Za potrat do vězení. Polský Sejm diskutuje o úplném zákazu a kriminalizaci potratů
Petra DvořákováPolský parlament začíná 1. prosince diskutovat o návrhu občanské iniciativy, jenž by umožňoval trestat ženy i lékaře za potrat odnětím svobody. Ministerstvo zdravotnictví chce zároveň zprovoznit „registr těhotenství“.
Polský parlament začal prvního prosince diskutovat o dvou ultrakonzervativních návrzích namířených proti ženám a LGBTQ+ menšině. První z nich — návrh na úplný zákaz potratů — by znemožnil provést legální potrat i v případě znásilnění či ohrožení života ženy. Součástí návrhu je i kriminalizace potratů: Za ukončení těhotenství by bylo možné trestat ženy i osoby, které jim dopomohly k potratu, odnětím svobody.
Dalším diskutovaným zákonem bude návrh na založení Polského institutu rodiny a demografie, jenž má za cíl zvýšit porodnost v rámci „vhodného socio-kulturního vzorce“ — čímž se myslí tradiční rodina. Institut by disponoval přístupem k soukromým datům o občanech sesbíraným veřejnými institucemi. Jeho předseda by se mohl účastnit veškerých soudních řízení týkajících se rodiny. Disponoval by pravomocemi státního zástupce.
Autorem návrhu na zákaz a kriminalizaci potratů je organizace Nadace Pro — právo na život, jež pod návrh sesbírala 130 tisíc občanských podpisů. V Polsku platí, že pokud občanská iniciativa sesbírá pod legislativní návrh 100 tisíc podpisů, musí jej Sejm projednat. Stejným způsobem se do Sejmu dostal v roce 2016 i návrh zákona na zákaz potratů z důvodu poškození plodu. Prosadit se jej ovšem podařilo teprve vloni skrze verdikt zpolitizovaného Ústavního soudu.
Nadace navrhuje změnit ústavu a zahrnout do občanského zákoníku koncept „počatého dítěte“. To by umožnilo trestat potrat jako vraždu. I za neúmyslné zabití počatého dítěte by mohlo hrozit až pět let vězení, za úmyslné až pětadvacet. Lékaři, kteří by potrat provedli, by pak mohli jít sedět dokonce na doživotí.