Piráti si zvolí nové vedení. Ve straně sílí kritické křídlo
Vojtěch PetrůPiráti si na sněmu zvolí nového předsedu. Favoritem je obhajující Ivan Bartoš, překvapit ale může europoslankyně Markéta Gregorová.
Pirátská strana si v sobotu na sjezdu po dvou letech zvolí nové užší vedení. Post předsedy nejmenší vládní strany bude ohajovat Ivan Bartoš, který je ve vládě místopředsedou a ministrem pro místní rozvoj. Jeho vyzývatelkou je europoslankyně, dvojka pirátské kandidátky do červnových eurovoleb Markéta Gregorová.
S jistotou dojde také k obměně užšího stranického vedení: ze stávající místopředsednické čtveřice budou své posty obhajovat pouze europoslanec Marcel Kolaja a náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Hana Hajnová, o znovuzvolení se už nebude ucházet Blanka Charvátová ani Martin Jiránek.
Volení nového pirátského vedení se uskuteční krátce za poločasem volebního období pětikoaliční vlády Petra Fialy (ODS), která se potýká s rekordně vysokou nedůvěrou a kvůli svým škrtům ve veřejných financích také stávkami a protesty odborářů i mobilizující krajní pravice.
Kontext sněmu: vládní poločas a blížící se trojice voleb
Pirátská strana má ve vládě tři posty: vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše, ministra zahraničí Jana Lipavského a ministra pro legislativu Michala Šalomouna. Krom nich má také osmici ministerských náměstků, obsazenou mimo jiné i pirátskými exposlanci.
Pirátská členská základna si v roce 2021 jednoznačně odhlasovala vstup do vlády i přes velmi citelné ztráty ve svém sněmovním zastoupení v důsledku volební koalice se STAN, jejichž kandidáty do sněmovny voliči vyslali skrze preferenční hlasy. Piráti mají aktuálně pouhé čtyři poslance: předsedu Ivana Bartoše, Kláru Kocmanovou, Jakuba Michálka a Olgu Richterovou.
Krom volby nového předsednictva, do nějž se promítnou dlouhodobá pirátská dilemata ohledně účasti v dominantně pravicové vládě Petra Fialy, bude bodem sobotního celostátního fóra Pirátů v Brně také příprava na troje volby v nadcházejícím roce, evropské, krajské a senátní. V případě prvních dvou budou obhajovat slušný mandát, který získali před pěti, respektive čtyřmi lety.
V komunálních volbách předloni na podzim Piráti ztratili 79 obecních zastupitelů a s celkovým počtem 274 mají na komunální úrovni aktuálně nejhorší zastoupení z vládních stran. Krom toho přišli o viditelný post pražského primátora, kterým byl dnešní náměstek Zdeněk Hřib, i vládu ve své letité baště Mariánských Lázních. Jediným pirátským starostou v zemi se stal Jan Rejman v desetitisícovém Frenštátu pod Radhoštěm v Moravskoslezském kraji, který však kandidoval pod značkou nezávislé občanské kandidátky Změna pro Frenštát.
V tomto roce budou Piráti obhajovat tři mandáty v Evropském parlamentu: zmíněných Gregorové, Kolaji a Mikuláše Peksy. Na podzim potom jeden ze dvou pirátských senátorských mandátů, který v Praze drží Lukáš Wagenknecht a následně poměrně slušné pozice v řadě krajů. V Plzeňském kraji mají Piráti svého hejtmana Rudolfa Špotáka, v dalších čtyřech krajích, v Jihomoravském, Královéhradeckém, Zlínském a na Vysočině, mají prvního náměstka hejtmana, ve Středních Čechách, na Liberecku a Karlovarsku mají řadové náměstky. Celkem budou obhajovat Piráti 99 mandátů stejně jako občanští demokraté, více jich v krajských volbách v říjnu 2020 získalo už pouze hnutí ANO.
Favorit Bartoš
Předsednický post Pirátů bude i tento týden obhajovat stávající předseda. Bartoš v čele strany stojí nepřetržitě od roku 2016, tedy po celou dobu jejich politického vzestupu a prvního proniknutí do sněmovny ve volbách v říjnu 2017. Ještě předtím stranu vedl v letech 2009 až 2014. Stávající předseda získal stejně jako Gregorová nominaci od Celostátního fóra, kde jej podpořilo 58 procent hlasujících, a nominace ze všech krajů krom Moravskoslezského, Plzeňského a Zlínského.
Naposledy v lednu 2022 porazil Bartoš v předsednickém boji nejprve protikandidáty Davida Witosze a Janu Michailidu, ve druhém kole pak se ziskem takřka 70 procent hlasů i senátora Lukáše Wagenknechta. Stávající pirátský předseda v nominační řeči na pirátském fóru podotknul, že volba nového vedení Pirátů se odehrává v turbulentních časech v půli volebního období a s blížící se trojicí voleb. Strana si ale podle něj bez ohledu na vnitropolitickou situaci vede dobře.