reklama
Covid-19
Více informací
Hospitalizace:
1 642
(-31)
Úmrtí celkem:
37 021
Denní úmrtí:
24
průměr za 5 dní
Pozitivní testy:
20 691
průměr za 7 dní
Počet očkovaných:
6 907 616
(+3 762)
Proočkovanost:
65%
+

Profil čtenáře:
Jan Dospiva

JD
Profese:

Když slyším o jiné než liberální demokracii, začne mi svítit červená kontrolka. Protože kdo tak rád hovoří o "neliberální demokracii"?

Zajímavá úvaha, se kterou by se dalo v obecné rovině souhlasit, většinu východisek s autorem sdílím. V konkrétních okolnostech má však vynucování nějakých povinností své meze. Konkrétně ta vyhláška - pokutování, třeba i opakované, té armády neočkovaných důchodců by bylo sociálně těžko přijatelné až pohoršující a právně ošemetné. Spornější je zrušení povinnosti očkování u vybraných profesí, ale je otázka, zda v době omikronové, kdy očkování nebrání šíření nákazy a kdy drtivá většina lidí v těch profesích už naočkována je, to za tu zlou krev stojí.

Ono je to samozřejmě těžké, když těžiště dnešního politického střetu spočívá v soupeření autoritářského populismu a demokratické pravice. Existují ale prodemokratičtí, antiautoritářští voliči, kteří smýšlejí sociálněji než nastupující vláda, prostě humanisté, kteří z donucení buď volili PirSTAN nebo SPOLU, anebo nevolili vůbec. Nejsou jich davy, ale na vstup do Sněmovny by to stačilo. A že by soc. dem. orientovaná na tyto voliče byla jen přívažkem pravice? Spíše něco viditelně prosadí na jedné lodi s demokraty než s autoritáři.

Ale co když pragmatik Petr Fiala vidí dál než Jiří Pehe? Silové použití až zneužití článku 66, které by se nemuselo líbit ani Ústavnímu soudu, by totiž posílilo možnost, že se příštím prezidentem stane Andrej Babiš.