Šest nejzajímavějších soubojů letošních evrovoleb: jak to dopadlo
Petr JedličkaPetr Jedlička doplňuje výsledky, souvislosti a vysvětlení ke svým předvolebním pozorováním. Vůbec nejzajímavější přesahy měly dle něj volby v Německu a Rakousku. Nejvíce pohybu pak naznačily volby na Slovensku.
Letošní volby do Evropského parlamentu jsou za námi, výsledky jsou známé. O tom, jak se dařilo českým stranám, jsme v DR referovali už v přehledové zprávě; o celkové bilanci v EU pak v souhrnném komentáři. V příštích dnech vyjdou ještě přehledy k situaci v jednotlivých evropských zemích a k důsledkům, jimiž se evropské volby projevily v jejich domácí politice. V prvním takovém textu se už dnes věnuje Jan Škvrňák Polsku.
Mimo to je však zapotřebí se ještě specificky vrátit k šestici zahraničních soubojů, které jsme před volbami vyhodnotili jako zvláště zajímavé. Jak to tedy nakonec všechno dopadlo?
Británie: Brexit vs. Anti-Brexit, Corbyn a další
V britské části voleb, o níž se dlouho soudilo, že kvůli brexitu vůbec neproběhne, zvítězila dle očekávání Brexit Party. Strana jednobodového programu, to jest co nejrychlejšího, plnohodnotného a klidně bez dohody vedeného brexitu, a jedné tváře — Nigela Farage — získala 31,6 procenta hlasů. Druzí liberální demokraté, kteří se kloní naopak k odvolání brexitu, získali 20,3 procenta.
S nečekaně vysokými 12,1 procenta posílila nicméně také anti-brexitová britská Strana zelených. A když se sečtou zisky všech stran prosazujících tvrdý brexit, tedy Brexit Party a starého Faragova UKIPu, a postaví proti nim výsledky anti-brexitářů — tedy liberálních demokratů, zelených a uskupení Change UK, které sdružuje dohromady ostře protibrexitové konzervativce a labouristy, dostáváme se k bilanci 34,9 vs. 35,8 — tedy k přibližně stejně velkým podílům.
Corbynovi labouristé skončili nakonec třetí před zelenými s 14,1procentní podporou; konzervativci pak až pátí s 9,1 procenta. Pro Corbyna jde o vážný problém, na nějž už zareagoval ústupkem opozičnímu křídlu své strany a slíbil prosazovat referendum o jakékoliv brexitové dohodě. Politicky zachránit Corbyna ale mohou nejspíše už jenom úspěšné britské parlamentní volby, k nimž neustále vyzývá.
Pro konzervativce jde o prohru, kterou předvídali, nicméně takhle slabý volební výsledek měla Conservative Party naposledy hluboko v 19. století. Ve straně to tak dnes doslova vře. Premiérka Mayová sama už ohlásila minulý čtvrtek rezignaci k 7. červnu. Nyní se ale horečnatě hledá, kdo ji nahradí, a řeší, jak v situaci s brexitem postupovat dále.