Babiš poprvé před soudem za Čapí hnízdo. Proces potrvá týdny
Jan KašpárekMěstský soud v Praze začal projednávat kauzu Čapí hnízdo s obžalovaným expremiérem Andrejem Babišem a jeho bývalou poradkyní Janou Nagyovou. Obžaloba pro ně chce podmínku a pokuty. Oba vinu dlouhodobě odmítají.
Bývalý předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v pondělí poprvé stanul před pražským městským soudem kvůli kauze Čapí hnízdo. Spolu se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou (dříve Mayerovou) čelí podezření z dotačního podvodu. Státní zástupce zatím žádá podmínku a peněžní tresty ve výši deseti milionů korun pro Babiše a pět set tisíc pro Mayerovou. Konečný návrh ale předloží až na konci procesu. Ten může trvat týdny, stání jsou zatím naplánovaná do tří úseků s posledním 17. až 21. října.
Někdejší premiér a předseda politického hnutí ANO nadále označuje téměř sedm let se táhnoucí případ za vykonstruovanou kampaň, jež jej má poškodit. Před stáním zopakoval, že je nevinný, vyjádřil nicméně důvěru v nezávislost soudu. „Jsem rád, že všichni uvidí moje argumenty na vlastně nepravdivou obžalobu. Bylo to samozřejmě politicky motivované trestní stíhání,“ řekl novinářům.
Babiš je nyní obžalován za pomoc při dotačním podvodu, zatímco Nagyovou státní zástupce viní přímo z podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Soudce Jan Šott při čtení obžaloby podotkl, že jako posledně zmíněný trestný čin by se „potenciálně mohlo posuzovat i jednání obviněného [Babiše]“. Ten je před soudem proto, že měl zajistit podmínky k neoprávněnému získání padesátimilionové dotace, ale samotnou dotační žádost podala Nagyová, tehdy působící v předsednictvu Čapího hnízda.
„[Babiš] si byl, stejně jako obviněná Nagyová, vědom, že minimálně prostřednictvím něj, jeho dcery, jeho družky a jejího bratra byla společnost Farma Čapí hnízdo propojena se společnostmi ze skupiny Agrofert,“ shrnul v obžalobě státní zástupce Jaroslav Šaroch. Úvodní část dokumentu jeho argumentace byla zveřejněna ještě před soudem, obsáhlejší pasáže zahrnující důkazy zazněly až naživo v soudní síni.
Expremiérovi advokáti obžalobu zcela odmítají jako „pouhou snůšku hypotéz“ a kritizují údajné chyby v ní i dřívějším vyšetřování. Jeden z obhájců, Michael Bartončík, mimo jiné naznačoval, že stíhání je vedené záměrem jeho klienta dohnat k soudu bez ohledu na fakta. Sám Babiš průběh úvodní fáze procesu nekomentoval. V pondělí se většinově nevyjadřovali ani vládní politici. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na Twitteru pouze podotkla, že o vině rozhodne nezávislý soud.
Na místě od rána hlídkovali policisté a pro vstup do soudní síně se kvůli očekávanému zájmu veřejnosti rozdávalo omezené množství vstupenek. Většinu návštěvníků tvořilo několik desítek novinářů, před budovu nicméně dorazili i aktivisté z Milionu chvilek pro demokracii s klecí zpodobňující Babišovu vězeňskou celu.
Na sociálních sítích akci doplnili komentářem „co myslíte, skončí Andrej Babiš v kriminále, nebo na Hradě?“, ač státní zástupce zatím navrhuje pouze pokutu a tříletý trest s pětiletou podmínkou, nikoli vězení „natvrdo“. Proti happeningu se obratem vymezil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) s tím, že „i politik má právo na nerušené soudní řízení“. Z druhé strany se u soudu vyjádřil aktivista s dřívějšími vazbami na ultrapravici Jan Šinágl, jenž začal tleskat po přečtení Babišovy obhajoby. Soudce jej vyloučil ze sálu.
Nagyová spornou žádost o dotaci podala roku 2008, trestní oznámení padlo o sedm let později. Od té doby Babiše ke stíhání vydaly postupně hned tři různá složení Poslanecké sněmovny. V kauze původně uvízlo jedenáct lidí, stíhání většiny z nich — expremiérových příbuzných či poslance Jaroslava Faltýnka (ANO) — státní zastupitelství zastavilo. U soudu se nicméně mají objevit jako jedni z desítek svědků, například vedle Andreje Babiše mladšího.