reklama

Profil čtenáře:
Jan Dospiva

JD
Profese:

Aby mi bylo rozuměno, neříkám, že by se demokratická levice měla podbízet. Otázka spíš je, jestli tu pro ni je vůbec ještě prostor a zda může hrát nějakou smysluplnou roli. Cca 45 % voličů volí ANO, SPD, KSČM, Trikolóru apod., dalších cca 45 % voličů volí liberální a pravostředové strany. Kdyby se třeba ČSSD dostala zpátky do Sněmovny, ke komu se má přidat? A co prosadí?

Před časem jsem napsal, že demokratická levice by chtěla by reprezentovat zájmy většiny, ale nereprezentuje její postoje. Je mi líto, ale ta demonstrace vyjadřovala postoje obrovského množství "takových normálních lidí" zcela autenticky. Za klidnějších časů se tito lidé projevují umírněněji a třeba volili demokratickou levici, dokud je nezačla dráždit kulturním progresivismem na jedné straně a na druhé straně se nestala součástí všeobecné zkorumpovanosti politiky. Co si budeme nalhávat, většinový (bývalý) levicový volič moc liberální není, a to v žádném směru. Bylo by skvělé, kdyby tady byla důvěryhodná demokratická levice, ani moc progresivistická, ani moc konzervativní, která by zároveň byla politicky liberální a přitom dostatečně silná, aby se nemusela spojovat s autoritářskými populisty nebo demokratickou pravicí. Jenže autoritářští populisté tohoto voliče umějí oslovit líp. Větší šanci dávám "socializaci" naší demokratické pravice. Jako v dobách studené války vedla hrozba komunismu k polidštění kapitalismu v západní Evropě, tak i demokratická pravice dnes musí za každou cenu usilovat o zachování sociálního smíru, protože v sázce je příliš mnoho.

Výborný článek i výborný komentář.

myslím, že antikomunismus není v dnešní době důvodem, proč je levice (alespoň u nás) v krizi, vždyť ještě relativně nedávno sociální demokracie vyhrávala volby. Z různých příčin se politický střet u nás smrskl na soupeření autoritářského populismu a demokratické pravice, kde pro demokratickou levici není moc místa. Skutečně demokratická levice už z principu nemůže umožnit vládnout autokratům jako Babiš. Jenže pro většinu potenciálně levicových voličů je Babiš přijatelnější než Fiala a tato většina nechce levici tolerující SPOLU. A pak jsou tu plus mínus středoví voliči, kterým současná vláda tolik nevadí, jen by uvítali politiku více zajišťující sociální smír. Takových je možná 7-10 %. Ti by třeba demokratickou levici volili, museli by mít ale jistotu, že se tato levice nespustí s Babišem. Dokáže však vedle pravice prosadit svou agendu, především v oblasti daní? Možná by mohla zabránit nějakým zhůvěřilostem, to není málo, ale jen obhajovat status quo nestačí.

je otázka, jestli lze oddělit odstranění příčin společenské nerovnosti spatřovaných v jakémkoliv soukromém vlastnictví výrobních prostředků a reálnou praxi komunistických států. Obávám se, že ne.

Snaha o úplnou všenápravu světa tímto způsobem dopadá špatně. Znamená to, že nemá smysl o "nápravu věcí lidských" usilovat? Třeba si výraznější regulaci kapitalismu vynutí klimatické změny, jak v závěru svého článku naznačuje pan Pleva, protože půjde o přežití. Tržní vztahy a soukromý kapitál mají tendenci expandovat do všech oblastí života a bez ohledu na meze růstu a kapitalismus je řád, v němž tyto vztahy zdominovaly. Jejich zrušení z moci úřední a monopol státu na všechno ale nutně vede k nesvobodě a diktatuře.