Plzeňský kraj vede nová koalice. Tvoří ji Piráti, Starostové a ANO
Jan GruberV Plzeňském kraji padla vládnoucí koalice Pirátů, STAN, ODS a TOP 09. Novou utvořili Piráti se Starosty za podpory politického hnutí ANO. Do jejího čela byl zvolen Rudolf Špoták, který se stal historicky prvním pirátským hejtmanem.
Dva týdny poté, co Piráti vypověděli koaliční smlouvu s ODS a TOP 09, získal Plzeňský kraj nové vedení. Spolu s Piráty jej bude řídit hnutí Starostové a nezávislí a politické hnutí ANO. Na pondělním jednání zastupitelé zvolili hejtmanem dosavadního náměstka hejtmanky Rudolfa Špotáka (Piráti), který se tak stal vůbec prvním pirátským hejtmanem. Představitelé ODS a TOP 09 Pirátům vyčetli, že rozbili demokratickou koalici a spojili se se stranou Andreje Babiše (ANO).
Pirátům v krajské radě vedle hejtmanského postu připadl pouze jeden další, a to křeslo náměstka hejtmana pro Pavla Haise. Zbylých sedm pozic obsadili jejich koaliční partneři. Statutárním náměstkem hejtmana se stal Petr Vanka, řadovými náměstky pak Roman Zarycký, Martin Záhoř (všichni tři ANO), Pavel Čížek a Josef Bernard (oba STAN). Funkce členů krajské rady obsadili Vladimír Kroc (ANO) a Libor Picka (STAN).
Trojice stran rovněž přistoupila k převolbě vedení pěti výborů a shodla se na novém rozdělení kompetencí. Politické hnutí ANO bude mít ve své gesci regionální rozvoj, informační technologie, školství, mládež, tělovýchovu, sociální věci, ekonomiku, finance a majetek. Starostům připadla oblast dopravy, životního prostředí, zemědělství, kultury, památkové péče a cestovného ruchu. Na Piráty, respektive Haise zbylo zdravotnictví.
Nová krajská koalice se v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu opírá o pohodlnou většinu devětadvaceti hlasů. Piráti a Starostové v předloňských volbách získali po sedmi mandátech. Politické hnutí ANO, které tehdy zvítězilo, jich drží hned patnáct. Jeho zastupitelský klub totiž v minulých měsících posílila trojice politiků, kteří byli zvoleni za jiné strany. Jedná se o Martina Šebestu (původně SPD), Jana Látku (původně ČSSD) a Jana Bozděcha (KSČM).
Plzeňští Piráti začali o problémech ve fungování krajské koalice intenzivně jednat v polovině ledna. Svým tehdejším koaličním partnerům, již v radě disponovali pěti hlasy z devíti, vyčítali, že nerespektují jejich stanoviska a prosazují vlastní návrhy „na sílu“. „Nemalá část členů zásadně nesouhlasí s tím, aby s námi ‚ODSka vyjebávala‘,“ poznamenal na stranickém fóru Lukáš Bartoň (Piráti).
Jako jeden z příkladů přitom uváděl postavu Romana Jurečka, kterého rada přes nesouhlas Pirátů a Starostů jmenovala nejprve do představenstva Nemocnice Plzeňského kraje a později do představenstva Klatovské nemocnice. „Byli jsme ubezpečováni, že první jmenování bylo dočasné a Jurečko do konce roku 2021 zmizí. Jeho nové jmenování proto chápeme jako podraz,“ vysvětlil bývalý poslanec.
Piráti dále kritizovali mnohoobročnictví Evy Trůkové a Jana Šaška (oba ODS), kteří v rozporu s Etickým kodexem člena zastupitelstva Plzeňského kraje zastávali více než jednu uvolněnou funkci. „Naši členové jsou toho názoru, že musíme sjednat okamžitou nápravu, protože neetické chování nesmí být nadále tolerováno,“ poznamenal Bartoň s tím, že oba zastupitelé měli více než rok času na to, aby kumulaci funkcí vyřešili.
V následném hlasování o dalším postupu, jehož se účastnilo sedmačtyřicet členů pirátské krajské buňky, nakonec jasně zvítězilo přesvědčení, že další jednání s ODS a TOP 09 o problémech ve fungování koalice a cestách k jejich nápravě postrádají smysl a pirátští zastupitelé mají okamžitě vypovědět koaliční smlouvu. Toto rozhodnutí na konci ledna podpořilo dvaačtyřicet hlasujících.
Někdejší hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS) obratem Pirátům vyčetla, že nevyužili všech možností, jež koaliční smlouva nabízela, aby dosáhli smírného řešení a strany mohly pokračovat v koaliční spolupráci. „Je to nefér hra,“ uvedl Pavel Karpíšek (ODS) s tím, že ODS spolu s TOP 09 byla připravena učinit podstatně větší ústupky, něž jaké Piráti požadovali, aby krajskou koalici zachovala.
Pravice vyčetla Pirátům spolupráci s ANO. Sama s ním však také vládne
Představitelé ODS a TOP 09 ustavení nové krajské koalice podrobili kritice. „Vlastní funkce jsou pro Piráty důležitější než spolupráce demokratických stran. Jinak si skutečnost, že položili úspěšnou koalici a za nového partnera vybrali politické hnutí ANO, zdůvodnit nedokážu. Přitom my jsme pro pokračování demokratické koalice udělali maximum. Přistoupili jsme na všechny požadavky, včetně funkce primátora,“ konstatoval Marek Ženíšek (TOP 09).
A podobně v rozhovoru pro Právo hovořili i Markéta Pekarová Adamová a Jiří Pospíšil (oba TOP 09), kteří Piráty nařkli, že sehráli falešnou etudu s cílem získání primátorského postu. „Mrzí mě, že dali přednost spolupráci s politickým hnutím ANO, když tu byla možnost udržet koalici bez něj,“ podotkla Pekarová s tím, že Ivan Bartoš (Piráti) s Vítem Rakušanem (STAN) ji měli alespoň informovat o tom, co jejich spolustraníci chystají.
Podle Michala Ertla (Piráti) je ovšem nezbytné rozlišovat, jak strany fungují na jednotlivých úrovních politiky. „Zatímco celostátně je ODS slušnou stranou, na krajích ji ovládají kmotři. Ty politické hnutí ANO — alespoň prozatím — nemá. Babišova postava je samozřejmě překážkou pro spolupráci ve vládě, ale v plzeňské buňce politického hnutí ANO jsou normální slušní lidé, kteří na rozdíl od ODS drží dohody,“ vysvětlil Deníku Referendum.
Piráti nicméně nejsou jedinou stranou, jež tvoří kabinet Petra Fialy (ODS), která by na krajské úrovni s politickým hnutím ANO vládla. To se v Moravskoslezském kraji opírá o ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, na severu Čech spolupracuje s ODS a Spojenci pro kraj (JsmePRO!, TOP 09, Zelení, SNK-ED a LES) a na Zlínsku vede širokou koalici ODS, Pirátů a ČSSD. A totéž platí i pro komunální politiku, například v Plzni vládne ODS s TOP 09 právě za podpory politického hnutí ANO.