Peklo v New Yorku: oranžové nebe, žádné slunce a nejhorší kvalita vzduchu
Radek KubalaNew York se ve středu probudil do reality klimatické krize. Kouř z rekordních kanadských lesních požárů zahalil oblohu a zbarvil ji do oranžova. Apokalyptické výjevy by měly být důsledným varováním před hrozbou klimatické katastrofy.
„Chci se probudit ve městě, které nikdy nespí,“ zpívá ve svém legendárním songu New York Frank Sinatra. Od středy však jedno z nejznámějších měst světa zažívá opačný extrém. Oblohu totiž zahalil oranžový mrak a nad velkým jablkem, jak se americkému městu také přezdívá, tak prakticky nesvítá. Na vině jsou rekordní lesní požáry v Kanadě, jejichž kouř je natolik silný, že ovlivňuje světelné spektrum na obloze.
New York a okolí tak zažívají apokalyptickou scenérii, které jsme dříve znali z filmů jako je Blade Runner. Před dvěma lety si podobnou zkušeností prošlo San Francisco, které zahalil kouř z kalifornských požárů. Oranžové nebe je jedním z nejviditelnějších příznaků změn klimatu, který ukazuje apokalyptický rozměr ekologické krize, ve které jsme se všichni společně ocitli.
Stejně jako San Francisco i New York nyní zažívá jednu z nejhorších kvalit ovzduší na světě. Index kvality ovzduší AQI v některých chvílích přesahoval hranici čtyř set bodů, přičemž za zdravou vědci považují hranici padesáti bodů. Úřady doporučují nevycházet ven, nevětrat a nosit respirátory. Parky a hřiště policie ohradila žlutými páskami známými z kriminálních filmů, aby tím motivovala lidi zůstat doma.
Školy ruší venkovní tělocvik a školní výlety, divadla některá představení a ruší se také sportovní klání. Senioři, kteří prožili celý život v ulicích New Yorku, nic podobného nepamatují. Starosta Eric Adams na tiskové konferenci přiznal, že když poprvé vyšel ven po zoranžovění oblohy, jeho první reakcí bylo: „Co to sakra je?“ Podle amerických úřadů nyní žije v podmínkách extrémně špatné kvality ovzduší přibližně sto dvacet osm milionů lidí napříč severní částí Spojených států.
Jaká je příčina oranžové oblohy? Za běžnou modrou barvu oblohy může rozptyl slunečních paprsků na molekulách plynných složek v atmosféře. Právě modrá barva s kratší vlnovou délkou se rozptyluje výrazně intenzivněji než ostatní. Vědci vysvětlují, že kouř pohlcuje modré světlo a na povrch propouští pouze žluté, červené a oranžové barvy.
Kanadská agentura pro přírodní zdroje již vydala prohlášení, podle kterého za rychlé šíření letošních lesních požárů může klimatická krize a s tím spojené sucho a teplejší počasí. Vědci se shodují, že změny klimatu výrazným způsobem zvyšují intenzitu lesních požárů. Shodli se na tom i v případě loňského rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku. Příčina je tak jasná.
New York se probudil do pekla klimatické krize a na chvíli se stal jedním z epicenter současné celoplanetární ekologické krize. Můžeme jen doufat, že tato událost probudí veřejnost ve Spojených státech i po celém světě k rychlé akci směřující ke konci fosilních paliv. Opustit ropu, plyn a uhlí jsme totiž měli už předevčírem. Nebo budeme muset čekat na další katastrofické události?