Veřejná tajemství prekérního pracovního trhu
Šárka HomfrayAž se jednou bude novému koronaviru vystavovat účet, bylo by nanejvýš užitečné důkladně zanalyzovat trh práce a systematicky odstraňovat zneužívání statusu OSVČ a dalších neregulérních pracovních pozic zaměstnavateli.
Od prvního okamžiku koronavirové pandemie se ukazuje, že zdejší pracovní trh trpí řadou nepěkných vlastností. S každým týdnem, pod tlakem dalších a dalších opatření, vyplouvají na povrch roky zanedbávané, ignorované nebo zlehčované problémy. To, o čem jsme dříve mluvili, spekulovali, na co jsme upozorňovali, se aktuálně ukazuje v plné „kráse“.
Český pracovní trh je ještě prekérnější, než se myslelo, genderová nevyváženost v řadě odvětví ohrožuje jejich fungování a úroveň výdělků je zoufale nízká.
Mimořádná situace, v níž se nyní nacházíme, zřejmě ještě nějakou chvíli potrvá. Jasné není, kdy skončí, ani jak ten konec bude vypadat. Nemá teď proto smysl skládat závěrečný účet. Je ale možné začít některé jevy průběžně sledovat a reflektovat.
Protože až přijde recese — a ona přijde, jen nevíme, jak bude vypadat a na koho dopadne s větší či menší intenzitou —, tyto negativní jevy se budou spíše prohlubovat než mizet.
Zaměstnanci na oko
Jsou odvětví, v nichž ani pracovní smlouva nezajistí zaměstnanci jistoty, jaké by měla. Praktiky jako přiznání pouze minimální mzdy a zbytek výdělku vyplacený „na ruku“ či nezákonné výpovědi na hodinu bez odstupného nejsou ničím novým. Že se tyto neblahé jevy vyskytují právě v odvětvích, která jsou aktuálně nejvíce zasažená (ubytovací, stravovací a turistické služby), také není žádným tajemstvím.
Nepochybně se bude masivně propouštět. Ostatně už se začalo a dosavadní zprávy ukazují, že si někteří zaměstnavatelé se zákoníkem práce hlavu moc nelámou. Jejich přístup by se dal vyjádřit slovy „Došly peníze, zítra nechoď.“ Zákon přitom jasně ukládá povinnosti, které je při výpovědi z důvodu nadbytečnosti třeba dodržet — jako odstupné či výpovědní lhůtu.
V současné situaci tak tato odvětví mohou (a nejspíše budou) generovat velké množství nezaměstnaných s neuspokojenými nároky, jako je nevyplacená mzda, nevyčerpaná dovolená nebo nepřiznané odstupné. Všichni navíc budou z téhož sektoru, který se sám bude muset vzpamatovat a postavit na nohy. Stěží proto najdou uplatnění ve stejném odvětví jako dosud, což jejich situaci na trhu práce jen dále ztíží.
Kolika z nich „zachrání kůži“ soubor opatření, který Ministerstvo práce a sociálních věcí pro zaměstnavatele připravilo pod názvem „Antivirus“, se teprve ukáže.