Mariánské Lázně na prahu pirátské radnice
Saša UhlováV Mariánských Lázních komunální volby vyhrála Pirátská strana. Z její kandidátky patrně vzejde také nový starosta. Jaké jsou příčiny úspěchu pirátů? Proč se voliči rozhodli podpořit mladé a nové politiky?
„Mariánské Lázně jsou celý můj život, přišla jsem sem v pětačtyřicátém po válce, bylo mi dvanáct let,“ vypráví bělovlasá stařenka pevným hlasem. Chodí k volbám, protože jí osud města není lhostejný. Čte pečlivě programy všech politických stran, komunální politiku sleduje, ale koho volila, prozradit nechce.
Přemýšlí i o tom, co by se mělo dělat, aby se z Mariánek zase stalo lázeňské město, kam se budou sjíždět hosté z tuzemska i zahraničí. Z toho nejdůležitějšího jmenuje investice do infrastruktury, která byla roky zanedbaná, a zkvalitnění lázeňských služeb, které jsou v zoufalém stavu.
Vítězství Pirátů, které ji překvapilo tak jako všechny ostatní, podle ní může představovat zásadní zvrat, jen upozorňuje na jejich mládí. „Musí si nechat poradit od zkušenějších, pokud to dokáží, mohou toho hodně pro město udělat,“ dodává s nadějí.
Ona sama se nachází v nezáviděníhodné situaci. Přesto politiku nepovažuje za zbytečnou tak, jako mnozí další: „Není mi to jedno, i když se odsud musíme s manželem odstěhovat, protože tu pro nás není dostupná lékařská péče,“ pokračuje a hlas se jí začíná lámat. Vrací se právě ze hřbitova, kde jsou pochovaní její rodiče. Skutečnost, že musí ze svého města odejít, protože nemůže riskovat, že k ní nebo k jejímu muži nedojede lékař včas, vžene nakonec odhodlané voličce slzy do očí. „To už nejsou ty Mariánky, co bývaly,“ loučí se smutně a odchází.
Dali jsme si záležet na programu
Před čtyřmi roky měla Pirátská strana v komunálních volbách v třináctitisícových Mariánských Lázních 1,29 procent. Kandidátku tehdy postavili podle jednatřicetiletého Petra Třešňáka, dvojky na kandidátce Pirátů v Mariánských Lázních, spíš proto, aby o sobě dali vědět. Bylo na ní dohromady jen sedm jmen. V letošních komunálních volbách postavili kompletní kandidátku a zvítězili s 21,01 procenty, což znamená pět zastupitelů z jednadvaceti.
Petr Třešňák kandidoval podruhé, tentokrát úspěšně.
Na tak mimořádný, i když nečekaný, úspěch se ale podle všeho docela připravili…
„Začali jsme se účastnit zastupitelstev, sledovali jsme, co se ve městě děje, jaké tu jsou kauzy a na základě toho jsme formulovali naši předvolební kampaň,“ vysvětluje Petr Třešňák. Kandidátku podle něj sestavili z lidí, kteří jsou noví a s kauzami v Mariánských Lázních nemají nic společného.
Dali si také záležet na programu, který je sice ambiciózní, ale jak se sami domnívají, i realistický. Do noty jim pak nejvíc hrálo, že lidé ve městě jsou hodně nespokojení.
A pokud jde o volební kampaň, tak ta nebyla podle Petra Třešňáka ničím zvláštní. Snažili se ji dělat kontaktně, ale bez větší odezvy. Vyvěsili plakáty a roznosili tři tisíce kusů volebních novin do schránek občanů. Na poměry Pirátské strany je to podle Třešňáka všechno stálo docela dost peněz, konkrétně zhruba čtyřicet tisíc korun.
Vrátit městu nemocnici
Co tedy budou noví pirátští zastupitelé v nadcházejícím volebním období řešit? Jak jsem pochopila už od stařenky, pro niž jsou Marjánky „celý život“, velkým zdejším problémem je dostupnost lékařské služby. Trápí všechny a do značné míry za to může město a bývalí zastupitelé.
V roce 2008 zastupitelstvo odhlasovalo prodej majoritního podílu v nemocnici společnosti Asklepion SG Hospital s.r.o. Podle Třešňáka za nevýhodných podmínek. Následně ale Asklepion nemocnici prodala dál společnosti Západní zdravotní a ta ji postupně proměnila na léčebnu dlouhodobě nemocných (LDN).
Tomu navíc předcházel finanční skandál v roce 2011, kdy nemocnice půjčila šedesát čtyři milionů korun na dva roky s úrokem sedm procent vlastníkovi Západní zdravotní, tedy svému vlastníkovi, a to firmě West Bohemia Medical Holding. A ta zas obratem půjčila sedmapadesát milionů s mnohem výhodnějším úrokem patnáct procent firmě BHX Czech.
Podle státního zástupce tehdy vznikla nemocnici škoda 8,2 milionu, protože tato suma zůstala prostředníkovi. Dnes tuto transakci řeší soud. Obžalovaní jsou čtyři lidé, tři z představenstva West Bohemia Medical Holding. Hrozí jim až osm let vězení a placení škody.
Radní nezasáhli ani v okamžiku, kdy byla zrušena rychlá záchranná služba s posádkou lékaře, který aktuálně dojíždí z Teplé. „Není to jen komunální problém, roli v tom sehrála i špatná komunikace s krajem a zdravotním pojišťovnami,“ upozorňuje Třešňák.
Přestože se město na rozpadu zdravotnické péče podílelo, napravit současnou situaci bude těžké. Možné to bude jedině v koordinaci s krajem a pojišťovnami. Dlouhodobě totiž město zdravotnictví financovat samo nemůže.
Piráti proto chtějí v zastupitelstvu prosazovat koncept, ve kterém město najde prostory pro zázemí sester a lékařů, včetně základního technické vybavení a následně začne vyjednávat s krajem i zdravotními pojišťovnami o rozsahu krytí této péče tak, aby neležela jen na městě.
Teď to vyhráli ti Piráti, tak snad bude líp
Anglický král Edvard sedmý se tu potkal s rakouským císařem, byl tu Frédéric Chopin, Bohumil Páral, Franz Kafka… Každý v Mariánských Lázních vyjmenuje řadu osobností, které jsou spojené s historií města. Jenomže to už je všechno pryč. Fasády domů na hlavní třídě sice působí pěkně, ale už ve vedlejších ulicích je vidět, že domy potřebují lepší údržbu.
Zašlá sláva lázní trápí obyvatele i proto, že lázeňství dlouhodobě představuje nejvýznamnější zdroj příjmů pro místní občany. Lázeňské služby šly s kvalitou hodně dolů, vypráví mi bývalá masérka a popisuje jednu z příčin, jak k tomu došlo.
„Byli jsme placení od masáže, hezky jsme si vydělali, daně jsme platili, ale pracovali jsme ve švarc systému. Když ho počátkem roku 2012 Nečasova vláda zrušila, stali jsme se zaměstnanci. Začali jsme brát osmačtyřicet korun čistého na hodinu,“ Lidé, kteří si před tím vydělali kolem třiceti tisíc, se najednou ocitli se mzdou kolem osmi tisíc korun měsíčně. Služby se podle masérky kvůli tomu rozpadly, kvalifikovaní zaměstnanci odešli a na jejich místa nabrali lidi z rekvalifikačních kurzů. „Lázeňští hosté z Německa mě dodnes na ulici zastavují a ptají se, proč už tam nepracuju. Že už je nemá kdo tak dobře masírovat.“
Kvalita lázeňských služeb a s ní související výdělky hodně ovlivnily situaci ve městě. „V krajských volbách lidé volili překvapivě hodně komunisty, kteří dostali dokonce 17,7%, teď volili Piráty. Je to protestní hlas,“ myslí si masérka.
Vítězství Pirátů jako reakci na zoufalou situaci ve městě vnímají všichni. Voliči Pirátů, ale i jiných stran a i ti, co volit nebyli. „Šejdíři, všechno to jsou šejdíři, už k volbám nechodím“ rozčiluje se paní s pejskem na lázeňské kolonádě. Všichni podle ní kradou a ve městě nic nefunguje. Chodníky nikdo neopravuje, lístky na MHD jsou drahé a nepřestupní, chybí aktivity pro seniory, scházejí investice do opravy domů a komunikací. Radní si podle ní hrabou jen pro sebe. „Teď to vyhráli ti Piráti, tak snad to bude lepší, ale moc tomu nevěřím,“ stýská si nevolička.
„Je to zvláštní pocit, když jdete k volbám a věříte, že jste něco ovlivnili,“ přiznává zas s potěšením volič pirátů středního věku.
Mezi těmi, kteří pirátům dali svůj hlas, je cítit naděje, že se poměry ve městě zlepší. Ale platí to i mezi nevoliči a dokonce i mezi voliči jiných stran. Lidé doufají, že jednání radnice bude transparentní a že se prestiž Mariánek, coby lázní světové úrovně, opět obnoví.
Osmička starostou
„Jsem rád, že jsme kandidátku postavili co nejsilnější, že jsme ji nesestavovali jen na oko“ říká se zjevnou úlevou její lídr Ondřej Knotek (30 let). „Počítali jsme sice s tím, že budeme mít při nejlepším až tři mandáty. To, že bychom mohli obsadit i uvolněnou funkci, jsme ale nečekali. Přesto jsme připravení převzít odpovědnost.“
Ondřej Knotek, lídr pirátské kandidátky
Ondřej Knotek poslední dva roky poctivě sledoval jednání zastupitelstva, připravoval se na funkci zastupitele, odpovědnosti se nevzdává, ale starostou být nechce. Počítá totiž s tím, že starosta bude muset zpočátku pracovat až dvanáct hodin denně a sám má malé dítě, o které by se rád staral…
I tak se ale osobnost, která bude podle Knotka schopná zodpovědně zastat náročnou roli starosty mezi piráty našla. Kandidovat na ni bude jejich osmička, architekt Vojtěch Franta (29 let), který přeskákal na třetí místo. Není členem Pirátské strany, ale to pirátům nevadí, protože je to podle nich člověk na svém místě. Navíc díky své profesi rozumí i územnímu plánování.
Vojtěch Franta bude zřejmě starostou
„Rád bych se poučil z míst, kde se komunální politika daří. Jsme ve spojení s iniciativou Rekonstrukce státu. Chtěl bych také kontaktovat všechny starosty měst, kde se žije dobře, abych se dověděl, co kde funguje,“ plánuje Franta svou práci.
Co je čeká a nemine?
Na komunální úrovni je politika odlišná od té celostátní, stírají se tu rozdíly mezi jednotlivými stranami. V Mariánkách si například nová rada chce přizvat jako stálého přísedícího Pavla Miklušáka, který je zastupitelem za KSČM, ale podle Vojtěcha Franty se ve městě těší velké úctě.
Lídr kandidátky Ondřej Knotek je přesvědčený, že za úspěchem pirátů je jednak kandidátní listina složená z lidí, kteří nemají vazbu na minulost a jednak zoufalá situace ve městě.
Vysvětluje, že devastace zdravotnictví je pro lázeňské město, kam jezdí hosté v důchodovém věku, naprosto likvidační. Zahraničním hostům pojišťovny proplácejí pobyt také podle úrovně nabízené péče. „Když ve městě chybí nemocnice a lékař, který by jezdil se záchrannou službou, znamená to odliv lázeňských hostů. Hosté vyššího věku se bojí, že by pro ně v případě problémů nepřijel lékař včas,“ dodává.
Další bod na seznamu úkolů pro novou radnici je sladit zájmy města a subjektů působící v cestovním ruchu. Zastupitelstvo dosud nemělo s provozovateli lázeňských služeb dobré vztahy, což se v konečném důsledku projevuje na úrovni služeb.
A jaké jsou plány do budoucna? „Zapojit lidi do rozhodování, zveřejňovat smlouvy, navázat na to, aby se obor lázeňská medicína zase postavil na nohy,“ říká Ondřej Knotek. Koncem roku zde ukončil činnost Ústav lázeňské medicíny 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a nový zastupitel by rád obnovil spolupráci. Už je i předběžně domluvený s děkanem. Do budoucna by byl také rád, kdyby se obnovilo to, co zde fungovalo před sto lety, tedy individuální péče na základě lázeňské medicíny.
Když se správa věcí veřejných svěří občanům
Letošní komunální volby mohou svými překvapivými výsledky nejen v Mariánských Lázních přinést zajímavý obrat v lokální politice. Vzniká zde několik „politických laboratoří“, které vzbuzují naději. Ač jsou Piráti v Mariánkách z výsledků překvapení, ba dokonce zaskočení, je vidět, že si uvědomují odpovědnost, která na nich leží.
Nikdy není jisté, že to dobře dopadne, protože roky zanedbávané město půjde postavit na nohy jen postupně. Bude také záležet na tom, co se jim podaří vyjednat s koaličními partnery, jednání nejsou ještě u konce. Piráti v Mariánkách teď ale mají příležitost ukázat jak to vypadá, když správa věcí veřejných slouží občanům.
Většinu v zastupitelstvu tak bude možné poskládat minimálně ze čtyř subjektů. Ty tedy dostanou šanci se etablovat či zklamat jako minulá koalice tří.