Piráti půjdou do vlády. Pro se vyslovilo přes osmdesát procent členů
Jan GruberVláda Petra Fialy bude pětičlenná. Celostátní fórum Pirátů schválilo dojednanou koaliční smlouvu. Hlasování se zúčastnilo přes devadesát procent členů. Pro vládní angažmá se jich vyslovilo dvaaosmdesát procent.
Celostátní fórum Pirátů v pondělí večer rozhodlo, že strana vstoupí do vlády Petra Fialy (ODS), kterou dále tvoří ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a Starostové. Hlasování se zúčastnilo přes devadesát procent členské základny. Pro se vyslovilo dvaaosmdesát procent hlasujících. Celkově se do rozhodování o budoucnosti strany zapojilo 1082 Pirátů.
Rozhodnutí o vstupu do vlády předcházelo důležité procedurální hlasování, v němž Piráti do minulého čtvrtka určovali jeho podobu. Třemi sty pěti hlasy z pěti set třinácti odevzdaných se v rozporu s doporučením stranického předsednictva usnesli, že pro účast ve Fialově kabinetu bude nutný souhlas šedesáti procent členů.
Souběžně s ním se uvnitř nejmenší ze sněmovních stran vyostřila již od voleb vedená diskuse o tom, zda je vládní angažmá pro Piráty účelné. Nejnověji se straníci přeli o výklad Všeobecného kodexu veřejného zastupitele, jenž upravuje pravidla pro uchazeče o veřejné funkce na pirátských kandidátkách, a to ve všech typech voleb.
Dokument, který v minulosti schválilo Celostátní fórum, totiž kategoricky vylučuje jakoukoliv kumulaci funkcí a zavazuje všechny kandidáty, kteří získají mandát — například poslance, senátora, člena vlády nebo uvolněného zastupitele —, k výkonu toliko jedné placené volené pozici, na níž si musejí vynahradit dostatek času.
Pokud by Piráti striktně trvali na jeho dodržování, nemohli by se jejich poslanci stát ministry ve Fialově kabinetu. Do konce minulého týdne se přitom počítalo s tím, že Ivan Bartoš usedne ve čele ministerstva pro místní rozvoj a Jakub Michálek (oba Piráti) bude ministrem bez portfeje, který se zaměří na legislativu.
Ústupky členské základně
Řešení v podobě klouzavého mandátu, jenž by poslancům, kteří jsou současně členy vlády, umožňoval vzdát se dočasně křesel ve Sněmovně, český právní řád doposud nenabízí. A situaci by nezměnilo ani to, kdyby Senát na konci října novelu Ústavy, jež s touto úpravou počítala, schválil, neboť měla platit až pro příští volební období.
Případná rezignace na poslanecké posty by dále umenšila zastoupení Pirátů ve Sněmovně. Za Michálka by sice do sněmovních lavic zasedla bývalá ředitelka České inspekce životního prostředí Eva Tylová (nestr. za Piráty), Bartoše by ovšem nahradila starostka města Trmice Jana Oubrechtová (STAN). A Piráti by tak ve Sněmovně zůstali jen tři.
Navzdory tomu většina diskutujících na stranickém fóru vyjádřila přesvědčení, že je souběh poslanecké a ministerské funkce nepřijatelný. V anketě se proti kumulaci vyslovilo bezmála čtyřicet procent hlasujících s tím, že nelze pošlapat principy, na nichž Piráti dlouhodobě stavějí.
Michálek proto na sklonku minulého týdne oznámil, že se nebude ucházet o ministerský post, aby se jeho případné vládní angažmá nestalo záminkou pro odmítnutí vstupu Pirátů do Fialova kabinetu. A k podobnému kroku se podle Hospodářských novin — byť výhledově a podmínečně — zavázal i Bartoš.
Piráti proto budou nuceni nalézt za Michálka, který setrvá v pozici předsedy stranického poslaneckého klubu, náhradu. O kandidátech na další dva ministerské posty je jasno. Bartoš se ujme ministerstva pro místní rozvoj. A někdejší poslanec Jan Lipavský (Piráti) zamíří do Černínského paláce.