Premiér a jeho davy

Filip Outrata

Protibabišovské demonstrace Babišovi svým způsobem i pomáhají: umožňují mu nadále hrát oblíbenou roli outsidera, který zarputile čelí mocnému protivníkovi, v tomto případě mohutným a naštvaným davům.

Dorazil jsem na Václavské náměstí těsně před začátkem demonstrace Milionu chvilek. První, čeho jsem si všiml, byl transparent se jmény politiků, kteří jsou dnes ve vysokých funkcích a byli nějakou dobu členy KSČ nebo KSČM. Vedle sebe figurovali Miloš Zeman, Andrej Babiš, Jaroslav Kubera, Vojtěch Filip i Pavel Rychetský. Bez ohledu na to, jestli byli ve straně se slovem komunistická v názvu jen krátce na konci 60. let, za normalizace, nebo třeba dodnes.

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

To jsme se toho museli dožít, třicet let po roce 1989?, ptal se autor nebo autorka transparentu. To jsem se musel dožít dnes, třicet let po pádu nesvobodného režimu, takové míry nerozlišování a nesvobodného, vnitřně znormalizovaného myšlení?, ptal jsem se sám sebe. A měl jsem chuť se hned otočit a jít domů. Skutečně jsem také odešel, ale pak se zase ze zvědavosti vrátil.

Uprostřed Václaváku rozdávaly bílé křídy, byly tam celé hromady krabic plných kříd a další organizátoři rozdávali lidem. Těmi křídami se pak psalo na zem, kromě prostých nápisů „Demisi“ a „Odstup“ bylo k vidění třeba i „Babiši, jdi do prdele!“ nebo „Babiši, vyliž si koblihu“. Pokud tohle byl jeden ze způsobů, jakými chtěli organizátoři z Milionu chvilek pro demokracii obohatit své demonstrace, pak se moc nepovedl.

Moc jsem nechápal ani záměr vydat se průvodem na Hlavní nádraží a tam pak zčásti zaplnit vstupní halu. Asi to měl být prostě způsob, jak dodat demonstracím něco nového, když obsahově se — ne ovšem vinou organizátorů — pořád opakuje totéž. Po cestě účastníci křídami popsali mimo jiné fasádu Lidového domu, hesly jako „Kolaboranti“ nebo „Hamáčku, styď se“. Popsány byly údajně i sloupy na Hlavním nádraží.

Nasměrovat průvod na Hlavní nádraží měl být patrně způsob, jak dodat demonstracím něco nového, když obsahově se vlastně opakuje pořád totéž. Foto Jan Kašpárek, DR

Shodou okolností dnes média přinesla výsledky listopadového průzkumu STEMu, podle kterého by ANO s pětatřiceti procenty dosáhlo na celých 90 mandátů. Jen krůček od nadpoloviční většiny. Průzkum byl z poloviny listopadu a nezohledňoval ještě rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana znovuobnovit trestní stíhání Andreje Babiše ani audit Evropské unie o střetu zájmů českého premiéra.

Do jaké míry protibabišovské demonstrace spíše přihazují body jeho straně, je těžké říci. Myslím si ale, že Babišovi a ANO nakonec možná v něčem pomáhají. Dávají totiž premiérovi možnost pokračovat v jeho oblíbené roli outsidera, který zarputile, svými vlastními slovy jako „urputné hovado“, čelí mocnému protivníkovi, totiž mohutným a naštvaným davům, a neustupuje jim. To se politicky ještě může Andreji Babišovi vyplatit.

Věcná podstata přitom zůstává stále stejná: premiér v takovémto střetu zájmů je problém pro celou Českou republiku; je to zátěž politická — jeho kauza odčerpává část energie, která by se mohla věnovat řešení zásadních problémů, možná i zátěž finanční, pokud bude nutné vracet dotace pobrané Agrofertem. Nejlepší řešení by bylo, kdyby Andrej Babiš odešel z politiky a ANO, nezpochybnitelný vítěz posledních sněmovních voleb, dál vládlo bez něj.

  Diskuse
  December 12, 2019 v 10.18
  Demonstrace a její kritika
  Úterní demonstrace jsem se neúčastnil, protože jsem měl v Ústí přednášku s diskusí na téma: Nacionalistický, populistický, oligarchický režim, nebo demokratická republika? Jeden pán se mě po přednášce zeptal, zda si myslím, že Milión chvilek nabízí nějakou politickou alternativu? Řekl jsem mu, že podle mě přinesl oživení a aktivizování občanské společnosti a tlak na opoziční demokratické strany, aby s politickou alternativou vůči Babišovu oligarchickému populismu přišly, ale sám poliitckou alternativu nenabízí. Ptal se dál, zda si myslím, že současná ODS či TOP 09, navíc ODS s nově zveřejněnými populistickými nápady představuje tuto alternativu. Odpověděl jsem mu, že ne a shodli jsme se, že Babiš a ANO vládne především díky slabosti všech politických stran, které místo jakýchkoli váznějších pokusů o integraci se naopak viditelně dezintegrují.
  Demonstrace i její kritiku a diskusi o jejich smyslu a zaměření považuji za užitečné. Oligarchický populismus (Babiš) i nacionální populismus ve prospěch oligarchů (Zeman) považuji za škodlivé pro naši demokratickou republiku a proto jsou demonstrace užitečné. Nicméně personalizace toho, proti čemu se protestuje je problematická a kontraproduktivní, v tom souhlasím s výše uvedenou kritikou. Hledání politické alternativy je společný úkol všech poctivých demokratů a Milión chvilek probuzením občanské společnosti k tomu významně přispěl, ale nemůžeme si myslet, že by ho za nás vyřešil.
  JK
  December 12, 2019 v 14.43
  Martinu Šimsovi
  "...tlak na opoziční demokratické strany, aby s politickou alternativou vůči Babišovu oligarchickému populismu přišly..."

  "Hledání politické alternativy je společný úkol všech poctivých demokratů..."

  Ve kterých opozičních demokratických stranách se nacházejí poctiví demokraté? Jaká je vůbec Vaše definice poctivého demokrata?
  PK
  December 12, 2019 v 16.4
  Terminologická oprava
  Demonstranti “Milionu chvilek pro demokracii” v úterý na Václavském náměstí nebyly “premiérovy davy”. Byla to občanská společnost, která stojí PROTI agentu Burešovi.

  Premiérovy davy jsou davy jeho primitivních voličů. A těm imponují úplně jiné “bonmoty” než výstižná a vtipná hesla z této demonstrace.

  Např. “K.nda sem, k.nda tam”
  Nebo “Pravda a láska nech idú do p.či”
  FO
  December 12, 2019 v 16.42
  M. Šimsovi
  Moc děkuji za příspěvek, to je přesně to, co považuji za důležité - kriticky myslet, nepropadat černobílému nekritickému bojovému dělení skutečnosti, ale vždy se pokoušet o diferencovaný pohled a postoj. Velmi hezky jste zformuloval, že potřebné jsou jak demonstrace a obecně projevy občanské aktivity, tak i jejich kritika a diskuse o nich. Vřele souhlasím.
  December 12, 2019 v 16.53
  poctiví demokraté
  Poctivé demokraty bych hledal v ne-zemanovské a ne-babišovské sociální demokracii, ve STANu, u lidovců, u pirátů a nevylučuji jejich výskyt v ODS, TOP 09, v ANO a možná i u komunistů.

  Kdo jsou poctiví demokraté? Demokracie pro ně neznamená jen volební soutěž o moc a vláda většiny, ale i respekt k druhým jedincům, odlišnému náboženství a kulturám, k ústavě a zákonům, menšinám, otevřenost k dialogu a kritice.
  JK
  December 12, 2019 v 17.54
  Martinu Šimsovi
  Děkuji. Tzn., že poctiví demokraté jsou všude jinde, jen ne v ústavních a stranických funkcích, protože vlastnosti, které obsahuje Vaše definice, jsou v boji o moc v současném systému nepoužitelné, dokonce bych řekl kontraproduktivní.
  December 12, 2019 v 21.8
  Jindřichu Kalousovi
  A Vy si o tom myslíte co?
  Že v boji o moc je možné použít cokoli?
  Nebo že ten, kdo bojuje o moc, má dispens od občanských a demokratických ctností?
  JK
  December 12, 2019 v 21.38
  Martinu Šimsovi
  Já si o tom myslím, že 99% vrcholových politiků jsou sociopati a deprivanti, čímž je zajištěno, že tzv. slušný člověk se buď do vrcholové politiky vůbec neprosadí nebo když se tam náhodou dostane, tak tam buď totálně pohoří nebo se přizpůsobí okolí za cenu ztráty tzv. slušnosti.

  Politika je hra zájmů. Dokud tady není aspoň polopřímá demokracie (taková, jakou chtěl svého času Milan Valach, R.I.P.), tak jediný morální požadavek, který má na vrcholové politiky smysl uplatňovat, je požadavek dodržování zákonů. Když politici dodržují zákony a když dokážou zajistit, aby se politické garnitury měnily bez použití kalašnikovů a oprátek na lucernách, je to nejspíš maximum, co se od nich dá očekávat. A jinak se ztotožňuji s tím, co nedávno řekl Ivan Hoffman: Až tady bude strana, která bude mít v programu zrušení kapitalismu, milerád ji budu volit.
  December 12, 2019 v 23.22
  Čekání na skutečné komunisty?
  Zrušení kapitalismu měli v programu komunisté, takže s Ivanem Hoffmanem čekáte na nové, skutečné komunisty?
  Pokud jsou v politice jen sociopati a je to jen hra zájmů, tak jste asi spokojen se současnou situací a budete spokojen s každou další situací, pokud se politické garnitury nebudou střílet?
  Myslíte, že v přímé nebo polopřímé demokracii by lidé jednali a rozhodovali lépe než když volí Babiše a Zemana?
  HZ
  December 12, 2019 v 23.53
  Pokud se tu objeví strana,
  která si jako ústřední volební heslo vybere zrušení kapitalismu, pak bych jejím potencionálním voličům radila, aby po ní chtěli poměrně detailní itinerář.
  + Další komentáře