Zvrat v polském tabu? Ohlášených případů zneužívání v církvi skokově přibylo
Petr JedličkaDle čerstvě zveřejněných statistik ohlásili polští katolíci za poslední tři roky podobný počet případů sexuálního zneužívaní dětí a mladistvých duchovními jako za předchozích osmadvacet let dohromady.
Poláci nahlásili odpovědným církevním orgánům za poslední tři roky celkem 368 případů sexuálního zneužívání dětí a mladistvých, jehož se měli dopouštět katoličtí duchovní. V pondělí 28. června to oznámil sám polský primas, arcibiskup Wojciech Polak. Stalo se tak na zvláštní tiskové konferenci ve Varšavě.
Polak uvedl, že kauzy spadají do období 1958 až 2020. 144 obvinění bylo prý vyhodnoceno jako důvodných a 38 jako falešných či nedůvěryhodných. Zbylých 186 se dosud šetří.
Veřejnost arcibiskup ubezpečil, že všechny zločiny církev nahlásila policii i prokuratuře. Za svou instituci se zároveň omluvil a požádal o odpuštění.
„Data, jež tu dnes prezentujeme, samozřejmě nevyjadřují celé drama sexuálního zneužívání dětí a mladistvých spáchané duchovními. Jde o statistické údaje, suchá čísla, jež nemohou vystihnout utrpení jednotlivých poškozených,“ uvedl Polak doslova.
Nejen v Polsku se zvlášť v poslední dekádě intenzivně řeší, jaký rozsah podobné zneužívání ve skutečnosti má. Odhady se velmi různí, v jednom se ale pozorovatelé shodují — v Polsku odhodlání zveřejnit svoji zkušenosti skokově narostlo.
Jak připomíná server Notes from Poland, v letech 1990 až 2018 ohlásili Poláci celkově 382 případů zneužívání. Za poslední tři roky jich tak promluvil podobný počet jako za předchozích osmadvacet let.
„Jsme vděčni a vážíme si těch, kdo se rozhodli promluvit o své bolesti a vyjít na světlo se svým traumatickými zkušenostmi, často i po letech. A pamatujme, že jsou tu stále i ti, kteří se promluvit o své újmě dosud nerozhodli,“ řekl arcibiskup Polak v pondělí novinářům.
Debata nad příčinami
Ze zveřejněných církevních statistik dále vyplývá, že 53 procent obětí nahlášeného zneužívání duchovními tvoří mladiství, tedy osoby ve věku 15 až 18 let; 47 procent pak mladší děti. Přibližně stejný počet ohlášených případů se týkal dívek a chlapců.
V Polsku byly v posledních letech napsány o problému desítky reportážních cyklů. Vzniklo také několik velice silných dokumentů jako Hra na schovávanou či Hlavně to nikomu neříkej, které viděly miliony diváků.
Pozorovatelé ale dávají jev i do souvislosti s posunem v přístupu katolického ústředí v čele s papežem Františkem. Vatikán začal v posledních letech velice tlačit na vyšetřování ohlášených případů a veřejně trestat hodnostáře, kteří nepostupovali adekvátně.
Jen za tento rok šlo například o bývalé biskupy Tadeusze Rakoczyho, Edwarda Janiaka či Zbigniewa Kiernikowského. Aktuálně je vyšetřován také kardinál Sławoj Leszek Głódź a vyšetřování a disciplinace se nevyhnuly ani kardinálu Stanisławu Dziwiszovi, někdejšímu tajemníkovi Jana Pavla II.
Další informace:
- Notes from Poland Poland’s Catholic church received as many abuse reports since 2018 as in previous three decades
- Gazeta Wyborcza Kard. Stanisław Dziwisz pod lupą Watykanu. Franciszek przysłał śledczych do Polski
- NYT Catholic Church in Poland Reveals Hundreds More Abuse Accusations
- AP Pope cleans house in Poland after abuse, cover-up scandal