Kalifornii v posledních týdnech zásobují převážně obnovitelné zdroje
Matěj MoravanskýNejlidnatější stát Spojených států amerických vyrábí již několikátý týden svou elektřinu převážně z obnovitelných zdrojů. Síť je stabilní díky bateriovým úložištím.
Obnovitelné zdroje elektřiny zajišťují v nejlidnatějším a jedním z ekonomicky nejvýkonnějších států americké Unie již několikátý týden takřka celou spotřebu elektřiny. Mezi 14. a 24. dubnem pak pokrývaly část dne kompletní spotřebu elektrické energie v Kalifornii.
Klíčová je nyní stabilita sítě
Obnovitelné zdroje zásobovaly po několik hodin kompletní spotřebu Kalifornie již v roce 2022, ale teprve nyní šlo o několik dní v řadě. Na slunném západním pobřeží Spojených států se na úspěchu podílely hlavně solární elektrárny, jejichž instalovaný výkon nyní činí kolem 47 gigawattů.
Například 20. dubna zajistil právě výkon solárních panelů takřka 150 procent spotřeby elektřiny, stát proto část vyrobené elektřiny vyvážel.
Přebytek solární elektřiny však může být pro síť problematický a „část výkonu je prostě vyplýtvána,“ komentoval vysoký výkon solárních elektráren Paul Denhman z Národní laboratoře pro obnovitelnou energii.
I přesto mají fotovoltaické panely zásadní úlohu. Během slunné části dne snižují panely na střechách kalifornských domácností celkovou poptávku po elektřině, protože místo energie ze sítě spotřebovávají tu, kterou samy vyprodukují. Snižují se tak i celkové nároky na to, kolik elektřiny musí síť zajistit.
V ranních a nočních hodinách pak poptávku uspokojují z více než padesáti procent větrné a velké vodní elektrárny, geotermální energie a bateriová úložiště. Zbývající výkon zajišťuje spalování fosilního plynu.
Nynější úspěch obnovitelných zdrojů v pokrývání spotřeby elektřiny je dán rovněž tím, že v Kalifornii dosud panují jarní teploty. V letních vedrech, až domácnosti a firmy začnou ve velkém využívat klimatizaci a celková spotřeba vzroste, bude situace v síti velmi odlišná.
„Je celkem snadné dosáhnout osmdesáti nebo i více procent podílu obnovitelných zdrojů — přesné číslo zatím nemáme —, mnohem obtížnější je dostat se na sto procent spotřeby po celý rok,“ komentuje výkon obnovitelných zdrojů Paul Denham.
Podle Marka Jacobsona ze Standfordovy univerzity v kalifornském Silicon Valley ale řešení existuje. Stabilní výkon může zajistit kombinace obnovitelných zdrojů s důrazem na pobřežní větrné elektrárny a různé typy úložišť. Významně může se stabilitou sítě pomoci i dálkové propojení. Když totiž v jedné oblasti počasí obnovitelným zdrojům nepřeje, může být dodávána odjinud a zajistit stabilitu sítě.
Česká republika zaostává
Významný narůst zaznamenávají obnovitelné zdroje nejen v Kalifornii. V Evropské unii předčila v roce 2023 výroba elektřiny z větrných zdrojů výrobu z plynu. Celkově vyrobily v minulém roce obnovitelné zdroje dvě třetiny elektrické energie v Evropské unii, uvedl energetický think-thank Ember.
V Německu instalovali minulý rok solární panely o výkonu více než čtrnáct gigawattů. Dánská vláda před několika dny vyhlásila masivní tendr na výstavbu pobřežního větrného parku s minimálně šesti gigawatty výkonu. Do roku 2030 tak Dánsko plánuje provozovat offshore — tedy mimo pevninu umístěné — větrné elektrárny s výkonem až devět gigawattů.
Naproti tomu Česká republika v budování obnovitelných zdrojů — především větrných — dlouhodobě zaostává. V roce 2023 vyrobily české větrné elektrárny jen procento spotřeby. Potenciál větrné energie se přitom pohybuje kolem třicet procent spotřeby.