Porušil Hamáček stanovy? ČSSD hrozí soud v Ústí. A v řadě krajů propad
Jan GruberPředseda ČSSD Hamáček čelí obvinění, že při machinacích s kandidátkou v Ústeckém kraji porušil stranické stanovy. Je možné, že ČSSD tu k volbám nepustí soud. Konflikty hlásí i jiné kraje. ČSSD reálně hrozí, že ve většině z nich neprojde.
Grémium sociální demokracie v minulém týdnu prosadilo proti vůli představitelů ústecké stranické organizace svou verzi kandidátní listiny pro tamější krajské volby, na jejímž čtvrtém místě figuruje Petr Benda (nestr. za PRO Sport), který se naposledy o hlasy voličů ucházel jako reprezentant rasistické Dělnické strany sociální spravedlnosti. Mnozí ústečtí sociální demokraté proto obratem pozastavili své členství ve straně a rozhodli se jít do voleb na koaliční kandidátce Lepší Sever, jak zamýšleli. Spor tím ovšem ani zdaleka nekončí. Dnes již bývalí členové nejstarší české politické strany totiž zvažují, že se obrátí na soud, neboť postup grémia pokládají za rozporný se stanovami a platným volebním řádem.
„Rozhodnutí nejužšího vedení strany nebylo podle našeho názoru v souladu s demokratickými postupy. Jsme přesvědčeni, že grémium nemá pravomoc odmítnout navrženou kandidátku a místo ní postavit vlastní, a to vše bez konzultace s vedením dotčeného kraje. Z reakcí některých dalších krajských předsedů navíc vím, že to vnímají podobně. Proto v současné době prověřujeme možnost správní žaloby,“ řekl Deníku Referendum dlouholetý předseda krajské organizace sociální demokracie v Ústeckém kraji Miroslav Andrt (nestr. za Lepší Sever). „Nic jiného nám ostatně již nezbývá,“ doplnil.
Postup grémia v čele s předsedou Janem Hamáčkem (ČSSD) zkritizoval i bývalý ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). „V našich stanovách se píše, že usnesení vyšších orgánů jsou pro orgány nižší závazná. Pokud tedy předsednictvo, což je nejvyšší orgán strany mezi sjezdy, v minulých měsících schválilo svými usneseními volební projekt Lepší Sever, koaliční smlouvu i Martina Kliku jako volebního lídra (pozn. red.: první náměstek hejtmana Ústeckého kraje), nemůže grémium jako orgán jemu podřízený vytvořit kandidátku, která všechna dřívější rozhodnutí popře,“ vysvětlil Deníku Referendum.
Andrt dále podotkl, že krok stranického vedení je rozporný i s volebním řádem platným od října. V něm stojí, že koaliční kandidátku na návrh krajského předsednictva příslušného kraje schvaluje předsednictvo celostátní. Což se ovšem v tomto případě nestalo. Širší vedení strany sice kandidátku Lepší Sever projednalo a vrátilo ústecké organizaci k dopracování s cílem posílit postavení sociální demokracie, její upravenou podobou se ale již znovu nezabývalo. Hamáček místo toho grémiu předložil vlastní verzi kandidátky, pro kterou nakonec získal podporu všech přítomných členů — s výjimkou místopředsedů Michala Šmardy a Tomáše Petříčka (ČSSD).
Sedm lidí hodilo do koše celou krajskou organizaci
Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD), který jako první přišel s nápadem v krajských volbách potlačil poškozenou značku sociální demokracie skrze vytvoření koaličního projektu, nicméně serveru Novinky.cz řekl, že na posledním sjezdu upravené stanovy postavení vedení strany posílily a umožnily mu do podoby kandidátek vstupovat. „V minulosti se nám totiž několikrát stalo, že kandidátky sice byly sestavovány demokraticky odspoda, ale strana navenek poté působila nekompaktně,” podotkl. Současně ale doplnil, že předsednictvo mělo být s postupem grémia seznámeno.
Podle Andrta ovšem nic takového ze stanov nevyplývá. „Pro to, co prohlásil Netolický, jsem v nich nikde nenašel oporu,“ uvedl. „Volební řád sice konstatuje, že grémium má pravomoc v kandidátkách škrtat a různě je upravovat, ale ty musejí být nejprve schváleny předsednictvem,“ dodal. Dále pak upozornil, že podle stanov by si pro takové změny předsednictvo mělo vyžádat stanovisko Ústřední kontrolní komise, nehrozí-li nebezpečí z prodlení. „Naše kandidátka ale schválena nebyla a nikdo se také neobtěžoval zrušit předchozí usnesení předsednictva, například to, které potvrdilo Kliku jako volební lídra,“ uzavřel.
„Jsem v sociální demokracii už dlouho dobu, zažil jsem několik předsedů, někteří, například Jiří Paroubek a Miloš Zeman, byli velmi silné osobnosti, ale žádný z nich by se k takovému postupu jako Hamáček nikdy neuchýlil. Pokládám za tragické, že ve straně s více než stočtyřicetiletou historií, hodilo sedm lidí bez respektu k principům demokratického právního státu do koše celou krajskou organizaci. Ač si mohu o navržené kandidátce a jednotlivých jménech myslet cokoliv, tak jde z mého pohledu o zcela zásadní věc,“ shrnul kauzu Chovanec.
Na otázky Deníku Referendum podle jakého ustanovení stanov a volebního řádu grémium při vytvoření vlastní kandidátky postupovalo a proč nerespektovalo dřívější usnesení předsednictva, například o postavě krajského lídra, předseda Jan Hamáček jako obvykle neodpověděl. Bez odezvy zůstaly i totožné dotazy zaslané tiskovému oddělení sociální demokracie, které znovu vede Eva Gregorová. Ta se nedávno do Lidového domu vrátila z C&B Reputation Management, patřící do skupiny Tomáše Jirsy, která se podílela na vylepšování mediálního obrazu Číny v České republice za peníze společnosti Home Credit Petra Kellnera.
Volební střety bývalých a současných sociálních demokratů
Souboj mezi bývalými a současnými sociálními demokraty se ovšem v nadcházejících krajských volbách neodehraje jen v Ústeckém kraji. Postaví se proti sobě rovněž na Plzeňsku, jižní Moravě a v jižních Čechách. V Plzeňském kraji slabší z vládních stran přišla o svou nejviditelnější postavu, bývalého hejtmana Josefa Bernarda (nestr.), který se v reakci na spory s místní organizací rozhodl ze sociální demokracie vystoupit a nově se bude ucházet o hlasy voličů jako lídr koaliční kandidátky Starostů, Zelených, Idealistů a hnutí PRO Plzeň.
S nejstarší českou politickou stranou se rozešel i její někdejší první místopředseda a dlouholetý hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (Změna 2020), jenž v minulých měsících založil hnutí Změna 2020. Do voleb jej ovšem nepovede. První místo kandidátky i přesto bude patřit bývalému členovi sociální demokracie Stanislavu Mrvkovi, který po deset let zastával post starosty Jindřichova Hradce. Zde v posledních komunálních volbách — ještě v barvách ČSSD — získal bezmála pětadvacet procent hlasů.
Někdejší členové sociální demokracie se se svými nedávnými stranickými souputníky střetnou rovněž na jižní Moravě, kde se Idealisté, reprezentovaní mimo jiné bývalým starostou Tišnova Janem Schneiderem, dohodli na společném předvolebním projektu s převážně pravicovými politickými subjekty, totiž TOP 09, Zelenými, Moravským zemským hnutím a Liberálně ekologickou stranou, jehož lídrem bude náměstek hejtmana Jihomoravského kraje a starosta Židlochovic Jan Vitula (TOP 09). Dvojkou pak dlouholetá starostka brněnského Nového Lískovce Jana Drápalová (Zelení).
V posledních krajských volbách se sociální demokraté se ziskem patnácti procent hlasů umístili na druhém místě za politickým hnutím ANO, které jich obdrželo téměř o šest procent více. Strana tehdy obhajovala v krajských volbách 205 mandátů, ale udržela jich pouze 125, přičemž dokázala zvítězit jen ve dvou krajích, a to v Jihočeském a na Vysočině. Uspěla však v povolebních vyjednáváních, kdy navzdory nepříliš dobrému výsledku byla s to obsadit hned pět hejtmanských postů. Podle interního průzkumu, o němž informoval deník Právo, ještě před nedávnem nejsilnější česká politická strana letos překročí pětiprocentní hranici pro vstup do zastupitelstev toliko ve třech krajích.