Milion chvilek se chystá do regionů. Chce dosáhnout porážky ANO ve volbách

Jan Kašpárek

Milion chvilek pro demokracii odhalil novou strategii. Za hlavní cíl si vytknul porážku premiérova politického hnutí ANO v příštích sněmovních volbách. Aktivisté se chtějí zaměřit na regiony a uspořádat množství debat na menších městech.

Spolek Milion chvilek pro demokracii v úterý představil letošní strategii. Chce usilovně pracovat v regionech a příští rok napomoci demokratickým stranám k vítězství ve volbách do Poslanecké sněmovny. Představitelé iniciativy hodlají nadále vycházet do ulic s požadavkem na demisi premiéra Andreje Babiše (ANO). Zdůraznili ovšem, že se zaměří na „budoucnost po Babišovi“.

„Občanská společnost vyjádřila svou sílu a to, že jí na demokracii a demokratickém fungování státních institucí záleží. To vše byl ale jen začátek,“ předeslal na úvod místopředseda Milionu chvilek Benjamin Roll. Babiš podle něj požadavky občanů ignoruje a namísto adekvátní reakce lže o svých problémech i kriticích. „Chování premiéra je nepřijatelné,“ zopakoval.

Předseda spolku Mikuláš Minář následně nastínil plány do budoucna. „Na konci února nás čeká další vlna akcí Milionu chvilek, ‚štafeta pro demokracii‘,“ uvedl. Chystají se protestní akce v krajských městech zakončené shromážděním v Praze a pokračující sérií debatních akcí napříč Českou republikou.

„Více než o rezignaci premiéra nám ovšem půjde o budoucnost po Babišovi. Hlavním cílem je společně docílit toho, že demokratické strany zvítězí v parlamentních volbách,“ zdůraznil Minář. O premiérových kontroverzích a problémech se podle něj má dozvědět každý občan. Spolek se chce zaměřit nejen na celostátní politiku, ale také na významná regionální témata.

Hlavní koordinátorka místních protestů Veronika Vendlová dodala, že Milion chvilek plánuje především posilovat občanské iniciativy a sítě mimo největší města. Chystá se bezpočet besed a diskusí s odborníky a známými osobnostmi. „Nebude to přednáška, ale diskuse. Chceme nasbírat podněty od lidí,“ vysvětlil Minář.

Steiner: S dotacemi jsme na tom jako Rusko s dopingem

Do širšího kontextu činnost spolku uvedl někdejší úředník Regionálního operačního programu Severozápad Leo Steiner. Ten svého času upozornil na klientelismus v rozdělování evropských peněz na území Karlovarského a Ústeckého kraje. Později působil ve Státním fondu životního prostředí, odkud odešel kvůli hrozícímu kárnému řízení, když poskytl médiím informaci o pozastavení dotací pro dceřinou firmu Babišova Agrofertu.

Dotace jako takové jsou podle Steinera významný „doping“ pro slabší či nové tržní subjekty, případně pro zanedbané regiony. „Česko je ale v oblasti dotací Ruskem,“ prohlásil s odkazem na ruské kauzy s nepovoleným dopingem vrcholových sportovců. „Výsledkem může být, že stejně jako je Rusko vyloučené ze soutěží, tak nám mohou být pozastaveny dotační programy,“ podotkl.

Problém ovšem nevidí pouze v Babišovi a jeho kreativním využíváním evropských dotací, ale také v možném střetu zájmů ministra zemědělství Miroslava Tomana (nestr. za ČSSD). „Zastavte financování společnosti Agrofert i společnostem rodiny Tomanů,“ vyzval Steiner a zdůraznil, že úředníci odpovědní za dotační procesy mají právní i morální povinnost jednat.

Klíčové je podle něj nejen ukončit vyplácení sporných dotací, ale také případné ztráty spravedlivě uhradit. „Pokud někdo způsobil škodu, nechť ji platí viník,“ uvedl Steiner. I proto pokládá za nutné, aby politici Babiše dostali z funkce předsedy vlády, respektive „zbavili pásky kapitána“ pomyslného dopujícího týmu.

Premiér dlouhodobě jakoukoli vinu popírá. U příležitosti poslední letenské demonstrace Milionu chvilek zopakoval, že „je skvělé, že lidi můžou vyjádřit svůj názor a nikdo je přitom neperzekvuje a nenapadá“, požadavky na demisi ovšem odmítl. Legitimitu svého setrvání ve vládě nadále opírá o setrvale zhruba třicetiprocentní podporu voličů.

  Diskuse
  JK
  January 8, 2020 v 8.24
  Hlavním cílem je společně docílit toho, že demokratické strany zvítězí v parlamentních volbách,“ zdůraznil Minář.

  Takovej hloupej dotaz: S jakým volebním programem a s jakými lidmi? Se slibem obnovy poměrů a návratu postav, které tu vládly před rokem 2013? Nebo na programu a lidech nezáleží?
  PK
  January 8, 2020 v 9.51
  No s okamurovci určitě ne, to si pište.
  JK
  January 8, 2020 v 11.7
  Neptám se s kým ne, ale s kým ano. Pro mě jako obyvatele a občana této země je to plně legitimní otázka, na kterou zcela jistě nebudu hledat odpovědi v Mnichově.
  PK
  January 8, 2020 v 11.24
  Náš "aktivní účastník internetových diskusí" se jistě odpověď na svoji legitimní otázku včas dozví. Strany sestaví svoje kandidátní listiny včas do zákonem stanoveného termínu. V Česku je dokonce zvykem, že jsou před volbami doručovány do každé domácnosti. (Což je mimochodem dosti šílené plýtvání papírem.)

  Žádný "Mnichov" v tom skutečně nefiguruje.
  JK
  January 8, 2020 v 13.29
  "Strany sestaví svoje kandidátní listiny včas do zákonem stanoveného termínu."

  Do té doby budou příznivci chvilkařů kupovat zajíce v pytli.

  Naštěstí není tak složité odhadnout, co z toho pytle po jeho rozvázání vyskočí, bez ohledu na to, jaké pohádky budou chvilkaři do té chvíle národu kázat. Nicméně z dosavadního vývoje se dá usoudit, že řada příznivců chvilkařů se pak bude divit i ušima.
  HZ
  January 8, 2020 v 14.30
  Pane Kalousi,
  lidé chvilkaře vyslechnou a posoudí přesvědčivost jejich slov. Jestli z toho něco vyvodí pro volby, bude na nich.
  Možná, že usoudí, že k vládě současné koalice a koaličních podporovatelů existuje alternativa. Budou si muset vybrat, koho v takovém případě podpoří, samozřejmě s ohledem na to, jak se která strana chovala v minulosti, i s ohledem na její aktuální program a její kandidáty. O nic jiného myslím Milionu chvilek nejde, než aby lidé šli k volbám a aby především volili tak, aby zmenšili Babišův vliv. To je myslím zcela legitimní politika.
  Výběr tu je i pro ty, kterým protagonisté minulých vládních sestav nevoní.
  IH
  January 8, 2020 v 18.24
  Doufám, že tady není nikdo, kdo by si přál, aby se mezi parlamentními volbami 4 roky nic nedělo a pak rozhodovaly billboardy v kampani a staré resentimenty.

  Vítám, že se možná bude o naši politické budoucnosti dříve a lépe diskutovat a více rozmýšlet a že se třeba objeví i nějaká příležitost k "české uličce".
  DU
  January 8, 2020 v 18.26
  Chvilkové hnutí, zvláště pokud nehodlá kandidovat, jen těžko může porazit chystanou koalici Babiš-Kellner-Křetinský. Pokud někdo pod "usilovnou prací v regionech" myslí debaty v krajských městech, ak si vůbec nedovede představit, jak ty "regiony" v České republice dnes vypadají. Zvláště pokud ve sněmovně není strana, která by se za regiony postavila. Jsou tam dvě jen velmi částečně a sporadicky s programem pro regiony, lidovci a STAN, ti ale voliče z periferie jen těžko osloví.

  Mečiara se podařilo na Slovensku porazit důraznou celorepublikovou kampaní za zvýšenou účast ve volbách (nikoli volbě proti Mečiarovi). Pomohlo k tomu i založení nové levicově populistické strany, tehdy Schusterovy SOP. Jinak by Mečiar na Slovensku vládl dál. Toto ovšem chvilkaři teď u nás neplánují...
  JK
  January 8, 2020 v 18.32
  Heleně Zemanové
  "To je myslím zcela legitimní politika."

  Možná je legitimní, ale přinejmenším není rozumná, aspoň tedy soudě podle toho, co je veřejně známo. A jestli chvilkaři dělají politiku, jejímž cílem není získání podílu na moci, pak to není politika, ale komedie. Jestli je důvěryhodná, to se zjistí, až se prolátne, zájmy kterých skutečných loutkovodičů politiků stojí za chvilkaři. Ona o tom většina chvilkařů vlastně ani nemusí vědět, ale dost bych se divil, kdyby to nevěděly aspoň jejich mluvící hlavy. Věci v politice se nedějí bez příčiny. Vsadím cokoli, že dnes už se ve chvilkařském zákulisí o konkrétních mocenských zájmech konkrétních lidí jedná.
  JK
  January 8, 2020 v 18.37
  Davidu Ungerovi
  "Jsou tam dvě jen velmi částečně a sporadicky s programem pro regiony, lidovci a STAN..."

  :-D

  Jak vypadá lidovecká politika pro region, to předvádí dnes a denně bratr Čunek a jeho sestry a bratři ve Zlínském kraji.
  + Další komentáře