Profil čtenáře:
Jan Dospiva

JD
Profese:

"Loutka, kterou si bude vodit velký kapitál". To je přesně ten důvod, proč mnohým imponují dominantní, případně i bohatí jedinci jako Trump, Babiš, Orbán nebo Fico, totiž pocit, že tihle nebudou loutkami. Co na tom, že své strany, svá a později i veřejnoprávní média, celý státní aparát včetně souďů postupně promění ve své vlastní loutky. Umějí totiž v "lidech odněkud", v lidech "mimo kosmopolitní oblasti" vyvolat dojem, že se jich zastanou. Nezáleží na tom, jestli to nakonec bude pravda, podstatné je, že současné liberální elity zrovna nepůsobí dojmem, že nejsou "loutkami velkého kapitálu".

V úvodu programu SOCDEM pro Evropu https://eu.socdem.cz/program-pro-evropu/ jsou dvě pozoruhodné věty:

"Dnes jsme připraveni dát naši zemi znovu do pořádku po Fialově vládě a jeho pětikoalici."

"Sociální demokracie na rozdíl od dnešní opozice vždy nabídne opravdovou sociální podporu, jistotu dobrého důchodu z veřejných peněz, bezplatného lékaře, vyšší mzdy a platy, záruku dobrých pracovních podmínek."

Přitom sama SOCDEM si musí být velmi dobře vědoma, že představa, že se znovu stane vůdčí silou opozice místo ANO, je z říše sci-fi.

Tedy přeloženo: i když SOCDEM současnou parlamentní opozici kritizuje, vůbec neřeší její antidemokratickou podstatu a ve finále je ochotna jí asistovat v převzetí moci, protože přece je třeba v prvé řadě "dát zemi do pořádku po vládě pětikoalice".

To je ovšem model Hamáček 2.0, tedy přesně to, co vyvedlo sociální demokracii mimo Sněmovnu, kde také v tomto případě po zásluze zůstane.

Jak totiž vidno, s takovou se SOCDEM nezavděčí ani lidem jako já, ani lidem jako pan Krupička.

Pane Poláčku, jen aby se ta hodnotová demokracie nestala demokracií orbánovsky neliberální, tedy značně okleštěnou.

Ona liberální demokracie úplně bezhodnotová není, stojí mimo jiné na konceptu lidských práv. Máte ale pravdu, ten koncept je velmi individualistický, chybí tomu protiváha v podobě hodnot směřujících k pospolitosti, k odpovědnosti jednotlivce za celek, o transcendentální odpovědnosti ani nemluvě. Tím ale liberální demokracie podkopává tento vlastní koncept, který se tak stává velmi vratkým, když svoboda a důstojnost člověka nestojí na ničem vyšším než na jeho autonomii.

Jak správně uvádíte, k tomu by byl zapotřebí široký konsensus, který ale západní společnost postrádá.

Jinak volební potenciál SOCDEM je okolo 10 %. Pravda, část těchto potenciálních voličů ve finále zvolí ANO, protože proč by šla za kovaříčkem, když může jít za kovářem. Naopak jiná část moc SOCDEM nevěří, že se opět nespřáhne s Babišem, takže nakonec buď nepůjde volit vůbec, anebo se skřípěním zubů zvolí některou ze současných vládních stran.

Kdyby to SOCDEM jasně deklarovala, těch 5 % by přelézt mohla.

Pane Poláčku, možná jsou to opravdu jen přízemní kalkulace bez širší reflexe, ale po něčem lepším a přitom kvalitativně dost jiném, než je kapitalismus, ani vidu, ani slechu, a ani Vy nic takového nevidíte.

Ono to zase tak přízemní není, protože se tady nehraje o nic menšího než o demokracii v České republice. A tvrdím, že bez sociální demokracie, takové, která nebude ochotna se paktovat s autoritáři, se ten boj vyhrát nedá.