Milion chvilek pozval politiky. Čižinský hledá tři tisíce statečných
Jan KašpárekMilion chvilek pro demokracii zřejmě naposledy v letošním roce prošel Prahou. Kromě již tradičních výzev k demisi premiéra zazněly i názory a sliby převážně opozičních politiků. Ti vyzývali k jednotě i úsilí o oslovení voličů ANO.
Příznivci spolku Milion chvilek pro demokracii opět protestovali proti účasti premiéra Andreje Babiše (ANO) ve vládě. Tentokrát se jich asi patnáct tisíc vydalo centrem Prahy kolem Úřadu vlády na Klárov, kde vyslechli představy opozičních politiků o možnostech volební porážky Babišova politického hnutí. Starosta Prahy 7 a nestranický poslanec Jan Čižinský u příležitosti demonstrace představil nový projekt „3000 statečných“.
„Výzkumy uvádí, že pro třetinu lidí, kteří zvolili Andreje Babiše, je ANO nejmenší zlo, a že nevidí alternativu. Alternativa ale vždy existuje! Chceme na závěr roku oslovit zástupce demokratických stran, aby ukázali, jakou alternativu dokážou nabídnout. Slyšet od nich tváří v tvář, jakou mají vizí a jak srozumitelně dokážou oslovit i ty, jejichž hlasy zatím nemají,“ uvedli organizátoři v pozvánce.
Vlivem příznivých ohlasů na minulou manifestaci zakončenou netradičně průvodem na Hlavní nádraží se rozhodli pochodovat i tentokrát. Jako cíl zvolili Klárov kvůli blízkosti Úřadu vlády i Poslanecké sněmovny, kde krátce před příchodem protestujících končilo jednání.
Pozvaní politici „demokratických stran“ tak mohli bez problému dorazit, aby seznámili demonstranty s tím, co hodlají udělat pro Českou republiku a demokracii. Milion chvilek pozval všechny opoziční strany s výjimkou SPD, mimosněmovní Zelené i předního pražského politika Čižinského. Prostor dostala i koaliční ČSSD, která na Klárov ovšem nikoho nevyslala. Pořadí jednotlivých vystoupení určil los provedený za přítomnosti zástupců všech stran.
Politici kritizovali oligarchizaci i dluhové pasti
Jako první z politiků na pódium vystoupil místopředseda TOP09 a senátor Tomáš Czernin. Poznamenal, že se Babišovi daří oslovovat občany zklamané vývojem politiky. Mezi neřešenými problémy České republiky uvedl mimo jiné změny klimatu. Za největší výzvu ovšem pokládá vzdělávání. „Dopouštíme se zde hříchu na našich dětech. Podpořme vědu a vzdělání. Vzdělaní lidé si nenechají nic nabulíkovat,“ řekl.
K zaplněnému Klárovu následně promluvil předseda STAN a donedávna mimořádně úspěšný kolínský starosta Vít Rakušan. Ten poukázal na potřebu rozvoje regionů a občanské angažovanosti, jež by voličům ANO dokázala, že se mohou mít lépe i bez Babišova politického projektu. Dále poukázal na to, že se Česká republika potýká se sociálními problémy, které mají svůj podíl na politické situaci. Rakušan zdůraznil, že premiérovi odpůrci nemají voliči ANO opovrhovat, ale raději s nimi mluvit.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve svém proslovu uvedl, že „žijeme v nejtemnější době od listopadu před třiceti lety.“ Krom zastavení „plundrování země“ vládním ANO zmínil jako žádoucí i reformu volebního systému. Ten v tuto chvíli znevýhodňuje menší politické strany: v posledních sněmovních volbách připadlo na jeden mandát ANO zhruba devatenáct tisíc hlasů, zatímco každý poslanec STAN potřeboval více než dvakrát tolik.
Úpravy volebního systému v projevu podpořil i předseda KDU-ČSL Marek Výborný, který odkázal přítomné na kampaň lidovců s heslem „Rovné volby“. Volby jsou podle něj ostatně jediným způsobem, jak Babiše skutečně porazit. „Pojďme do toho společně!“ vyzval demonstranty.
O potřebě jednoty hovořila také přední poslankyně ODS Miroslava Němcová. „Největší současný problém naší země je jasný, proto se scházíme na náměstích. Je to oligarchizace naší republiky. Ta je personalizována Andrejem Babišem a Milošem Zemanem,“ prohlásila a označila spojenectví Hradu a vlády za toxické.
Ekologickou a levicovou perspektivu na akci zastupovala pouze Magdalena Davis ze Zelených. „Vnímám velmi vážně, že každým rokem utíká dvacet miliard korun do daňových rájů, přitom máme každého desátého občana v daňové pasti,“ řekla na úvod. Zdůraznila také závažnost sucha, nedostatečné péče o krajinu a prohlubující se klimatické krize.
Čižinský hledá 3000 statečných
Jako poslední politik vystoupil Čižinský s oznámením nového politického projektu s názvem 3000 statečných. Ten vychází ze strategie hnutí PRAHA SOBĚ, jež postavilo volební úspěch na síti dobrovolníků a snaze o nadstranický přístup. Starosta Prahy 7 zdůraznil, že nechce vytvářet další politickou stranu, ale „politickou sílu, která vytvoří naději na změnu a změnu umožní“.
„V naší vlasti jsou miliony oprávněně naštvaných lidí. Třicet let koukají na skandály, na jména jako Šlouf nebo Rittig, na miliardy chybějící potřebným a ve školách či nemocnicích. Na lidi chycené v dluhových pastech. Všem těm musíme vrátit naději,“ poznamenal Čižinský a vyzval přítomné, aby se do nového projektu zapojili.
3000 statečných chce oslovit nejméně milion občanů. Plánuje se zaměřit na ty, co jsou dlouhodobě nespokojeni se společenským vývojem a politickou scénou České republiky. „Nepůjdeme jednoduchou cestou a nebudeme přesvědčovat jen přesvědčené. Budeme mluvit hlavně s těmi, kteří jsou zklamaní vývojem posledních třiceti let,“ slibuje webová stránka projektu.