Babišova Vodňanská drůbež roky hrubě vykořisťovala vietnamské dělníky
Martina KřížkováV Babišových drůbežárnách se organizovaně porušoval zákoník práce, vedení drůbežáren přitom nemohlo nevědět o tom, že při vykořisťování vietnamských dělníků spolupracuje s podsvětím.
Ve firmě Vodňanská drůbež z koncernu Agrofert mezi lety 2015 až 2021 pracovalo několik stovek dělníků z Vietnamu v otřesných podmínkách. Po několik let byli v továrně téměř nonstop, dostávali méně, než si vydělali, neměli u sebe smlouvy. Báli se odejít kvůli dluhům za česká víza a strachu ze zprostředkovatelů, které si firma najala jako tlumočníky.
Do drůbežáren přijeli přímo z Hanoje, kde je na práci nalákali. Za česká víza musel každý z nich zaplatit přes 300 tisíc Kč, protože systém udílení pracovních víz do České republiky ovládli zprostředkovatelé. Český stát problém dlouhodobě nechce nebo nedokáže řešit — podrobněji se situaci kolem české ambasády v Hanoji budeme věnovat zakrátko ve zvláštním textu.
Situaci nezlepšily ani vlády, ve kterých zasedal Andrej Babiš, nejprve jako ministr financí a později jako premiér. Jako majitel firmy Vodňanská drůbež z celé situace naopak profitoval.
Zaměstnání u Babiše: třináct až patnáct hodin místo osmi
Nguyen Van Nam by mohl být velmi rozzlobený. Jeho hlas zní ale pouze rezignovaně. V roce 2016 přijel jako jeden z mnoha vietnamských dělníků za prací do Vodňanských drůbežáren. Snil o lepším životě.
Namísto toho skončil v jedné z poboček firmy na Moravě. Dorazil v době, kdy velcí i malí zaměstnavatelé zoufale volali po komkoliv, kdo by byl ochoten pracovat. Nízké mzdy a obvykle těžká práce ve fabrikách Čechy příliš nelákaly. Podniky se tak snažily zaplnit místa zahraničními dělníky.
V drůbežárnách z holdingu Agrofert se postupně začali objevovat Ukrajinci, Rumuni, Bulhaři, Mongolové a také Vietnamci. Zvláště v „dovozu“ Vietnamců se firmě dařilo. Od roku 2013 do roku 2019 (začátkem roku 2020 se kvůli covidové pandemii příliv pracovníků z Vietnamu do ČR de facto zastavil) jich podle Deníku N získala nejméně 538, zdaleka nejvíce ze všech českých zaměstnavatelů.
Kromě personálních agentur žádný další zaměstnavatel tolik lidí z Vietnamu nezískal. Například druhá nejúspěšnější společnost Faurecia Components Písek, jich za stejnou dobu zaměstnala 117.
Deník Referendum se pokoušel několik měsíců získat vlastní aktuální data. Generální ředitelství úřadu práce je hned několikrát odmítlo vydat. Nejprve s ohledem na ochranu osobních údajů, poté s argumentem ochrany obchodního tajemství. K vydání informací, na které má veřejnost zákonný nárok, nepomohl ani nástup nového ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky.
Kritika kapitalismu (i jeho případná obhajoba) by se měla objevovat spíše zde než pod texty o agresi Ruska proti Ukrajině. Stydím se za popsanou praxi. Nikoli pouze proto, že se týká velmi úspěšného a ambiciózního politika.
Dovolím si prozradit redakci DR tajemství: celý kapitalismus je postaven na vykořisťování (i když v našem civilizačním prostoru většinou ne v tak extrémních podobách). Vykořisťování lidí, společenských tříd, národů (i v rámci Evropy).
Nejhůře jsou na tom ovšem ti, kteří vykořisťováni být nemohou a nemají dost či žádné finanční prostředky. Lidé staří, nemocní či např. silně nepraktičtí lidé, samoživitelé. Nikoli "mladá ambiciózní vysokoškolačka", což je, odhaduji, většinou cílová skupina sociálně liberálních médií typu A2larmu a Deníku Referendum.
. . . mladá ambiciózní vysokoškolačka, která je blahem bez sebe při čtení článků od redaktorky Dvořákové na téma "sexuální vykořisťování žen". Že muži v podobné situaci většinou skončí na ulici, kde někdy zmrznou, protože, jak jsem uvedl výše, už pro ně neexistuje způsob, jak se nechat (sexuálně) vykořisťovat (ženská prostituce se dá spíše provozovat i ve starším věku, navíc gigolů je potřeba výrazně méně nežli prostitutek) už onu nadějnou mladou ambiciózní vzdělanou čtenářku Deníku Referendum či A2larmu zřejmě již nezajímá.
. . . ale to už jsem příliš odbočil. Děkuji redakci a autorce za reportáž a za použítí onoho slova "vykořisťování". Je to důležité slovo.