Moldavsko v geopolitickém sevření ruské války
Pavel HavlíčekNa Moldavsko tvrdě doléhají důsledky ruské agrese na Ukrajině. Evropská unie musí vynaložit maximální úsilí, aby země udržela svůj proevropský směr, nestala se vazalem Ruska a neupadla do ekonomického i sociálního rozvratu.
Kromě Ukrajiny a sousedního Běloruska není dnes ruskou válkou poznamenanější země než Moldavsko. S jednou z nejvyšších inflací v Evropě, složitým přístupem k ropě a zemnímu plynu, ale také teplu, které má zčásti pod kontrolou separatistický region Podněstří, je pro současné Moldavsko velmi složité vypořádat se s dopady rusko-ukrajinské války.
To všechno se děje v době, kdy se země a její elita konečně shodla na proevropském směřování. Občané Moldavska poslali proruské socialisty vedené Igorem Dodonem do opozice a prezidentka Maia Sanduová spolu s kabinetem vedeným Natalií Gavrilitovou provádí rázně prozápadní a proevropskou politiku, která představuje jedinou cestu z ruského sevření a vnitřní destabilizace.
Na moldavskou vládu vytváří velký geopolitický tlak Rusko, ale také někteří domácí hráči, kteří — ve spolupráci s Kremlem — usilují o rozdmýchání vášní, snaží se využít frustraci občanů z rostoucích cen a podněcují odpor proti centrální vládě v Kišiněvě. Svých cílů dosahují i za pomocí finančních prostředků, které distribuují na protestech v centru hlavního města.
Proevropská perspektiva, zlepšení finanční situace díky zahraničním investicím, ale také boj proti korupci byly přitom hlavními hesly, se kterými Maia Sanduová vstupovala do prezidentského křesla a následně v červenci minulého roku vyhrála i parlamentní klání.