„Rouška není náhubek.“ Milion chvilek pokračuje v protestech
Jakub KrahulecPřestože co do účasti úterní demonstrace zdaleka nedosáhla na ty minulé, organizátoři ji považují za vítězství. Ještě tři hodiny před začátkem akce se zdálo, že nebude povoleno shromáždění nad pět set osob.
Úterní demonstrací Milionu chvilek pro demokracii rezonovaly kritika chaosu vládních opatření během pandemie a ocenění pomoci Tchaj-wanu. „Musíme spolu mluvit,“ žádal na Staroměstském náměstí předseda Milionu chvilek Mikuláš Minář opozici, aby nabídla smysluplnou vizi i voličům vládního hnutí ANO.
Podle odhadů se demonstrace na Staroměstském náměstí zúčastnilo patnáct set lidí. Už dříve vyjádřil Milion chvilek obavy, že by nedodržování hygienických opatření mohlo zavdat záminku jejich kritikům, většina protestujících však měla alespoň roušky.
I kvůli předpokládanému omezení shromažďování nad pět set osob, které ministerstvo zdravotnictví stáhlo jen tři hodiny před začátkem akce, se demonstrace pořádaly na 167 místech České republiky zároveň.
Podobně jako v minulých letech řečníci v Praze apelovali na zvýšení účasti v demokratických procesech a posílení decentralizované sítě spojované lokálními koordinátory. Společným cílem má být dle Mináře zvýšení volební účasti v podzimních senátních a krajských volbách.
„Sebrat samosprávě peníze je ten nejjednodušší způsob, jak samosprávu omezit. My jsme také zvoleni a máme právo samostatně hospodařit s prostředky, které nám přidělil zákon,“ uvedla starostka Peček Alena Švejnohová. Odkazovala tak na schválenou podobu kompenzací pro podnikatele, jež mají hradit obce a kraje a které v kupříkladu Pečky vyjdou na třetinu rozpočtu obce.
Třebaže po protestech starostů vláda část prostředků obcím vrátí, výpadek z rozpočtu samospráv podle Švejnohové v důsledku pocítí i sami podnikatelé, protože obce nebudou mít prostředky na zadávání zakázek.
Téma klimatické krize otevřel sedlák Daniel Pitek, podle něhož vláda adekvátně neřeší sucho krajiny.
„Ubývají zásoby spodní vody, degraduje zemědělská půda a naše vláda nedělá nic zásadního pro to, aby naše zmrzačená krajina byla schopna odolávat rychlé změně klimatu. Nejsou nám překládána skutečná řešení, jen zástěrky mající za úkol zakrýt vážnost situace a udržet co nejdéle stávající systém agrobyznysu vyhovující současným mocným,“ narážel v jeho projevu na téma střetu zájmu premiéra Andreje Babiše.
Všeobecnou nedůvěru vůči premiérovi i prezidentu Miloši Zemanovi vyjadřovala většina transparentů. Protivládní postoj se zhmotnil do poděkování Tchaj-wanu, kterému státní představitelé odmítli za pomoc oficiálně poděkovat.
Terčem kritiky byl chaos vládních nařízení a mluvčí zdůrazňovali význam solidarity, která podle nich za nedostatku ochranných pomůcek zafungovala lépe než centrální řízení. „Ukázalo se, že vládě navzdory jsme si blíže než dřív. Zatímco jsme si vzájemně pomáhali, Andrej Babiš zachraňoval tisíce mrtvých,“ řekl s odkazem na premiérovo přeřeknutí lékař Michal Šotola.
Omezení shromažďovacího práva zrušeno na poslední chvíli
Zmatečnost vládních nařízení kritizoval také Mikuláš Minář. „Je neuvěřitelné, že se podmínky akce změní tři hodiny před začátkem,“ řekl.
Význam tak částečně ztratily značky rozeseté po náměstí v dvoumetrových rozestupech i některé transparenty. „Omezení shromažďovacího práva do 500 osob??? Není to náhodou účelovka???“ tázal se jeden z nich.
Přes symbolický rozměr akce, jejíž účast zdaleka nedosahovala třísettisícové demonstrace z loňského roku, považuje Minář samo její konání za vítězství.
„Nejde o milostivé povolení, jak se to pokouší ministr Vojtěch podat. Je to uznání toho, že jsme měli pravdu, protože původní výklad omezující právo na shromažďování by soud shodil jako protiústavní,“ uvedl.