Šejkové klimatickými diplomaty? Klimakonference COP 28 se má konat v Emirátech
Matěj MoravanskýSpojené arabské emiráty budou letos na podzim hostit světovou konferenci o změně klimatu, známou pod zkratkou COP. Předsedat jí bude Sultán Al Džábir, šéf ropné korporace ADNOC, která právě oznámila rapidní zvýšení těžby ropy.
Spojené arabské emiráty oznámily jméno předsedy nadcházející klimatické konference COP 28. Bude jím ředitel jedné z největších fosilních korporací na Blízkém východě a ministr průmyslu SAE Sultán Al Džábir. Konferenci, jejímž cílem je udržet oteplování planety pod 1,5 stupně Celsia a rapidně omezit produkci skleníkových plynů, tak bude předsedat šéf firmy, která ohlásila úmysl od roku 2025 produkovat pět milionů barelů ropy za den, tedy zhruba o milion více než nyní.
Spojené arabské emiráty mají pomyslnou štafetu v pořádání konference o klimatické změně Organizace spojených národů (COP) převzít od Egypta. Delegáti se mezi 30. listopadem a 12. prosincem tohoto roku sjedou do země, která je osmým největším producentem ropy a jejíž vláda podle Amnesty International závažně porušuje lidská práva — například násilím na vězních, zadržováním novinářů nebo výkonem trestů smrti.
Sama korporace Sultána Al Džábira Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) je ve Spojených arabských emirátech majoritním producentem ropy s denní produkcí kolem čtyř milionů barelů. Heslem společnosti je „maximum energie, minimum emisí“. V praxi to znamená, že firma na jedné straně oznámila enormní navýšení produkce ropy a zemního plynu do roku 2030 a na druhé straně investuje do výstavby solárních elektráren, výzkumu technologií na zachytávání uhlíku z atmosféry nebo buduje „udržitelná“ města uprostřed pouště jako projekt Masdar City.
Představa ropného giganta ADNOC, jemuž Al Džábir šéfuje, o řešení klimatické krize tak stojí na tezi o „bezpečné“ transformaci světové ekonomiky na obnovitelné zdroje energie a udržitelný růst. Bezpečnost takové transformace má zajistit stabilní přísun fosilních paliv kompenzovaný závratnými investicemi do výsadby stromů a rovněž příslibem pětisetprocentního nárůstu v zachytávání a skladování již vypuštěných emisí uhlíku z ovzduší. Snaží se tak o vybudování image „realistické“, ale zároveň environmentálně uvědomělé fosilní korporace — bezprecedentnímu navyšování těžby ropy navzdory.
Pořadatelství COP 28 budí kontroverze nejen kvůli stavu lidských práv a produkci ropy Spojenými arabskými emiráty, ale i v celkovém kontextu mezinárodní klimatické politiky. Na poslední konferenci v egyptském Šarm aš-Šajchu byl zpochybněn klíčový závazek Pařížské dohody udržet nárůst teploty oproti předindustriální éře o 1, 5 stupně Celsia.