Akademická obec UK slaví úspěch. Home Credit odstupuje od sporné smlouvy
Jan KašpárekÚvěrová společnost Home Credit odstupuje od smlouvy zaručující jí status hlavního partnera Univerzity Karlovy za půl milionu korun ročně. Zvítězila tak část akademické obce, která obchod označovala za kupčení s dobrým jménem univerzity.
Úvěrová společnost Home Credit spadající pod společnost PPF miliardáře Petra Kellnera odstoupí od smlouvy, podle níž se stávala hlavním partnerem Univerzity Karlovy výměnou za půl milionu korun ročně po dobu tří let. Učinila tak po smršti kritiky z řad akademiků, studentů i absolventů, která podle firmy poškodila obě smluvní strany ještě předtím, než začala jakákoli spolupráce.
Členové akademické obce sepsali několik otevřených dopisů a výzev apelujících na rektora Tomáše Zimu, aby neprodával dobré jméno univerzity společnosti, jež podle mnohých nese podíl na epidemii exekucí nejen v České republice.
„Jsem rád, že to dopadlo tak, jak to dopadlo. Je ale samozřejmě škoda, že patřičný krok neudělala univerzita. Nyní navíc ještě zbývá, aby Akademický senát Univerzity Karlovy vytvořil mechanismus, kterým by se uzavírání komerční spolupráce do budoucna řídilo,“ řekl Deníku Referendum jeden z kritiků smlouvy, student Právnické fakulty Matěj Hána. Ten sepsal veřejnou výzvu rektorátu, kterou do ukončení smlouvy Home Creditem podepsalo přes pět set členů akademické obce.
Zhruba 250 podpisů získal i otevřený dopis šesti lektorů a výzkumníků Univerzity Karlovy. Ten mimo jiné odpovídá na Zimovu argumentaci potřebou finančních zdrojů. „Jsme si vědomi toho, že dlouhodobé podfinancování vysokého školství v České republice je také systémový problém, o kterém se nevede dostatečná diskuze a jeho řešení není na obzoru,“ konstatují akademici, zdůrazňují ale, že řešením rozhodně nejsou smlouvy s „problematickou společností“.
Proti partnerství Home Creditu se v minulých dnech vymezila také Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, právní filozof Jiří Přibáň, jenž vznáší výtky proti úvěrové politice firmy dlouhodobě, i sinologové sdružení kolem projektu Sinopsis.
Někteří kritici poukazují na to, že se nejedná o první spor na akademické půdě, v němž figuruje rektor Zima. Ten by měl prý vysvětlit, jak je možné, že si titul hlavního partnera vyhlášené univerzity může bez potíží koupit firma, jež čelí obviněním z neetického jednání nejen v České republice, ale například i Číně.
Takového názoru je i Hána. „Pan rektor Zima je pod celou záležitostí podepsaný, a dokonce se objevil i na fotografii zveřejněné na twitterovém účtu PPF,“ poznamenal. Rektor by měl vyvrátit pochybnosti panující nejen kolem celého procesu, ale také nestandardně působících klauzulí smlouvy, která mimo jiné uvádí, že se mají smluvní strany zdržet „všeho, co by mohlo poškodit dobré jméno a pověst stran nebo co by mohlo negativně ovlivnit jejich spolupráci“.
„Nemyslím si ale, že by se měl pan rektor vyzývat k rezignaci. Má dostat příležitost se k věci vyjádřit na zasedání Akademického senátu příští týden,“ zdůraznil Hána s tím, že se Zimy podle předběžných informací někteří senátoři na smlouvu s Home Creditem hodlají dotazovat.
Mezi akademiky se ovšem najdou i radikálnější hlasy, podle kterých Zima na post rektora nepatří. To říká mimo jiné literární historik Martin C. Putna.
Home Credit je nadnárodní nebankovní společností se zaměřením na spotřebitelské i neúčelové úvěry. Během dvaadvaceti let fungování se z České republiky rozšířil směrem na východ, například do Ruska, Kazachstánu, Vietnamu či Indie. Firma čelí dlouhodobé kritice mimo jiné ze strany neziskových organizací za to, že ve smlouvách využívala nyní nezákonnou rozhodčí doložku. V indexech rizikovosti různých druhů půjček se v minulosti umístila na nejhorších i poměrně dobrých.