Naléhavě potřebujeme právo na příznivé životní prostředí
David ChytilV květnu 2023 se členské státy Rady Evropy zavázaly k posílení ochrany životního prostředí. Organizace Amnesty International je proto vyzývá, aby naplnily závěry loňského summitu a právně zakotvily právo na zdravé životní prostředí.
Globální krize životního prostředí — změna klimatu, znečištění a ztráta biodiverzity — vyžaduje přehodnocení dosavadního přístupu zemí v Radě Evropy. Ochrana životního prostředí se musí stát součástí ochrany lidských práv. To je namístě i v souvislosti s nedávnými přelomovými klimatickými rozhodnutími Evropského soudu pro lidská práva.
Na mrtvé planetě nebudou ani lidská práva
Rada Evropy vznikla po druhé světové válce s cílem rozvíjet lidská práva, demokracii a právní stát v Evropě. Hlavním nástrojem pro naplnění jejích cílů se stal Evropský soud pro lidská práva, který dohlíží na dodržování lidských práv obsažených v Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod.
Úmluva z roku 1950 s ochranou životního prostředí přímo nepočítala, přesto Evropský soud pro lidská práva z ní — na základě chápání Úmluvy jako „živoucího nástroje“, který musí zohledňovat společenský vývoj, a v kontextu práva na život a práva na soukromí — dovodil nárok na environmentální ochranu.
Právo na příznivé životní prostředí naopak přímo garantuje česká Listina základních práv a svobod, stejně jako více než sto národních ústav po celém světě. V posledních letech se v národních ústavních dokumentech začíná zakotvovat i ochrana klimatu.
Právo na čisté, zdravé a udržitelné životní prostředí uznaly i orgány Organizace spojených národů rezolucemi Rady OSN pro lidská práva v roce 2021 a Valného shromáždění OSN v roku 2022. Přijetím poslední zmíněné rezoluce OSN zdůraznila, že bez ochrany environmentálních práv nelze účinně chránit ani ostatní lidská práva, a podtrhla význam práv na informace, účasti veřejnosti v rozhodování a důležitost nápravy. Tuto rezoluci schválily všechny státy Rady Evropy.
Od sedmdesátých let vznikaly snahy o zesílení právní ochrany životního prostředí i v rámci Rady Evropy. Po několika neúspěšných pokusech se zlomovým stal summit Rady Evropy, který se po osmnácti letech konal loni v Reykjavíku.
Hlavy států zde schválily Reykjavíckou deklaraci, jíž se šestačtyřicet států Rady Evropy zavázalo k „uznání práva na čisté, zdravé a udržitelné životní prostředí jako lidského práva“. Dále potvrdily, že je „nezbytné vyvinout další úsilí na ochranu životního prostředí a čelit dopadům trojí planetární krize — kterou představuje znečištění, změna klimatu a ztráta biologické rozmanitosti — na lidská práva, demokracii a právní stát.“
Organizace Amnesty International apeluje na Výbor ministrů k přijetí Dodatkového protokolu k Evropské úmluvě o právu na zdravé životní prostředí a k ustanovení Reykjavícké komise v souladu se závazky čtvrtého summitu. Dodatkový protokol o právu na zdravé životní prostředí by po vzoru národních ústav i mezinárodních lidskoprávních dokumentů v Africe nebo Americe ujasnil odpovědnost států v ochraně životního prostředí.
Současné dovozování práva na zdravé životní prostředí z jiných práv totiž vede k nejasnostem. Explicitní vyjádření práva na zdravé životní prostředí by podpořilo snahy ochránců životního prostředí a lidských práv. Vedle toho by měla Rada Evropy co nejrychleji zřídit Komisi pro životní prostředí a lidských právech složenou z nezávislých odborníků. Ta by podobně jako Evropská komise proti rasismu a nesnášenlivosti vydávala doporučení a dohlížela na jejich dodržování v členských státech Rady Evropy.
Rok po čtvrtém summitu v Reykjavíku je nejvyšší čas konat, aby státy dokázaly, že ochranu životního prostředí myslí vážně. Evropa by se díky tomu mohla stát předním světovým aktérem v překonání globální environmentální krize.
Od padesátých let minulého století se doba posunula a s pokračující celosvětovým úpadkem životního prostředí je zjevné, že demokracie ani uplatňování lidských práv nejsou možné bez ochrany života na Zemi. Na mrtvé planetě nebudou ani lidská práva.
Bohužel Amnesty International se velmi zkompromitovala, a v žádném případě není nějakým hlasem "morálního svědomí".
Nemusím jistě připomínat proč.