„Ničím se nemusíte cítit vinni.“ Britské soudy sympatizují s klimaaktivisty
Matěj MoravanskýMezinárodní klimatické hnutí Just Stop Oil má za sebou několik soudních řízení. Všechny skončily osvobozujícím rozsudkem, nízkou pokutou nebo podmíněným trestem.
V minulém roce uspořádalo hnutí za záchranu klimatu Just Stop Oil, působící zatím především v Británii, řadu přímých akcí s cílem zastavit těžbu a produkci fosilních paliv. Od začátku kampaně bylo na různých akcích zatčeno na dva tisíce lidí. V současnosti probíhají se zatčenými soudy; všechny však končí osvobozujícím rozsudkem, pokutou nebo nízkým podmíněným trestem.
Cílem koalice Just Stop Oil je zastavení platnosti a konec vydávání licencí na těžbu a produkci fosilních paliv. „V následujících osmi letech se musíme kompletně zbavit naší závislosti na fosilních palivech,“ vysvětlují na svých stránkách Just Stop Oil s odvoláním na závěry klimatologů.
Mezi přímé akce podniknuté kolektivy koalice Just Stop Oil patří pochody, blokády nebo i v českých zemích hojně diskutované protesty v galeriích. Jednou z největších akcí hnutí však byl protest proti ropným terminálům v dubnu minulého roku.
Jedním z terčů akce byl i Esso Fuel Terminal nedaleko Birminghamu. Společnost Esso, dceřiná firma fosilního gigantu Exxon Mobil zde provozuje jeden z největších distribučních terminálů ropných produktů ve Velké Británii. Just Stop Oil požadovalo, aby britská vláda odebrala společnosti Esso licenci a během několika měsíců ukončila distribuci fosilních paliv.
Energetickou a ekonomickou krizi, ve které se Británie a s ní i celá Evropa nacházejí, mají podle Just Stop Oil vlády řešit odklonem od plynu, ropy i uhlí. „V tváří v tvář největší krizi životních nákladů za poslední generaci a hrozbě klimatického kolapsu, Just Stop Oil žádají vládu o rychlou implementaci programu na snížení naší závislosti na ropě a plynu a o přechod na obnovitelné zdroje energie a zavedení hromadné dopravy zdarma,“ píše se v materiálech organizace.
„Energetickou a ekonomickou krizi, ve které se Británie a s ní i celá Evropa nacházejí, mají podle Just Stop Oil vlády řešit odklonem od plynu, ropy i uhlí.“
Ukrajina zatím vyčkává, než pro nově dodané tanky ze Západu vybuduje na bojišti dostatečně hustou síť elektrických nabíjecích stanic.
Vzhledem k přechodným problémům s distribucí elektrické energie na Ukrajině může v počátcích jarní ofenzívy občas ještě dojít i k tomu, že bojová technika bude před dobíjecími stojany spořádaně čekat několik dní. To by se ale s přechodem na obnovitelné zdroje energie mělo rychle vyřešit. Ruské tanky se pak bojů již nebudou moci účastnit, neboť nebudou splňovat platné emisní limity.