Piráti posilují, ODS padá
Jiří PeheNejnovější volební průzkum říká, že zatímco vládní ODS i nejsilnější opoziční ANO oslabují, pozice Pirátů roste. Důvodem může být chronické selhávání ODS i přechod ANO k národnímu konzervativismu. Svou roli ale jistě hrají i kvality Pirátů.
Nejnovější průzkum agentury Median ukazuje, že kdyby se volby konaly nyní, Piráti by předstihli ODS a stali se nejsilnější stranou mezi těmi, které nyní tvoří vládní pětikoalici. Více než jindy však v případě tohoto průzkumu samozřejmě platí lidové přísloví, že „jedna vlaštovka jaro nedělá“. Budeme muset počkat na další průzkumy.
Pirátský vzestup a pokles preferencí ODS ale nepochybně mají jistou vnitřní logiku. A důvodů, proč by tento trend mohl pokračovat, je hned několik. Začít můžeme postavením jednotlivých stran ve vládě.
Piráti coby nejslabší vládní strana mají, pokud jde o počet mandátů ve Sněmovně, jen tři ministry. Dva z nich — ministr zahraničí Jan Lipavský a pirátský předseda Ivan Bartoš v roli ministra pro místní rozvoj — však patří k tomu nejlepšímu, co vláda může nabídnout.
Lipavský se ukazuje být nejlepším ministrem zahraničí po velmi dlouhé době. Prezentuje jasná stanoviska k ruské agresi na Ukrajině, je proevropský a snaží se Českou republiku pevně kotvit v západních bezpečnostních strukturách. Usiluje také o to, aby česká zahraniční politika mluvila jedním hlasem, takže svoje kroky koordinuje s prezidentem i s premiérem.
Kritici mu mohou vyčíst, že — nejspíše právě v zájmu jednoty české zahraniční politiky — upozadil svoje názory na vztahy mezi Izraelem a Palestinci, kterými byl znám před nástupem do funkce. Tehdy se vymezoval proti tomu, aby Česká republika razila v rozporu se zbytkem EU vlastní, jednostranně proizraelskou politiku, a často tak ignorovala i práva Palestinců zakotvená v mezinárodních dohodách.
Ivan Bartoš se ukázal být nejen schopným ministrem na poli získávání a administrace evropských fondů. Je vidět hlavně v oblasti, která je přirozeně spojena právě s Piráty, vzešlými původně z prostředí lidí zabývajícími se počítačovou technikou — tedy v oblasti digitalizace a celkové modernizace informační struktury u nás.
Evropská unie
Další silnou kartu Pirátů představují jejich postoje k Evropské unii a konkrétně k přijetí eura. Nedávný průzkum portálu Seznam.cz ukázal, že více než 90 procent voličů Pirátů a hnutí Starostů a nezávislých podporuje brzké přijetí eura. A že takový krok podporuje i 82 procent voličů koalice Spolu.
Občanská demokratická strana jde v této otázce z těžko pochopitelných důvodů proti svojí voličské základně, z čehož mohou jasně proevropské strany jen těžit.
Zejména právě Piráti si vydobyli dobrou pověst v Evropském parlamentu. Jejich europoslanci se na rozdíl od těch zastupujících ODS neutápějí v nesrozumitelných postojích, které by je spojovaly spíše se zástupci SPD, ANO a komunistů než s demokratickými stranami.
Jsou také čitelnější, pokud jde o postoje ke Green Dealu EU. Na rozdíl od ostatních českých stran nehledají způsoby, jak Green Deal rozmělnit, nepodléhají v této otázce populismu. Představují tak oproti ostatním vládním stranám jasnější alternativu k militantnímu tažení opozičního hnutí ANO.
Pirátům se podařilo obsadit část politického území, které by v jiných evropských demokraciích patřilo Zeleným. Existuje pro to řada důvodů. Tím klíčovým je, že Piráti jsou zkrátka nejzelenější stranou mezi těmi, které mají v současnosti reálnou šanci dostat se ve volbách do Sněmovny, což může hrát roli v rozhodování voličů se silně „zelenými“ názory. Jinými slovy, tito voliči se nakonec přiklánějí k Pirátům místo Zelených, protože nechtějí zahodit svůj hlas.
Hodnotová politika
Piráti se také jednoznačně stavějí za přijetí zákona o manželství stejnopohlavních párů nebo za ratifikaci Istanbulské úmluvy o potírání násilí na ženách. Pokud jde o manželství pro všechny, mají na své straně veřejné mínění, protože česká společnost manželství stejnopohlavních párů většinově podporuje.
Liberální část společnosti byla také zaskočena odmítnutím Senátu ratifikovat Istanbulskou úmluvu. Stalo se tak přitom s podporou většiny lidoveckých senátorů i těch, kteří zastupují ODS. A ačkoliv většina senátorů za TOP 09 a STAN hlasovala pro ratifikaci, celkově jejich postoje nevyzněly tak jednoznačně jako postoje Pirátské srany.
Piráti tak především s pomocí těchto otázek upevňují svůj obraz hlavní liberální strany na parlamentní půdě. O liberální voliče s nimi soutěží do jisté míry i STAN, jenže jeho liberální profil není tak jednoznačný, protože hnutí je spíše pestrou mozaikou politiků vzešlých z lokální úrovně než stranou s jasným ideovým profilem.
Na zádech STAN se tak do Senátu vyvezli politici jako třeba Zdeněk Hraba, který po nějaké době prohlásil, že STAN je příliš liberální, a začal spolupracovat s klubem ODS a TOP 09.
Piráti možná začínají profitovat z toho, že liberálně smýšlející část české společnosti, jejíž některé vrstvy mohly být kritické k účasti Pirátů ve vládě vedené konzervativci, si uvědomuje, že se do voleb u nás už nějaká nová liberální strana typu Progresívne Slovensko nevynoří. Piráti jsou prostě nejlepší volbou, kterou mají.
ANO a Piráti
Pirátům může navíc mírně nahrávat i vývoj v hnutí ANO. To se totiž ve svých počátcích profilovalo jako liberální politický subjekt, který je ostatně dodnes součástí liberální frakce v EP. Andrej Babiš ale postupně posunul svoje hnutí k levicovému populismu, a po prohraných prezidentských volbách na začátku tohoto roku rovnou do vod nacionálního konzervativismu.
Hnutí ANO ve výše zmíněném průzkumu ztratilo oproti předešlému průzkumu téže agentury zhruba tři procenta hlasů. Posílili Piráti a komunisté, oslabila ODS. Zdá se tedy, že voliči ANO a ODS odešli ke zmíněným stranám, ač není jasné, v jakých počtech ke které z nich.
Jisté je, že sázka ANO na konzervativní nacionalismus může znamenat, že se od něj odkloní někteří voliči, které ANO získalo v minulosti na úkor KSČM a ČSSD. A také voliči, kteří sice vsadili na Babiše, mají však liberálním nebo proevropské názory.
Je také možné, že voliči začínají reagovat na spekulace, že po příštích volbách může vzniknout konzervativní koalice ANO a ODS nebo nacionálně-konzervativně-populistická koalice ANO a SPD.
Každopádně se zdá se, že se rok a půl před volbami do Sněmovny dávají dlouho zabetonované preference do pohybu, přičemž je téměř jisté, že blížící se volby do Evropského parlamentu sehrají roli katalyzátoru, který tento pohyb urychlí. A zatím to vypadá, že by z něj mohli mezi stranami současné vládní koalice profitovat především Piráti.