Fialova vláda betonuje politiku nízkých mezd. Na Západ patřit nechce
Daniela OstráKabinet Petra Fialy potvrdil, že jeho mzdová politika necílí k budoucí prosperitě, ale ke stagnaci, či rovnou k propadu. Fantazie současné opozice není v tomto ohledu bohužel o nic lepší. Pro nalezení alternativy máme už jen dva roky.
Na svém posledním jednání vláda odhlasovala postupné navyšování minimální mzdy. Jenže vládní návrh ani neodpovídá doporučení EU. Podle ní je přiměřená a důstojná mzda minimálně 50 % průměrné mzdy nebo 60 % mzdy mediánové.
Vláda se rozhodla, že k navýšení na 47 % průměrné mzdy má navíc dojít až v roce 2029. To je konec volebního období příští vlády. Do toho ruší zaručené mzdy v soukromém sektoru. Je to další důkaz toho, že Fialův kabinet odpovědnost za reformy nést nechce. Břímě nutných změn přesouvá daleko do budoucna a veškeré negativní dopady nízkých mezd bude stát nucen nadále sanovat.
Rád bych se autorky článku, která je místopředsedkyní soc. dem., zeptal, s kým chce této alternativy dosáhnout. S kým chce jít do vlády, případně jeho vládu tolerovat, a za jakých podmínek. ANO nebo pětikoalice? Je to zásadní informace pro voliče. Nejde totiž ignorovat politickou realitu.
Pokud jde o politickou realitu, ČSSD přinejlepším může počítat, že jestli se vůbec dostane do parlamentu, a následně do vlády, kde by něco ze svého programu prosadit mohla, tak jen v roli malého koaličního partnera, takže bude moci protlačit jen pár věcí.
A možná se nabízí ještě lepší otázka, kterých několik konkrétních věcí by to bylo? Bylo by zvýšení minimální mzdy jednou z nich? Jaké další?
Eh, tfuj, změna názvu byla taková pitomost!!!! Samozřejmě myšleno Socdem.
Hlavní politický střet se dnes odehrává mezi jakž takž demokratickou, ale sociálně slepou pravicí a autoritářským populismem. Jaká má být za této konstelace role demokratické levice? Kterou stranu má posílit a jak prosadit i něco ze svého programu? Každopádně bez jasného sdělení odpovědí na tyto otázky voličům podle mě nemůže počítat s tím, že přeleze pětiprocentní hranici.
Ještě malá úvaha: když už teda socdem (kristebože!!!) lehkovážně změnila značku, měla by zmodernizovat i program. Ne že by ten současný byl nějak zlý, je v poho, budu je zase volit. Ale měly by v něm být obsaženy i současné výzvy.
Školy bez chytrých telefonů by mělo být jedním z hlavních taháků. Máme už dostatek podkladů, aby bylo jasné, že smartfouny ničí dospívající lidi brutálním způsobem. Je to jako tvrdé drogy. A vidí to a uvědomuje si už i spousta rodičů. V každé třídě malé trezory, kde děti před výukou odevzdají všechna "chytrá" (tj. interaktivní) zařízení, po poslední hodině je dostanou zpět. NESMÍRNĚ BY TO POMOHLO. Přestali by zírat do propasti. A dívali se na sebe navzájem.
Sociální demokracie, která umožní vládnout Svědkům Babišovým, třeba i dokonce s podporou SPD, anebo která bude dělat stafáž vládě ODS, je k ničemu. V prvním případě zrazuje demokracii, ve druhém svůj sociální program...
O důvod víc, proč ten divný spolek nevolit.
To by bylo krásné, kdyby v českých zemích představovala vážný problém minimální mzda a nikoliv obrovský rozsah agenturní práce a schwarzsystému. Nemluvě o Jurečkově geniálním nápadu, že zrušíme poslední fungující pilíř pracovně-právní ochrany -- a to bez potřebných doprovodných opatření, která by ho alespoň zčásti kompenzovala.
Ale je dobře, když člověk ví, co může -- kromě Zaorálkovy bezpáteřnosti -- od toho podniku čekat. A to zjevně silný český zápor na pět.
Je to reakce na rozhodnutí vlády o minimální mzdě, takže je článek o minimální mzdě pane Profante. Stejně jako já si k němu něco přidáváte, jenže vy z toho vyvozujete radikální závěry.
Ovšem, a také na něj jako na příspěvek o rozhodnutí vlády reaguji. Jako na příspěvek, který vypovídá o své autorce.