Zbyněk Sýkora (ODS). Vítěz: Thoma
Senátní obvod č. 17 — PRAHA 12
V senátním obvodu zahrnujícím převážně rezidenční oblasti na jihozápadě hlavního města, obhajuje mandát dosavadní senátor a dvojnásobný prezidentský kandidát Pavel Fischer (nezávislý). Někdejší diplomat a velvyslanec České republiky ve Francii využil kapitál z prezidentské volby v lednu 2018, kdy jeho snažení sice nestačilo na zvolení prezidentem, ale vytvořilo mu renomé, jež ho pak vyneslo do Senátu.
Ačkoliv kandidoval jako nezávislý a v Senátu po celých šest let působil jako senátor nezařazený do žádného klubu, letos mandát obhajuje jako nominant TOP 09 s podporou ODS, KDU-ČSL i hnutí STAN. Lze tak předpokládat, že v případě znovuzvolení by zamířil do senátního klubu občanských demokratů a TOP 09.
Jeho vážnější protikandidáti budou dva. Za prvé, po šesti letech se tu mandát opět pokusí s podporou Pirátů získat Eva Tylová, která dnes za stejnou stranu sedí také jako zastupitelka na pražském magistrátu. A za druhé, mediálně exponovaný někdejší vlivný politik pražské ODS Boris Šťastný, který patří k zakládajícím členům nového krajně pravicového hnutí Motoristé sobě. Boris Šťastný kandiduje i s podporou hnutí ANO.
Prognóza DR — 2. kolo: Pavel Fischer (za TOP 09) X Boris Šťastný (Motoristé sobě). Vítěz: Fischer
Senátní obvod č. 20 — PRAHA 4
Pražský obvod zahrnující převážně panelová sídliště je domovským obvodem současného místopředsedy Senátu a soupeře Miloše Zemana z prezidentské volby 2018 — Jiřího Drahoše. Bývalý předseda Akademie věd se senátorem stal před šesti lety, když využil dynamiku z prezidentské volby. Jako nestraník nominovaný hnutím STAN vyhrál již v prvním kole se ziskem 52,65 procent. Není vyloučené, že svůj mandát v prvním kole obhájí i letos.
Tak či tak je jednoznačným favoritem i proto, že proti sobě nemá žádného výrazného protivníka. Za hnutí ANO kandiduje jako nestraník bývalý místostarosta Prahy 4 a letitý ministerský úředník Josef Svoboda (dříve KDU-ČSL), dvojče známějšího lidoveckého exministra zahraničí Cyrila Svobody, za Svobodné vyhraněně pravicová publicistka a ekonomka Markéta Šichtařová či někdejší předseda Zelených a bývalý starosta Prahy 4 Petr Štěpánek.
Za pozornost na Praze 12 stojí kandidatura autora Deníku Referendum Filipa Outrata (SOCDEM) či miliardáře, vlastníka podnikatelské skupiny SPG, kam patří mimo jiné největší český akvapark Aquapalace Praha, předsedy hnutí Aliance pro budoucnost Pavel Sehnala.
Pokud by se Drahošovi nepodařilo obhájit mandát již v prvním kole, setkal by se ve druhém pravděpodobně s Josefem Svobodou (za ANO) či s ekonomkou Markétou Šichtařovou (Svobodní). V obou takových hypotetických druhých kolech by však měl Drahoš obhajobu jistou.
Prognóza DR — 2. kolo: Drahoš (za STAN) X Svoboda (za ANO). Vítěz: Drahoš
Senátní obvod č. 23 — PRAHA 8
Třiadvacátý senátní obvod se táhne po severovýchodní části hlavního města Prahy: od Karlína, Libně a Letňan po Ďáblice a Březiněves z jedné strany a ze strany druhé od Bohnic po Čakovice. Mandát tu obhajuje Lukáš Wagenknecht (Piráti) svůj: v roce 2018 byl ve druhém kole zvolen jako vůbec první pirátský senátor — a to v obvodu, který předtím reprezentovali pouze občanští demokraté.
Senátní obvod Praha 8 se vyznačuje tím, že tu vždy sejde nadprůměrně velké množství kandidátů: před šesti lety jich bylo šestnáct, ve dvou obdobích předtím dvanáct. Letos jich je méně, ale stále o něco více než bývá obvyklé: celkem osm. Vysoký počet kandidátů byl proměnnou, která do výsledku senátních voleb v uplynulých turnusech znatelně promlouvala.
Obhajující senátor Wagenknecht kandiduje kromě svých domovských Pirátů s podporou STAN, hnutí Senátor 21 a Zelených. Pravice proti němu vysílá dva kandidáty: místostarostku Prahy 8 Vladimíru Ludkovou (ODS) s podporou lidovců a ředitele Základní školy Lyčkovo náměstí Jana Kordu (za TOP 09). Hnutí ANO tu reprezentuje starosta městské části Praha 18 Zdeněk Kučera.
Nestáhne-li ho ke dnu čím dál problematičtější pirátská značka a nestane-li se něco mimořádného, vítězem tu opět bude Wagenknecht. Před šesti lety zvládl ve druhém kole porazit přednostu Ortopedické kliniky nemocnice Bulovka Pavla Dungla (za TOP 09), který představoval nepochybně silnějšího soupeře, než jsou oba potenciální zmínění protikandidáti.
Prognóza DR — 2. kolo: Lukáš Wagenknecht (Piráti) X Jan Korda (za TOP 09). Vítěz: Wagenknecht
Senátní obvod č. 26 — PRAHA 2
Ve volebním obvodu zahrnujícím městskou část Praha 3, Vinohrady (Praha 2) a Hrdlořezy (Praha 9) letos mandát obhajuje Marek Hilšer. Dvojnásobný kandidát z prezidentských voleb 2018 a 2023 je od podzimu 2018 podobně jako další nezvolení účastníci prezidentské volby Jiří Drahoš a Pavel Fischer pražským senátorem. Hilšer před šesti lety ve druhém kole porazil tehdejšího senátora Libora Michálka (za Piráty).
Hilšer, který dosud v Senátu zasedá v klubu STAN, ale v případě znovuzvolení by již patrně zamířil do klubu hnutí Senátor 21 a Pirátů, mandát obhajuje opět za své uskupení Marek Hilšer do Senátu, které mu dlouhodobě dělá servis a čerpá státní příspěvek pro politické strany. Kandiduje s podporou Pirátů a Zelených.
Hilšerovými hlavními soupeři budou egyptolog a známý mudrlant Miroslav Bárta (za STAN a TOP 09) a předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová (za ODS). Hnutí ANO nominuje profesorku z Vysoké školy ekonomické, bývalou pražskou zastupitelku Evu Kislingerovou, která už jednou, v roce 2016, za ANO kandidovala.
Dynamika Hilšerovy kandidatury není tak silná jako v roce 2018, kdy se senátní volby účastnil zhruba půl roku poté, kdy vešel v širší známost díky účasti v prezidentské volbě. V Senátu navíc příliš vidět nebyl a loňská prezidentská volba, v níž se pokusil svůj dosah ve veřejném prostoru s rozpačitým výsledkem obnovit, je dnešní optikou už pozapomenutá.
Na obhajobu postu v pražském senátním obvodu by to však mohlo stačit: a to i v případě, že vůči němu ve druhém kole stane patrně nejvážnější soupeř Miroslav Bárta (za STAN). Obecně se obhajujícím kandidátům v Praze, kde je stabilnější volební účast, nedaří především v případech, kdy proti nim stojí skutečně výrazná osobnost: tou Bárta spíše není.
Prognóza DR — 2. kolo: Marek Hilšer (MHS) X Miroslav Bárta (za STAN). Vítěz: Hilšer
Senátní obvod č. 29 — LITOMĚŘICE
V devětadvacátém obvodu, zahrnujícím Litoměřicko a část středních Čech v okolí Slaného, mandát obhajuje stávající senátor a bývalý dlouholetý starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč (ODS) s podporou celé koalice SPOLU. V roce 2018 porazil ve druhém kole lékaře a městského zastupitele Litoměřic Ondřeje Štěrbu (ANO). A vše nasvědčuje tomu, že stejný souboj se letos zopakuje: i Štěrba totiž znovu zkouší po šesti letech do horní parlamentní komory proniknout.
Další silnou postavou, která nemá malé šance na proniknutí do druhého kola, je poslanec a dlouholetý starosta obce Malé Žernoseky Petr Liška (STAN). Ostatní kandidáti jsou tu jen do počtu.
Ve druhém kole se na Litoměřicku pravděpodobně podobně jako před šesti lety utkají Ladislav Chlupáč (ODS) a Ondřej Štěrba (ANO). Tentokrát to ovšem nemusí dopadnout pro Chlupáče příznivě: Litoměřice jsou vnitřní periferií. A jak naznačily evropské volby, tendencí ve volbách druhého řádu tu může být mobilizace proti kandidátům spojeným s Fialovou vládou.
Chlupáč přitom už v roce 2018 vyhrál s nijak závratným poměrem 56,4 ku 43,6 procenta: při účasti ani ne sedmnáct procent a o 2484 hlasů. Tento poměr se letos snadno může obrátit ve prospěch kandidáta ANO, pokud dokáže účinně mobilizovat proti vládě.
Prognóza DR — 2. kolo: Ladislav Chlupáč (ODS) X Ondřej Štěrba (ANO). Vítěz: Štěrba
Senátní obvod č. 32 — TEPLICE
Dvaatřicátý volební obvod kopíruje okres Teplice. Svůj mandát tu obhajuje stávající senátor a bývalý teplický primátor Hynek Hanza (ODS). Zvolen byl v roce 2020 v předčasných volbách, které se tu konaly po skonu předcházejícího letitého místního senátora, předsedy Senátu, dlouholetého primátora města Jaroslava Kubery (ODS). Hanza, Kuberův nástupce v čele Teplic, před čtyřmi roky ve druhém kole porazil ředitele teplického gymnázia Zdeňka Bergmana (za Senátor 21). Nyní se s podporou TOP 09, KDU-ČSL i Svobodných uchází o další, nyní už řádný šestiletý mandát.
Hanzovými hlavními protikandidáty jsou současný hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) a aktivní a v regionu dobře známý učitel dějepisu a společenských věd na teplickém gymnáziu Jiří Řehák, v současnosti náměstek hejtmana Ústeckého kraje a předseda místního hnutí JsmePRO! Kandiduje rovněž za hnutí Senátor 21 a s podporou Pirátů nebo Zelených.
Senátor Hanza nemá zvolení zdaleka jisté. V čele Teplic se udržel jen dva roky, než ho po komunálních volbách na podzim 2022 vystřídal Jiří Štábl (ANO), kterému nyní dělá náměstka, což diagnostikuje jeho sílu i politickou zásadovost. V předčasných volbách 2020 ve druhém kole nad protikandidátem Bergmanem vyhrál se ziskem před 57 procent, na něž mu však stačilo jen 5302 hlasů. I kvůli mizerné, ani ne desetiprocentní, účasti tak nelze predikovat jeho podporu při standardní účasti, která se na Teplicku obvykle blíží v prvním kole ke čtyřiceti procentům.
Je možné, že Hanza nebude považován ani za hlavního kandidáta vládní koalice. Pak by se mohli ve druhém kole utkat hejtman Schiller z ANO a pedagog a popularizátor historie a společenských věd Řehák. Druhý zmíněný by měl potom za standardních okolností větší šance ve druhém kole jako alternativa k „babišovskému kandidátovi“, letos už ale zejména v periferních obvodech mohou být nálady jiné.
Prognóza DR — 2. kolo: Jan Schiller (ANO) X Jiří Řehák (za SEN 21). Vítěz: Schiller
Senátní obvod č. 35 — JABLONEC NAD NISOU
Obvod okolo statutárního Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji bude jedním z těch, které, děj se co děj, přivítají nového senátora. Jaroslav Zeman, dlouholetý člen ODS, totiž svůj mandát již neobhajuje. V ODS patřil ke klausovskému křídlu, netajil se kladným vztahem k Miloši Zemanovi, a není tudíž divu, že posléze začal sympatizovat s hnutím Trikolora.
Nakonec však skončil v lokálním hnutí Starostové pro Liberecký kraj. To má v Senátu dva zástupce — Michaela Canova a Jiřího Voseckého — oba působí v rámci klubu STAN, Zeman však až do konce svého mandátu setrval v klubu ODS a TOP 09.
Soupiska zájemců o jeho místo ukazuje, že na Jablonecku proběhne jeden z nejpozoruhodnějších soubojů letošních voleb. Silní kandidáti, kteří mají všichni podobné šance, jsou hned čtyři. Především dvě dámy: starostka města Semily a spolustranička stávajícího senátora ze Starostů pro Liberecký kraj Lena Mlejnková a advokátka a význačná postava tamější občanské společnosti, především protikorupčních organizací, Michaela Tejmlová, která kandiduje za hnutí Senátor 21 s podporou Pirátů a Zelených. Tejmlová kandidovala už před šesti lety a dostala se dokonce do druhého kola, kde ji se ziskem přes 56 procent porazil právě současný senátor Zeman.
A pak dva pánové: ředitel nemocnice v Jablonci nad Nisou a městský a krajský zastupitel Vít Němeček (ODS), těšící se podpoře všech stran koalice SPOLU. A také bývalý jablonecký primátor a nyní městský zastupitel Milan Kroupa (za ANO).
V sestavě druhého kola může být jakýkoli pár z uvedeného kvartetu, ale máme-li se někam přiklonit, jako nejpravděpodobnější se jeví, že druhé kolo bude soubojem jedné z žen a občanského demokrata Němečka, který v minulosti opakovaně překvapil ziskem preferenčních hlasů a postupem ze zadních míst kandidátek.
Advokátka Tejmlová má zkušenosti i integritu, a tak může zopakovat svůj postup do druhého kola jako před šesti lety. V něm však již bude favoritem její soupeř, jímž bude pravděpodobně ředitel nemocnice Němeček se všemi pacienty a celou vládní koalicí v zádech.
Prognóza DR — 2. kolo: Němeček (ODS) X Tejmlová (za SEN 21). Vítěz: Němeček
Senátní obvod č. 38 — MLADÁ BOLESLAV
V mladoboleslavském obvodu svůj mandát senátora obhajuje bývalý primátor Mladé Boleslavi a od letošního dubna jeho první náměstek Raduan Nwelati (ODS). Senátor, který největší pozornost v uplynulém období vyvolal svými styky s jednou z nejodpudivějších figur české polistopadové politiky Ivo Rittigem nebo tím, že odmítal odevzdávat majetková přiznání, mandát obhajuje s podporou celé koalice SPOLU, které jeho profil podle všeho nevadí.
Jeho hlavními soupeři na Mladoboleslavsku jsou praktický lékař z Benátek nad Jizerou Igor Karen (ANO), který do Senátu neúspěšně kandidoval už v předchozích letech na Kolínsku a na Mělnicku a poslanec, krajský zastupitel a bývalý starosta Mnichova Hradiště Ondřej Lochman (STAN).
Experimentem zasluhujícím zmínku je kandidatura skladníka Lukáše Nozara (SOCDEM), který se s podporou malých levicových stran snaží postavit kampaň nikoliv na jménu z komunální politiky či na lékařském nebo právnickém titulu, ale na obhajobě práv pracujících a zdůrazňování své dělnické profese.
Ve druhém kole se skoro jistě ocitne stávající senátor Raduan Nwelati (ODS), který před šesti lety svého soupeře Jiřího Müllera (ANO) suverénně porazil ve druhém kole. V něm se může utkat s Igorem Karenem (ANO) nebo s Ondřejem Lochmanem (STAN): v obou případech bude favoritem — bohužel — Nwelati.
Prognóza DR — 2. kolo: Raduan Nwelati (ODS) X Igor Karen (ANO). Vítěz: Nwelati
Senátní obvod č. 41 — BENEŠOV
Bohatý, tradičně spíše pravicový obvod se táhne od satelitů na jihovýchodním okraji Prahy, jako jsou Průhonice nebo Říčany, po okresní Benešov a jeho okolí. Svůj mandát zde letos obhajuje advokát a dlouholetý zastupitel Říčan, současný nechvalně proslulý senátor Zdeněk Hraba.
Ten má za sebou pozoruhodné politické přeběhlictví: před šesti lety byl zvolen jako nestraník za hnutí STAN, do něhož později i vstoupil. Platil za viditelného senátora, ještě před sněmovními volbami 2021 jej koalice Pirátů a STAN uváděla jako svého hypotetického kandidáta na ministra spravedlnosti.
V roce 2022 se však Hraba s hnutím, které se pod vedením Víta Rakušana stále zřetelněji profilovalo na liberální a proevropské politice, rozešel s tím, že ze STAN se údajně stala strana hájící „progresivistickou a aktivistickou politiku“. Zůstal nestraníkem, v Senátu však vstoupil do klubu ODS a TOP 09.
Senátor, který se zvláště po odchodu od Starostů ve veřejném prostoru profiloval hlavně jako hlasitý aktér kulturních válek, kritik údajné „genderové ideologie“, manželství pro všechny, Istanbulské úmluvy, práv trans lidí, omezování držení zbraní, aktivistů proti přebujelému automobilismu či organizacím pro pomoc uprchlíkům, letos svůj mandát obhajuje jako nestraník za ODS, v jejímž klubu v Senátu zasedá, s podporou Svobodných nebo monarchistů z Koruny české.
Avšak nejen kvůli ideologií feudalismu podepřené postavě obhajujícího senátora Hraby patří letos Benešovsko k nejpoutavějším obvodům: jeho patrně nejvážnějším soupeřem je kandidát jiné ze stran koalice SPOLU, bývalý nejlepší světový hokejový brankář Dominik Hašek (za TOP 09), který byl v posledních letech ve veřejném prostoru přítomen jakožto kritik někdejšího premiéra Babiše a prezidenta Zemana či jako odpůrce účasti sportovců z putinovského Ruska na mezinárodních sportovních soutěžích. Haška podporují i Zelení.
Do výsledku může promluvit i kandidátka ANO Helena Válková. Také Pirátka Andrea Švojgrová může — taková eventualita se však velmi těžko v realitě senátních voleb předvídá — překvapit podobně jako před čtyřmi lety ve svém obvodu na Kladensku Adéla Šípová.
Pokud ale nevede podobně účinnou kampaň, půjde na Benešovsku o souboj Zdeňka Hraby (za ODS) a Dominika Haška (za TOP 09). Může to být těsné, ale vzhledem k tomu, že Hašek je kandidát z kategorie vyslovených celebrit, měl by vyhrát spíše on: v národě, který kdysi skandoval „Hašek na Hrad“, by se aspoň do Senátu dostat měl.
Prognóza DR — 2. kolo: Zdeněk Hraba (za ODS) X Dominik Hašek (za TOP 09). Vítěz: Hašek
Senátní obvod č. 44 — CHRUDIM
Čtyřiačtyřicátý senátní obvod patří se táhne na jih od Pardubic, přes Chrudim a Hlinsko až po okolí Havlíčkova Brodu a Přibyslavi na severu Kraje Vysočina. Jde o obvod význačný tím, že do roku 2012 v něm byl přes dvě dekády senátorem první polistopadový předseda české vlády a suverénně nejvýznamnější předseda horní parlamentní komory Petr Pithart (KDU-ČSL).
Po něm tu byl senátorem po jedno volební období zemanovec a tehdejší prezident Agrární komory Jan Veleba a od roku 2018 pak současný, letos obhajující senátor a bývalý starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl (ODS). Ten před šesti lety suverénně ve druhém kole porazil exministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). Svůj mandát Tecl letos obhajuje se širokou podporou všech stran koalice SPOLU, dále hnutí STAN a místního hnutí Starostové pro občany.
Teclovými protikandidáty budou místostarosta Havlíčkova Brodu a krajský zastupitel Vysočiny Vladimír Slávka (ANO) a starosta Hlinska a zastupitel Pardubického kraje Miroslav Krčil, kandidující v rámci místního spojenectví hnutí Společně pro kraj, SOCDEM a Východočechů, jehož hlavní postavou je pardubický hejtman Martin Netolický (SOCDEM). Krčil do Senátu na Chrudimsku neúspěšně kandidoval již před šesti lety, tehdy skončil v prvním kole se ziskem 11,55 procenta hlasů třetí.
Letos Teclovu pozici žádný z protikandidátů zásadně neohrožuje. Druhé kolo má jisté, utká se v něm buď se svým „sousedem“ z Havlíčkova Brodu Vladimírem Slávkou (ANO) nebo s hlinským starostou Miroslavem Krčilem (Společně pro kraj). Ani jednoho z nich by však stávající senátor neměl mít vážnější problém porazit.
Prognóza DR — 2. kolo: Jan Tecl (ODS) X Vladimír Slávka (ANO). Vítěz: Tecl
Senátní obvod č. 47 — NÁCHOD
Letos tu souboj o senátorský post bude specifický malým počtem zájemců: jsou pouze tři, což se stalo už jen na Šumpersku a Vsetínsku. Mandát obhajuje stávající senátor a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS). Někdejší policejní prezident před šesti lety porazil ve druhém kole tehdejšího lidoveckého předsedu Pavla Bělobrádka, letos jej podpořily krom domovské ODS též TOP 09, STAN a KDU-ČSL — která proti Červíčkovi raději vlastního kandidáta již nestavěla.
Jeho soupeři jsou starosta Jaroměře Jan Borůvka (ANO) a režisér, herec, sociální pracovník a zastupitel Náchoda Tomáš Magnusek, který si po vzoru pražského senátora Marka Hilšera založil vlastní hnutí „Tomáš Magnusek do Senátu“. To by mu umožnilo čerpat nad rámec platu zákonodárce i státní příspěvky politickým stranám za mandáty — ty jinak totiž nezávislým kandidátům nepřipadají.
Magnusek proslul především jako scénárista kontroverzní — a filmovými kritiky všeobecně nepříznivě hodnocené - filmové série Bastardi, kde ztvárnil rovněž hlavní roli učitele na základní škole, který se snaží vypořádat se skupinou problematických romských žáků, terorizujících své okolí a zneužívajících nedostatků zákona. Je tedy jasné na jaké voličské sentimenty apeluje.
Skoro jistě se tu do druhého kola dostane obhajující senátor Martin Červíček (ODS), za něhož se postavila většina vládního tábora. Avšak, s kým se v něm utká, těžko říct. Bude-li jeho protivník z ANO, může zde mít vládní kandidát potíže.
Prognóza DR — 2. kolo: Martin Červíček (ODS) X Jan Borůvka (ANO). Vítěz: Červíček
Senátní obvod č. 50 — SVITAVY
Svitavy jsou jedním z volebních obvodů, kde se letos odehraje souboj s těžko předvídatelným výsledkem. O další šestiletý mandát se bude ucházet stávající senátor a první náměstek pardubického hejtmana Michal Kortyš (ODS), proti němu se však postaví jiný kandidát spojený s vládní koalicí: dlouholetý nezávislý starosta Svitav David Šimek, který je od podzimu 2021 také poslancem jako nestraník za KDU-ČSL. S lidoveckou podporou jde i do boje o senátní křeslo.
Třetím důležitým soupeřem je Pavel Havíř (SOCDEM), ředitel nemocnice v Moravské Třebové a někdejší ředitel svitavské nemocnice, bývalý poslanec a krajský politik. Do voleb jde v rámci osvědčeného formátu z krajských voleb, tedy za podpory místních hnutí Společně pro kraj a Východočeši. Podporu mu tu vyjádřilo rovněž nejsilnější opoziční hnutí ANO: jeho program přitom Havíře řadí jednoznačně do části SOCDEM, která má blíže krajní pravici: za své hlavní témata považuje třeba boj proti politické korektnosti, migraci nebo „nikým nevoleným úředníkům z Bruselu“.
Dva ze zmíněných letošních kandidátů přitom udávali štěpnou linii už před šesti lety, kdy se ve druhém kole setkali právě Kortyš z ODS a Havíř za ČSSD. Bývalý starosta Litomyšle Kortyš ve druhém kole — byť při mizerné volební účasti — jasně se ziskem asi dvou třetin hlasů Havíře porazil, ačkoliv v prvním kole při trojnásobné účasti byl souboj mnohem vyrovnanější.
Prognóza DR — 2. kolo: Havíř (SOCDEM) X Šimek (za KDU-ČSL). Vítěz: Šimek
Senátní obvod č. 53 — TŘEBÍČ
Třebíčský volební senátní obvod kopíruje stejnojmenný okres okolo pětatřicetitisícové Třebíče. Svůj mandát tu letos obhajuje stávající senátorka Hana Žáková (za STAN), zvolená před šesti lety ještě jako starostka obce Koněšín, když ve druhém kole jasně porazila Miroslava Michálka (za ANO).
Hlavním vyzyvatelem Žákové, která má letos krom STAN podporu také ODS, bude patrně i letos politik ANO, a to poslanec a bývalý generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba. Zcela bez šancí proti těmto dvěma favoritům pak není ani starosta městysu Okříšky Zdeněk Ryšavý (SOCDEM).
Ve druhém kole se zřejmě ocitne obhajující Hana Žáková (za STAN) a Drahoslav Ryba (za ANO). S jistotou by měla uspět Žáková, která kandidáta ANO porazila i před šesti lety o více než padesát procentních bodů.
Prognóza DR — 2. kolo: Hana Žáková (za STAN) X Drahoslav Ryba (za ANO). Vítězka: Žáková
Senátní obvod č. 56 — BŘECLAV
Obvod zahrnuje Břeclav a řadu obcí vinařského jihomoravského venkova i významných turistických oblastí, jako jsou Mikulov, Pasohlávky, Lednice či Valtice. Obvod z jihu přiléhá k Brnu a zahrnuje tak i města jako Pohořelice či Hustopeče.
Souboj zde bude letos patřit k těm nejatraktivnějším: sešlo se hned devět kandidátů, svůj mandát chce obhájit stávající senátor a bývalý starosta Mikulova Rostislav Koštial (ODS), a to s podporou stran celé koalice SPOLU. Silných soupeřů bude ale mít několik: mezi prvními předsedu hnutí Přísaha, bývalého elitního policistu a aktuálně také zastupitele svých domovských Pohořelic Roberta Šlachtu, který má podporu krajně pravicového hnutí Motoristé sobě.
Dále tu kandiduje poslanec, gynekolog z břeclavské nemocnice Miloslav Janulík (ANO), vysokoškolský právník, někdejší poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka (Trikolora), který má podporu hnutí SPD, či starosta obce Moravský Žižkov Josef Osička (STAN), jehož podporují Piráti.
Ve druhém kole by se stávajícím senátorem Rostislavem Koštialem (ODS) mohl ocitnout nejpravděpodobněji předseda Přísahy Robert Šlachta. Důležitou součást břeclavského obvodu tvoří městečko Pohořelice a okolí, kde Šlachta bydlí a kde má dlouhodobě velmi nadprůměrnou podporu — politologickým jazykem jde o typický „sousedský efekt“ volebního chování v daném regionu.
Ve sněmovních volbách 2021 Přísaha přímo v Pohořelicích získala 36,12 procenta a obecně v Jihomoravském kraji měla nejsilnější podporu, když tu přesáhla šest procent, ačkoliv celostátně nedosáhla ani na pět. V komunálních volbách o rok později v Pohořelicích Šlachtou vedená kandidátka Přísahy jednoznačně zvítězila se ziskem 41,29 procenta, ačkoliv se následně octla na radnici v opozici, když ji všechny ostatní strany v zastupitelstvu obešly a utvořily společnou velkou koalici.
Ukazuje se tak, že Šlachta má v Pohořelicích a okolí mobilizovanou základnu podporovatelů, která ho jako hlavního „protivládního“ kandidáta v tomto obvodu staví do mnohem lepší pozice, než mají třeba poslanec ANO Miloslav Janulík nebo právník Zdeněk Koudelka, který se před dvěma lety pokoušel marně dostat do Senátu v Brně. Šlachta tu nejspíše bude tu ve druhém kole. A výsledek bude těsný.
Prognóza DR — 2. kolo: Rostislav Koštial (ODS) X Róbert Šlachta (Přísaha). Vítěz: Koštial
Senátní obvod č. 59 — BRNO-MĚSTO
Devětapadesátý senátní obvod zahrnuje širší centrum Brna a panelová sídliště Kohoutovice, Starý Lískovec a Nový Lískovec na jihozápadě moravské metropole. Zdejším senátorem je od roku 2018 bývalý rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek (STAN), který ve druhém kole jednoznačně porazil bývalého ředitele Českého rozhlasu Brno Jaromíra Ostrého (za ANO). Bek byl od počátku roku 2022 ve vládě Petra Fialy (ODS) ministrem pro evropské záležitosti, od dubna 2023 je pak ministrem školství: i proto, že se chce soustředit na práci tam, svůj senátorský mandát letos neobhajuje.
Největší šance ho nahradit tak má dramatik, divadelní i filmový režisér spojený s Chartou 77 i s Občanským fórem Břetislav Rychlík. Charakteristické pro něj je, že si ve veřejném životě vybudoval respektovanou pozici u lidí napříč ideovým nebo stranickým spektrem: což potvrzuje nebývale široká soupiska stran, které ho v senátní volbě podpořily. Jeho navrhovatelem je TOP 09, ale oficiální podporu získal i od ODS, Pirátů či Zelených.
Rychlíkovými soupeřkami v druhém kole budou v každém případě ženy. Půjde buď o zastupitelku Brna, náměstkyni primátora a v minulosti též starostku městské části Královo Pole Karin Podivinskou (ANO), kterou podporuje i SOCDEM, nebo poslankyni Marii Jílkovou (KDU-ČSL), která je v rámci své strany reprezentantkou nepočetného progresivního křídla s otevřenějším přístupem k otázkám potratů, manželství pro všechny nebo ratifikace Istanbulské úmluvy.
Krom Rychlíka a Jílkové je s vládními stranami celostátní pětikoalice spojen ještě jeden kandidát, a to cestovatel a zastupitel Brna-střed Libor Zabloudil (za STAN).
Favoritem obou kol senátní volby je nicméně Břetislav Rychlík (za TOP 09). Nejasné pouze je, s kým se v potenciálním druhém kole utká: zda s kandidátkou ANO jako před šesti lety Bek nebo s kandidátkou KDU-ČSL, strany, jejíž kandidát tu v uplynulých dvou volbách skončil vždy třetí.
Ani jeden z nich však nebyl tak silná a v místní i celostátní politice viditelná osobnost jako Marie Jílková, proto lze předpokládat, že ve druhém kole se octne spíše než Karin Podivinská (ANO). Proti kandidátce ANO by Rychlík zřejmě snadno zvítězil, bude-li jeho soupeřkou Jílková, výsledek druhého kola bude mnohem otevřenější.
Prognóza DR — 2. kolo: Břetislav Rychlík (za TOP 09) X Marie Jílková (KDU-ČSL). Vítěz: Rychlík
Senátní obvod č. 62 — PROSTĚJOV
Současnou senátorkou za prostějovský obvod je Jitka Chalánková (nezávislá), která před šesti lety porazila obhajující dlouholetou místní senátorku Boženu Sekaninovou (ČSSD). Chalánková byla sice zvolená jako nezávislá, fakticky měla ale blízko ke konzervativní pravici a v Senátu se přidala do klubu ODS. Svůj mandát letos již neobhajuje a tak i na Prostějovsku vyberou do Senátu novou tvář.
Patrně nejsilnějším kandidátem tu je primátor Prostějova František Jura (ANO), někdejší sportovní manažer známý spojením s kontroverzním olomouckým fotbalovým bossem Miroslavem Černoškem. SOCDEM ani KSČM proti Jurovi nepostavily své kandidáty, zato strany Fialovy vládní koalice jdou v tomto pro ně složitém obvodu překvapivě hned ve třech blocích.
Uspět se tu pokouší poslankyně Hana Naiclerová (STAN), podporovaná též hnutím Senátor 21 nebo Zelenými. Naiclerová v komunálních volbách v Prostějově v roce 2014 vedla kandidátku ANO, o dva roky později však z hnutí kvůli zklamání z jeho nedemokratického fungování vystoupila. Od posledních sněmovních voleb je pak poslankyní za STAN, kterou se stala díky preferenčním hlasům, jež ji posunuly z pátého na první místo kandidátky.
Dalšími kandidátkami jsou předsedkyně Hanáckého folklorního spolku a držitelka letošní ceny veřejnosti Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti kultury Hana Pospíšilíková (za KDU-ČSL) a první náměstkyně prostějovského primátora Milada Sokolová (ODS), rovněž předsedkyně místního okrašlovacího spolku a zastupitelka Olomouckého kraje.
Souboj na Prostějovsku bude letos nevyzpytatelný, takřka s jistotou však ve druhém kole uvidíme primátora Františka Juru (ANO). Ve druhém kole bude potom záležet na tom, který z táborů dokáže lépe mobilizovat: po vzoru voleb z roku 2018, kdy proti kandidátce upadající ČSSD vyhrála politička spjatá s pravicí, by však měla proti Jurovi větší šance v hypotetickém druhém kole kandidátka STAN Naiclerová.
Prognóza DR — 2. kolo: František Jura (ANO) X Hana Naiclerová (STAN). Vítěz: Jura
Senátní obvod č. 65 — ŠUMPERK
V šumperském obvodu, zahrnujícím Jesenicko a vůbec sever Olomouckého kraje, se letos sešli tři kandidáti. Mandát obhajuje starosta Šumperka a stávající senátor Miroslav Adámek (za ANO), který v horní parlamentní komoře vede společný klub ANO a SOCDEM.
Jeho hlavním vyzyvatelem je politolog a děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Stanislav Balík. Akademik je rodákem z obce Bludov nedaleko Šumperka, přes dvacet let nepřetržitě v obci působí jako zastupitel a současně je vedoucím místního skautského oddílu.
Balík kandiduje jako nezávislý s podporou lidovců a ODS — za ni léta působí právě i v bludovském zastupitelstvu. Navíc je dlouhodobě známá jeho osobní blízkost současnému premiérovi a předsedovi ODS Petru Fialovi, s nímž společně vydal knižní manifest. Spíše do počtu je potom poslední uchazeč, energetik Vladimír Hošek (Svobodní) kandidující i s podporou hnutí SPD.
Šumperský starosta Adámek je na poměry nominovaných za ANO silným kandidátem, jeden mandát už má za sebou, před šesti lety přitom dokázal ve volbách porazit tehdejšího obhajujícího senátora Zdeňka Brože (za KDU-ČSL). Současně je však politolog Balík nepříjemným vyzyvatelem: sice se jedná o kandidáta spojeného s vládní ODS, která na Šumpersku nikdy svého senátora neměla, ale vystupuje jako nezávislý a kandidující díky tisícovce občanských podpisů.
V Bludově, a nakonec i v nedalekém Šumperku, kde studoval na místním gymnáziu, platí za známou osobnost a může se spolehnout na aktivní podporu místní komunity, která je v senátních volbách, kde mnohdy rozhodují stovky a nižší tisíce hlasů, zásadní. Navíc je patrné, že Balík je v kampani aktivní a snaží se osobně objet co nejvíce míst v senátním obvodu. Adámek stále platí za favorita, ale rozhodně Balík může rozhodně překvapit a souboj na Šumpersku tak zůstává otevřený.
Prognóza DR — 2. kolo: Adámek (za ANO) X Balík (nezávislý). Vítěz: Adámek
Senátní obvod č. 68 — OPAVA
Opavsko a Kravařsko, které tvoří základ osmašedesátého senátního obvodu, se od zbytku celkově jednoznačně periferního Moravskoslezského kraje odlišují, a to především specifickou historií: po druhé světové válce zde téměř neproběhl odsun Němců. V důsledku toho je Opavsko v jinak levicovém kraji spíše pravicovým obvodem, což dokládá i obsazení zdejšího senátního obvodu. Nyní je tu senátorem exposlanec Herbert Pavera (TOP 09), který svůj mandát obhajuje s podporou celé koalice SPOLU a Zelených.
Vážnější soupeře má dva: primátora Opavy Tomáše Navrátila (ANO) a starostu Branek u Opavy a poslance Michaela Rataje (STAN), který má podporu Pirátů a nového hnutí OK! bývalého hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka.
Volební střet se tu zdá být celkem přehledný. Jako takřka jisté je, že ve druhém kole se utkají stávající senátor Herbert Pavera (TOP 09) a primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO). Toho by měl Pavera bez větších potíží porazit, podobně jako jednoznačně porazil před šesti lety ve druhém kole jinou kandidátku ANO.
Prognóza DR — 2. kolo: Herbert Pavera (TOP 09) X Tomáš Navrátil (ANO). Vítěz: Pavera
Senátní obvod č. 71 — OSTRAVA-MĚSTO
V senátním obvodu, zahrnujícím především největší ostravskou městskou část Ostrava-Jih, která je fakticky velkým, více než stotisícovým panelovým sídlištěm, letos svůj mandát obhajuje horolezec Leopold Sulovský (Ostravak). Sulovský je senátorem za hnutí Ostravak už od roku 2012, v posledních letech zasedá v klubu hnutí STAN: letos jde nicméně do voleb i s podporou koalice SPOLU.
Vážnější konkurenci, která by mu stála v cestě, přitom nemá. Patrně největším soupeřem mu bude starosta Ostravy-Jih Martin Bednář (ANO). Jistou podporu mohou získat i exposlanec Leo Luzar (KSČM), který má za sebou podporu značky STAČILO!, nebo bývalá senátorka a někdejší starostka ostravských Mariánských Hor Liana Janáčková (za Svobodné) — ta se v uplynulých letech v různých senátních obvodech v okolí snažila o návrat do horní komory, vždy však neúspěšně.
Ve druhém kole se zde tak téměř jistě setká opět Leopold Sulovský (Ostravak), jemuž nahrává i to, že pro voliče vládních stran je tu letos jediným relevantním kandidátem, se starostou Ostravy-Jih Martinem Bednářem (ANO) — nic však nenasvědčuje tomu, že by tu měl kandidát ANO Sulovského porazit.
Prognóza DR — 2. kolo: Leopold Sulovský (Ostravak) X Martin Bednář (ANO). Vítěz: Sulovský
Senátní obvod č. 74 — KARVINÁ
Tento senátní obvod klame názvem: leží sice na části území okresu Karviná, město samo však nezahrnuje. Hlavní složkou senátního obvodu 74 je ve skutečnosti Havířov, sedmdesátitisícové město postavené v 50. a 60. letech minulého století, jehož jádro tvoří honosný bulvár vystavěný v inspiraci sovětskou metropolí, na nějž navazuje rozsáhlá panelová výstavba. Krom Havířova zahrnuje obvod Bohumín, Rychvald, Petřvald a Dolní Lutyni.
Již tři volební období tu dělá senátora Petr Vícha (SOCDEM), který zároveň už třicet let vede jako starosta Bohumín. Svůj mandát chce obhájit i pro čtvrté volební období, kandiduje za koalici SOCDEM a ANO. Před čtyřmi lety Vícha ve druhém kole drtivě porazil protikandidátku z KSČM: ta tu tak letos nikoho ani nenominovala.
I letos má vážných soupeřů pomálu. Vládní koalice tu staví jediného kandidáta, náměstka havířovského primátora a moravskoslezského krajského zastupitele Bohuslava Niemiece (KDU-ČSL), který má podporu koalice SPOLU. Tyto dva doplňují ještě tři nevýznamní kandidáti krajní pravice.
Do druhého kola takřka jistě již počtvrté v řadě pronikne Petr Vícha (SOCDEM): setkat by se tam měl buď s Bohuslavem Niemiecem (KDU-ČSL) nebo Pavlem Staňkem (SPD). Z obou hypotetických soubojů ve druhém kole vyjde jako vítěz Vícha — pozici posledního a jediného sociálnědemokratického senátora žádná srovnatelně silná a známá postava na Havířovsku letos neohrožuje.
Prognóza DR — 2. kolo: Petr Vícha (SOCDEM) X Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL). Vítěz: Vícha
Senátní obvod č. 77 — VSETÍN
Valašský senátní obvod zahrnující Vsetín, Valašské Meziříčí a Rožnov pod Radhoštěm a jejich okolí, je domovem Kostěje Nesmrtelného české polistopadové politiky: Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Čunek je stále starostou Vsetína, dříve byl i hejtmanem Zlínského kraje, ještě předtím též ministrem pro místní rozvoj v Topolánkově vládě a předsedou KDU-ČSL.
Lidově vystupující lidovec, spojený s četnými skandály v souvislosti například s protiromskými nebo homofobními výroky a platící za neformálního lídra ostře konzervativního lidoveckého křídla vstupujícího vůči současnému předsedovi Marianu Jurečkovi, je senátorem za Vsetínsko již od roku 2006. Před šesti lety Čunek vyhrál už v prvním kole se ziskem 51,59 procenta hlasů — jeho pozice ve vsetínském obvodu se tak zdá být naprosto neotřesitelná.
Že ho nikdo nevymění ani letos, naznačuje už jen soupiska protikandidátů: jestliže ještě v roce 2018 jich bylo pět, letos už jsou jen dva: místostarostka Valašského Meziříčí Yvona Wojaczková (ANO) a podnikatel Robert Hampl (SPD). Jiní kandidáti zejména ostatních stran vládní koalice patrně nechtěli rok před sněmovními volbami ztrácet peníze za kampaň v předem prohraném obvodu.
Pokud bychom vůbec předvídali druhé kolo, utkal by se v něm s jistotou s Yvonou Wojaczkovou (ANO) — ta by však v něm neměla mít nejmenší šanci. Čunkovo znovuzvolení se zdá být hotovou věcí, jedinou nejasností je, zda se tak stane již v prvním kole.
Prognóza DR — 2. kolo: Jiří Čunek (KDU-ČSL) X Yvona Wojaczková (ANO). Vítěz: Čunek
Senátní obvod č. 80 — ZLÍN
Na Zlínsku bude svůj mandát obhajovat podruhé Patrik Kunčar (KDU-ČSL), který platí za suverénního favorita: v předchozích volbách ve druhém kole dosud svého protikandidáta s náskokem porazil a příliš nenasvědčuje tomu, že by tomu mělo být tentokrát jinak. Mezi vládními kandidáty mu konkurenta dělá pouze písničkář a protibabišovský aktivista Zbyněk Horváth známý pod přezdívkou „Ziggy“, který kandiduje za hnutí STAN: přes zvuk, který má jeho jméno mezi podporovateli Milionu chvilek pro demokracii, však nelze čekat jeho výraznější úspěch.
Hlavním Kunčarovým protikandidátem tedy bude buď Oldřich Hájek (ANO), ekonom a děkan skandály opředené fakulty soukromé polské Jagelońského univerzity, která má českou pobočku v Uherském Hradišti, nebo bývalá senátorka Jana Juřenčáková, jež se už počtvrté (roku 2014 proběhly v obvodu předčasné doplňovací volby kvůli zvolení tehdejšího zdejšího senátora Tomia Okamury do Sněmovny) snaží o politický návrat, postupně pod záštitou hnutí STAN, radikálně pravicových — dnes již zaniklých — Realistů a nakonec letos za malé hnutí Nezávislí. Vždy se slušným výsledkem kolem dvanácti procent, nicméně daleko od návratu do horní parlamentní komory.
Vyloučit nelze ani překvapení v podobě úspěchu ředitele zlínské reprodukční kliniky Davida Rumpíka. Ten kandiduje jako nezávislý, ovšem se zjevně profesionální kampaní, v níž se prezentuje jako „Doktor Rumpík“, a během srpna objel v rámci kampaně řadu sídel v obvodu. Jeho politická profilace ve vztahu k celostátní politice není známá, ve svém programu se vyjadřuje o lokálních tématech, jako jsou dostupnost zdravotní péče nebo stavby obchvatů Otrokovic, Uherského Brodu a Luhačovic — ačkoliv s většinou svých slibů v horní komoře parlamentu příliš nezmůže.
Prognóza DR — 2. kolo: Patrik Kunčar (KDU-ČSL) X Oldřich Hájek (ANO). Vítěz: Kunčar